Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kus gribinde felaket senaryosu

kus gribi'' etkeni olan Avian Influenza A virüsünün mutasyona ugrayip insandan insana bulasma potansiyeline sahip olmasi halinde korkunç senaryolar üretiliyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani ve Toraks

Dernegi Trabzon Subesi Baskani Prof. Dr. Tevfik Özlü, ''kus gribi'' etkeni olan Avian Influenza A virüsünün mutasyona ugrayip insandan insana bulasma potansiyeline sahip olmasi halinde, insanlik tarihinin en hizli ve ölümcül bulasici hastalik salginina neden olabilecegini bildirdi.

Prof. Dr. Özlü, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ''kus gribi'' etkeni olan Avian Influenza A'nin(H5N1) hem kus ve kümes hayvanlarinda, hem de insanlarda hastalik yapabilen A tipi bir grip virüsü oldugunu belirtti.

A tipi grip virüslerin antijenik yapisinda büyük ölçüde degisiklik olusturma kabiliyeti bulundugunu, bunun sonucunda küresel salginlara yol açabilecegini ifade eden Prof. Dr. Özlü, 1918'deki salginda 40 milyon kisinin öldügünü belirterek, sunlari söyledi:

''Ekim 2003'te Güney Vietnem'da baslayan son salgindan sorumlu olan Avian Influenza A, ilk olarak 1960'larda Güney Afrika'da salgina neden olmustu. Son 45 yil içerisinde çesitli ülkelerde zaman zaman Avian Influenza A'ya bagli salginlar yasanmistir. Son 2 yildir Endonezya, Vietnam, Kamboçya ve Tayland'da kuslar ve kümes hayvanlari arasinda baslayip daha sonra insanlara geçen kus gribinden dolayi 60 kisi ölmüstür. Yakin zamanlarda Rusya ve Kazakistan'da görülen kus gribine son olarak Romanya'da rastlandi. Bu gelisme, hastaligin Uzakdogu Asya ile sinirli bir salgin olmayip, tüm dünyayi tehdit ettigine dair uyarilari dogrulamaktadir. AB ve ABD salgina karsi alinacak tedbirler için çesitli hazirliklar yapmaktadirlar.''

Avian Influenza A'nin, göçmen kuslar vasitasiyla ülkeler ve kitalar arasinda kolayca yayilabilme potansiyeline sahip oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Özlü, söyle devam etti:

''Ülkemiz, göçmen kuslarin göç yollari üzerinde olmasindan dolayi kus gribi salgininin tehdidi altindadir. Ayrica ülkemizde kümes hayvanlari, özel çiftlikler haricinde geleneksel köy yasaminda insanlarla iç içe beslenmektedir. Bundan dolayi ülkemizde baslayacak bir salginda hastaligin insanlara geçmesi çok daha kolay olacaktir.''

Balikesir'in Manyas Ilçesi'nde bir hindi çiftliginde ortaya çikan hastaligin sasirtici olmadigini söyleyen Prof. Dr. Özlü, sunlari kaydetti:

''Kus gribinde asil korkulan senaryo henüz gerçeklesmemistir. Bugüne kadar söz konusu hastaliga yalnizca kuslarla veya kümes hayvanlariyla temasi olan kisiler yakalanmistir. Hastaligin insandan insan geçtigi görülmemistir. Eger Avian Influenza A, mutasyona ugrayip insandan insana bulasma potansiyeline sahip olursa insanlik tarihinin en hizli ve ölümcül bulasici hastalik salgini gerçeklesebilir.''

Böyle bir salginda 150 milyon kisinin ölebileceginin ileri sürüldügünü belirten Prof. Dr. Özlü, simdiye kadar rastlanan olgular arasinda ölüm oraninin yüzde 50 dolayinda bulundugunu belirtti. Prof. Dr. Özlü, henüz hastaligin tam etkin bir tedavi ya da asisi bulunmadigini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası