Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istanbul’un ruh sagligi haritasi çikti

Arastirmaya göre Istanbul’da ruhsal hastalik nedeniyle hekime basvurma orani 2.3 ile sinirli kaldi. Bu da ruhsal bunalimlarin üst noktada oldugunu gösteriyor. Iste ayrintilar

Istanbul Il Saglik Müdürlügü 32 ilçede saglik ocagina basvuran toplam 500 bin kisi üzerinde bir arastirma yapti. Ruhsal hastaliklar siralamasinda ise ilk sirayi depresyon, ikinci sirayi anksiyete bozukluklari, üçüncü sirayi ise psikotik bozukluklar aldi.

Istanbul Il Saglik Müdürlügü Ruh Sagligi ve Sosyal Hastaliklar Subesi’nin yaptigi arastirma kentin ruhsal hastaliklar profiliyle ilgili önemli veriler ortaya koydu. 32 ilçede 500 bin kisi üzerinde yapilan arastirmada 11 bin 507 kisinin psikiyatrik bir hastalik tanisi aldigi belirlendi. Psikiyatrik rahatsizligi olanlarin yüzde 68.35’inin kadin, yüzde 31.65’inin ise erkek oldugu saptandi.

Uzmanlar bati ülkelerinde birinci basamakta psikiyatrik hastalik tanisinin oraninin yüzde 15 ile 40 arasinda degistigine dikkat çekerek, “Bu arastirma pratisyen hekimlerin fiziksel sikayetlerle basvuran hastalardaki ruhsal sorunlarin tanisi koymak konusunda yeterince etkili olamadigini ortaya koyuyor. Bu yüzden pratisyen hekimlere psikiyatrik hastaliklarin tanisinin konulmasi konusunda düzenli egitim verilmesi gerekiyor” diye konustular.

Arastirmayi yürüten ekibe baskanlik yapan Istanbul Il Saglik Müdür Yardimcisi Dr. Abdülkadir Tabo, psikiyatrik hastaliklar içinde en sik yüzde 70.7 ile depresyonun, yüzde 13.3 ile anksiyete (kaygi-endise), yüzde 7.8 ile psikotik bozukluklarin görüldügüne isaret etti.

SISLI ILK SIRADA

Ilçelere göre saglik ocaklarina basvuran psikiyatri hastalarinin genel poliklinik sayisi içinde yüzdesine bakildiginda ise yüzde 5.1 ile Sisli, yüzde 4.4 ile Bakirköy, yüzde 4 ile Kadiköy ilk üç sirayi paylasti. Ilçelere göre degerlendirildiginde en düsük psikiyatri tanisinin yüzde 1.4 ile Ümraniye’de konuldugu belirlendi.

Dr. Abdülkadir Tabo, su degerlendirmeyi yapti:

“Sisli; Bakirköy ve Kadiköy’de saglik hizmetleri iyi organize olmus durumda. Insanlar hizmete ulasma konusunda daha bilinçliler. Ilçelere göre tanilarin dagiliminda depresyon yüzde 9.4 ile en fazla Bakirköy’de görüldü. En düsük depresyon ise yüzde 0.7 ile Silivri’de saptandi”

RUH VE BEDEN SAGLIGI

Bu arada Istanbul Il Saglik Müdürlügü, Türkiye Psikiyatri Dernegi, Istanbul Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskanligi, Türk Nöropsikiyatri Dernegi’nin ortak yayinladigi bildiride su açiklamalara yer verildi.

1. Ruhsal hastaliklar sik görülür. Toplumun her kesimini etkiler. Tedavi edilmezlerse toplumsal ve maddi kayba neden olur. Insanlarin yüzde 25’i yasamlarinin bir döneminde ruhsal hastaliklardan etkilenir.

2. Ruh sagligina destek veren ulusal saglik politikalari olmadan ruhsal sorunlara kapsayici çözümler getirilemez. Tedavi edici kurumsal ruh sagligi hizmetlernini yanisira hastanin toplum içinde tedavi ve rehabilitasyonunu saglayan toplum ruh sagligi sistemi gelistirilmelidir. Hasta haklarini dikkate alan ve bu konudaki uygulamalari düzenleyen bir Ruh Sagligi Yasasi çikarilmalidir.

3. Ruh sagligi politikalarinin ve hizmetinin olusturulmasinda uzmanlar, hizmeti alanlar hasta aileleri ve toplum temsilcileri isbirligiyle çalismalidir.

4. Savas, çatisma, afetler, plansiz kentlesme, issizlik ve yoksulluk gibi sosyo-ekonomik olaylar r uh sagligini olumsuz etkiledigi gibi tedavinin önünde de engel olusturabilirler. Bu açidan ruh sagligi toplumun tüm ilgili kesimlerinin ortak çabbasiyla gerektiginde küresel isbirligi ile korunup gelistirilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası