Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beslenmede dogru bilinen yanlislar

Beslenme, çok genis bir konu oldugundan, her gün her yerde beslenme ile ilgili önerilerle karsilasmak mümkün. Çogu zaman yanlisla dogru da birbirine karisabiliyor.

Bu önerilerin kimisi dogru, kimisi ise asilsiz olmakla birlikte adeta hayatimizin bir parçasi durumunda. Örnegin, 'Kepekli ekmegin beyaz ekmege kiyasla daha az kalori içerdigi' iddiasi dogru degil. Çünkü uzmanlara göre, bir ince dilim kepek ekmekle ayni miktardaki beyaz ekmekte 70 olan kalori miktari degismiyor. Bazi kisilerin, 'besin degeri yüksek oldugu' gerekçesiyle tükettigi karaciger, böbrek vb. sakatatin ise insan sagligina zararli hormonlari depolama özelligine sahip oldugunu da unutmamak gerekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmani Esra Kurtulus, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, kepek, çavdar, bugday gibi tahillarla yapilan ekmeklerin içerdigi kalori degerlerinin ayni, besleyici degerlerinin farkli oldugunu vurgulayarak, "Örnegin, bir ince dilim kepek ve çavdar ekmekte 70 kalori bulunurken, ayni miktardaki beyaz ekmekte de 70 kalori bulunur. Fakat besleyici degeri bakimindan incelendiginde ise kepek ve çavdar ekmeginin B grubu vitaminleri ve birçok mineralleri içermesi, kan sekerini ani yükseltmemesi ve kan kolesterol düzeyini dengelemesi gibi oldukça önemli faydalari bulunmaktadir. Bu nedenle, eger amacimiz düsük kalori almak ise ekmek yerine kalorisi azaltilmis ve lif yönünden de zengin ürünleri tercih etmek daha dogru olacaktir" dedi.

DIYET-DIYABETIK ÜRÜN FARKI

'Tatli ihtiyacini, daha az kalori içeren diyabetik ürünlerden gidermeye' çalisanlar oldugunu da hatirlatan Kurtulus, "Diyabetik ürünler, seker hastalari için hazirlanmis özel yiyeceklerdir. Bu ürünlerin kalorisi degil, içermis oldugu karbonhidratin formu farklidir. Ambalaj üzerinde 'light' ibaresi olan ürünler, düsük kalorili ürünlerdir. Bu nedenledir ki diyabetik ürünlerle diyet ürünleri karistirmamak gerekir. Ancak bazi ürünler var ki hem diyet ürünü olup hem de seker hastaliginda kullanilabilir. Bazi firmalarin limon lifli kepekli bisküvi, kepekli çubuk ve kepekli bisküvileri hem düsük kalorilidir, hem de seker hastalarinin da tüketebilecegi özelliktedir" diye konustu.

Beslenme ve Diyet Uzmani Esra Kurtulus, 'Makarnanin kilo aldirip aldirmadigi' konusuna da temas ederek, "Makarna, pilav, bulgur gibi tahillarla yapilan tüm yiyeceklerin kalorisi hemen hemen aynidir. Örnegin, 2 yemek kasigi makarnada 70 kalori bulunurken, 2 yemek kasigi pirinç veya bulgur pilavinda da 70 kalori bulunmaktadir. Besleyici özelligi yönünden karsilastirdigimizda ise bulgur, makarnaya kiyasla daha zengindir" dedi.

Kurtulus, bazi kisilerin severek tükettigi sakatatin da demir ve protein yönünden oldukça zengin oldugunu kaydederek, "Ancak karaciger, böbrek vb. sakatat, hayvanlarin vücut depo organlari olmalari nedeniyle, besleyici degeri yüksek olan vitamin ve minerallerin yaninda, insan sagligina zararli olan hormonlari da depolama özelligine sahiptir. Bu nedenle, özellikle sakatat tüketimine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle beslenme ve kesim kosullari bilinmeyen hayvanlarin sakatatinin tüketilmemesinde fayda vardir" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası