Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beslenmede dogru bilinen yanlislar

Beslenme, çok genis bir konu oldugundan, her gün her yerde beslenme ile ilgili önerilerle karsilasmak mümkün. Çogu zaman yanlisla dogru da birbirine karisabiliyor.

Bu önerilerin kimisi dogru, kimisi ise asilsiz olmakla birlikte adeta hayatimizin bir parçasi durumunda. Örnegin, 'Kepekli ekmegin beyaz ekmege kiyasla daha az kalori içerdigi' iddiasi dogru degil. Çünkü uzmanlara göre, bir ince dilim kepek ekmekle ayni miktardaki beyaz ekmekte 70 olan kalori miktari degismiyor. Bazi kisilerin, 'besin degeri yüksek oldugu' gerekçesiyle tükettigi karaciger, böbrek vb. sakatatin ise insan sagligina zararli hormonlari depolama özelligine sahip oldugunu da unutmamak gerekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmani Esra Kurtulus, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, kepek, çavdar, bugday gibi tahillarla yapilan ekmeklerin içerdigi kalori degerlerinin ayni, besleyici degerlerinin farkli oldugunu vurgulayarak, "Örnegin, bir ince dilim kepek ve çavdar ekmekte 70 kalori bulunurken, ayni miktardaki beyaz ekmekte de 70 kalori bulunur. Fakat besleyici degeri bakimindan incelendiginde ise kepek ve çavdar ekmeginin B grubu vitaminleri ve birçok mineralleri içermesi, kan sekerini ani yükseltmemesi ve kan kolesterol düzeyini dengelemesi gibi oldukça önemli faydalari bulunmaktadir. Bu nedenle, eger amacimiz düsük kalori almak ise ekmek yerine kalorisi azaltilmis ve lif yönünden de zengin ürünleri tercih etmek daha dogru olacaktir" dedi.

DIYET-DIYABETIK ÜRÜN FARKI

'Tatli ihtiyacini, daha az kalori içeren diyabetik ürünlerden gidermeye' çalisanlar oldugunu da hatirlatan Kurtulus, "Diyabetik ürünler, seker hastalari için hazirlanmis özel yiyeceklerdir. Bu ürünlerin kalorisi degil, içermis oldugu karbonhidratin formu farklidir. Ambalaj üzerinde 'light' ibaresi olan ürünler, düsük kalorili ürünlerdir. Bu nedenledir ki diyabetik ürünlerle diyet ürünleri karistirmamak gerekir. Ancak bazi ürünler var ki hem diyet ürünü olup hem de seker hastaliginda kullanilabilir. Bazi firmalarin limon lifli kepekli bisküvi, kepekli çubuk ve kepekli bisküvileri hem düsük kalorilidir, hem de seker hastalarinin da tüketebilecegi özelliktedir" diye konustu.

Beslenme ve Diyet Uzmani Esra Kurtulus, 'Makarnanin kilo aldirip aldirmadigi' konusuna da temas ederek, "Makarna, pilav, bulgur gibi tahillarla yapilan tüm yiyeceklerin kalorisi hemen hemen aynidir. Örnegin, 2 yemek kasigi makarnada 70 kalori bulunurken, 2 yemek kasigi pirinç veya bulgur pilavinda da 70 kalori bulunmaktadir. Besleyici özelligi yönünden karsilastirdigimizda ise bulgur, makarnaya kiyasla daha zengindir" dedi.

Kurtulus, bazi kisilerin severek tükettigi sakatatin da demir ve protein yönünden oldukça zengin oldugunu kaydederek, "Ancak karaciger, böbrek vb. sakatat, hayvanlarin vücut depo organlari olmalari nedeniyle, besleyici degeri yüksek olan vitamin ve minerallerin yaninda, insan sagligina zararli olan hormonlari da depolama özelligine sahiptir. Bu nedenle, özellikle sakatat tüketimine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle beslenme ve kesim kosullari bilinmeyen hayvanlarin sakatatinin tüketilmemesinde fayda vardir" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası