Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istanbul’un ruh sagligi haritasi çikti

Arastirmaya göre Istanbul’da ruhsal hastalik nedeniyle hekime basvurma orani 2.3 ile sinirli kaldi. Bu da ruhsal bunalimlarin üst noktada oldugunu gösteriyor. Iste ayrintilar

Istanbul Il Saglik Müdürlügü 32 ilçede saglik ocagina basvuran toplam 500 bin kisi üzerinde bir arastirma yapti. Ruhsal hastaliklar siralamasinda ise ilk sirayi depresyon, ikinci sirayi anksiyete bozukluklari, üçüncü sirayi ise psikotik bozukluklar aldi.

Istanbul Il Saglik Müdürlügü Ruh Sagligi ve Sosyal Hastaliklar Subesi’nin yaptigi arastirma kentin ruhsal hastaliklar profiliyle ilgili önemli veriler ortaya koydu. 32 ilçede 500 bin kisi üzerinde yapilan arastirmada 11 bin 507 kisinin psikiyatrik bir hastalik tanisi aldigi belirlendi. Psikiyatrik rahatsizligi olanlarin yüzde 68.35’inin kadin, yüzde 31.65’inin ise erkek oldugu saptandi.

Uzmanlar bati ülkelerinde birinci basamakta psikiyatrik hastalik tanisinin oraninin yüzde 15 ile 40 arasinda degistigine dikkat çekerek, “Bu arastirma pratisyen hekimlerin fiziksel sikayetlerle basvuran hastalardaki ruhsal sorunlarin tanisi koymak konusunda yeterince etkili olamadigini ortaya koyuyor. Bu yüzden pratisyen hekimlere psikiyatrik hastaliklarin tanisinin konulmasi konusunda düzenli egitim verilmesi gerekiyor” diye konustular.

Arastirmayi yürüten ekibe baskanlik yapan Istanbul Il Saglik Müdür Yardimcisi Dr. Abdülkadir Tabo, psikiyatrik hastaliklar içinde en sik yüzde 70.7 ile depresyonun, yüzde 13.3 ile anksiyete (kaygi-endise), yüzde 7.8 ile psikotik bozukluklarin görüldügüne isaret etti.

SISLI ILK SIRADA

Ilçelere göre saglik ocaklarina basvuran psikiyatri hastalarinin genel poliklinik sayisi içinde yüzdesine bakildiginda ise yüzde 5.1 ile Sisli, yüzde 4.4 ile Bakirköy, yüzde 4 ile Kadiköy ilk üç sirayi paylasti. Ilçelere göre degerlendirildiginde en düsük psikiyatri tanisinin yüzde 1.4 ile Ümraniye’de konuldugu belirlendi.

Dr. Abdülkadir Tabo, su degerlendirmeyi yapti:

“Sisli; Bakirköy ve Kadiköy’de saglik hizmetleri iyi organize olmus durumda. Insanlar hizmete ulasma konusunda daha bilinçliler. Ilçelere göre tanilarin dagiliminda depresyon yüzde 9.4 ile en fazla Bakirköy’de görüldü. En düsük depresyon ise yüzde 0.7 ile Silivri’de saptandi”

RUH VE BEDEN SAGLIGI

Bu arada Istanbul Il Saglik Müdürlügü, Türkiye Psikiyatri Dernegi, Istanbul Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskanligi, Türk Nöropsikiyatri Dernegi’nin ortak yayinladigi bildiride su açiklamalara yer verildi.

1. Ruhsal hastaliklar sik görülür. Toplumun her kesimini etkiler. Tedavi edilmezlerse toplumsal ve maddi kayba neden olur. Insanlarin yüzde 25’i yasamlarinin bir döneminde ruhsal hastaliklardan etkilenir.

2. Ruh sagligina destek veren ulusal saglik politikalari olmadan ruhsal sorunlara kapsayici çözümler getirilemez. Tedavi edici kurumsal ruh sagligi hizmetlernini yanisira hastanin toplum içinde tedavi ve rehabilitasyonunu saglayan toplum ruh sagligi sistemi gelistirilmelidir. Hasta haklarini dikkate alan ve bu konudaki uygulamalari düzenleyen bir Ruh Sagligi Yasasi çikarilmalidir.

3. Ruh sagligi politikalarinin ve hizmetinin olusturulmasinda uzmanlar, hizmeti alanlar hasta aileleri ve toplum temsilcileri isbirligiyle çalismalidir.

4. Savas, çatisma, afetler, plansiz kentlesme, issizlik ve yoksulluk gibi sosyo-ekonomik olaylar r uh sagligini olumsuz etkiledigi gibi tedavinin önünde de engel olusturabilirler. Bu açidan ruh sagligi toplumun tüm ilgili kesimlerinin ortak çabbasiyla gerektiginde küresel isbirligi ile korunup gelistirilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası