GÖZÜ KÖR EDEN SİNSİ TEHLİKE: GLOKOM

DÜNYADA 4,5 MİLYON İNSANI KÖR EDEN GLOKOM, GÖZ ÇEVRESİNDE AĞRIYA NEDEN OLABİLİYOR

Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görme ve göz çevresinde ağrılar gibi şikayetler, görme kaybına neden olan sinsi hastalık glokom’un (göz tansiyonu) habercisi olabilir. Ağırlıklı olarak 40 yaş üstü kişilerde görülen ancak her yaş grubunu etkileyebilen bu hastalık, dünyada 4,5 milyon insanın kör olmasının sebebi.

Özellikle son yıllarda sık duyduğumuz göz hastalıklarından biri haline gelen glokom (göz tansiyonu), erken ve uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde ciddi görme kayıplarına yol açıyor. Artan göz içi basıncının göz siniri hücrelerine zarar vermesiyle oluşan hastalık, özellikle 40 yaş üstü kişilerde görülüyor ancak uzmanlar, yeni doğan bebekler dahil her yaştan insanın glokom riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor.

Glokomun erken teşhis edilip zaman kaybetmeden tedavisine başlanmasının görmenin korunabilmesi için önemli olduğunu söyleyen Dünyagöz Etiler’den Alp Kayıran, hastalığa ilişkin şu bilgileri verdi: “Glokom gözde yavaşca kendini hissettirmeden başlar ve ilerler. Belirtiler ortaya çıktığında ise hızlı seyrederek görme sinirlerinde onarılması mümkün olmayan tahribata ve sonunda geri dönüşümü olmayan görme kaybına yol açar. Sıklıkla 40 yaş üstünde görülen bir hastalık olmasına rağmen yeni doğan bebekler dahil her yaşta görülebiliyor.”

KİMLER RİSK ALTINDA?

Glokom’un ortaya çıkma nedenleri arasında ilk sırada genetik yatkınlık geliyor. Ailesinde glokom öyküsü olan kişilerde hastalığın görülme riski de artıyor. Bunun yanı sıra hastalığı tetikleyen pek çok faktör bulunuyor. Dr. Kayıran, bu faktörleri şöyle özetledi: “40 yaş üstünde olanlar, şeker ve tansiyon hastaları, yüksek miyop ya da hipermetrop hastaları ve migreni olan kişiler risk grupları arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra göz yaralanmaları, uzun süreli kortizon tedavisi de hastalığı tetikleyen unsurlar arasında.”

YILDA BİR KEZ GÖZ MUAYENESİ OLUNMALI

Erken ve özel tetkiklerle yapılan doğru teşhisin hastalığın tedavisi için büyük önem taşıdığını belirten Dr. Kayıran, glokomun tedavisi hakkında şu bilgileri verdi: “Hastalığın erken teşhisi önemli. Bu nedenle herhangi bir belirti olmasa da kişilerin yılda bir kere muayene olması gerektiği konusunda hastalarımızı uyarıyoruz.Bunun yanında bazı glokom türlerinde göz tansiyonu yükselmeden de görme sinirinde tahribat gelişebileceğinden, uygun tetkik yöntemlerinin kullanılması da gerekebilir. Glokom, üç yolla tedavi edilebilir. Öncelikle hastanın göz tansiyonu gözdeki sıvının üretimi kısılarak ya da çıkışı artırılarak düşürülür. Bu iki yöntem için kullanılan ilaçlar vardır. Bu ilaçlar, her gün belirli aralıklarla alınan ve de hayat boyu kullanılan ilaçlardır. İlaç tedavisine rağmen hastanın, göz tansiyonu düşmüyor ve görme alanı daralıyorsa; uygulanacak tedavi yöntemi ameliyattır. Glokomun türüne göre çeşitli laser tedavileri de mevcuttur. Glokom uygun şekilde tedavi edilmediği taktirde körlükle sonuçlanabilir.”