Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayramda midenizi yormayin!

Bir aylik orucun ardindan bayramda asiri beslenme; gaz, hazimsizlik ve mide bulantisina yol açiyor. Uzmanlar bayramda yenilebilecekleri söyle siraladi.

Normal beslenme düzenine geçenlerin, özellikle bayram günlerinde yiyip içtiklerine dikkat etmesini isteyen uzmanlar, "Günler boyunca aç kalmaya ve farkli ögüne uyum saglayan mide ve sindirim sisteminde, agir yiyecekler yüzünden sikintilar ortaya çikabilir" uyarisinda bulunuyor.

Beslenme uzmani Askin Yüksel, bayramda agir tatlilardan uzak durulmasi gerektigini belirterek, özellikle oruç tutanlarin birkaç gün daha kendisini frenlemesi gerektigini ifade etti. Askin Yüksel, bayram ziyaretlerinde geleneksel ikram aliskanligi yüzünden zor anlar yasanabilecegini hatirlatarak, su tavsiyelerde bulundu:

"Bayram ikramlarinda, seker ve tatli yerine meyve tercih edilmelidir. Ikram edilen tatliyi yemek istemeyen konuklara asla israr edilmemelidir. Yemekte mümkün oldugu kadar az yenilmeli, aciktikça atistirilarak bayram günleri geçistirilmelidir."

Yüksel, oruç tutanlarin bayramda, güne hafif bir kahvalti ile baslamasini, agir yiyeceklerden de kaçinmasini tavsiye etti. Bayram için hazirlanan besinleri alirken dikkat edilmesi gerektigini kaydeden Yüksel, ''Mümkün oldugunca azar azar ve sik tüketme yoluna gidilmeli. Bayram için hazirlanan degisik türde ve tatta besinler karistirilmadan tüketilmeli" diye konustu.

Düzensizce ve rastgele tüketilen besinlerin mide ve bagirsakta rahatsizliklara yol açabilecegini anlatan Yüksel, seker, yüksek tansiyon ve kalp rahatsizliklari olanlarin, bayramin verdigi psikolojik rahatlikla bu besinleri fazla tüketerek sagliklarini tehlikeye atmamalari gerektigine dikkat çekti. Yüksel, kronik hastaligi olanlarin, bayrami "midelerinin bayram etmesi" olarak algilamamasi gerektigini de sözlerine ekledi.

Iste Yüksel'in hazirladigi bayram mönüsü:

Kahvalti: Bitkisel çay, beyaz peynir, yumurta, bir-iki dilim kepek ekmegi, zeytin, meyve, salata, domates.

Ögle Yemegi: Çorba, etli veya kiymali sebze yemegi, pilav ya da makarna. Hafif tatli olabilir. Öglenle aksam arasi istenildigi kadar meyve yenilebilir.

Aksam: Balik izgara, salata.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası