Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diabet Yayginlasiyor

Türk Diyabet Vakfi Baskani Prof.Dr. Temel Yilmaz, "Türkiye’de 2 milyon 600 bin diyabet hastasi, 2 milyon 400 bin de hasta adayi var” diyerek, sismanlik nedeniyle kadinlarda hastaligin daha fazla görüldügünü isaret etti.

GlaxoSmithKline Ilaç Firmasi tarafindan Conrad Otel’de düzenlenen diyabetle ilgili basin toplantisinda konusan Prof. Dr. Yilmaz, en fazla diyabetli hastanin Istanbul’da bulundugunu belirterek, sonradan ortaya çikan tip 2 diyabete dikkat çekti. Prof. Dr. Yilmaz, “Özellikle 40 yasindan sonra diyabet orani çok hizla artiyor. Bu oran 50 yasindan sonra yüzde 15’lere kadar çikiyor. Her 3 diyabetliden biri hasta oldugunu bilmiyor” diye konustu

Diyabette genetik faktörün önemine dikkat çeken Prof. Dr. Yilmaz, belli yastan sonra su belirtilerin ortaya çikmasi halinde, bir doktora basvurulmasi önerisinde bulundu: “Kuvvetli bir ögünden sonra sik acikma, açliga tahammülsüzlük ve buna bagli sismanlik. Özellikle vücut yaglarinin karin bölgesinde toplanmasi. Çok su içme, sik idrara çikma, agiz kurulugu, halsizlik, bitkinlik, daha kolay hastalanma ve mantar enfeksiyonlarinin uzun sürmesi.”

Prof. Dr. Yilmaz, tedavide, hastalara, 3 aylik iyi bir diyet ve egzersiz programi uygulandigini, bu sürede kan sekerinin istenilen seviyeye inmemesi halinde ilaca baslandigini sözlerine ekledi.

ABD Michigan Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü’nden Prof. Dr. Sümer Belbez Pek de, hastaligin yol açtigi hasarlarin 10 yil gibi uzun bir sürede ortaya çiktigini belirterek, söyle dedi: “Bu hastalar uzun süre araz olmadan etrafta dolasiyorlar. Ancak bu süre zarfinda, kan sekerinin yüksekligi nedeniyle, onlar farkinda olmadan vücut harap oluyor. Tip 2 diyabet gizli kalabildigi için, teshis konuldugu zaman bu komplikasyonlarda ortaya çikmis bulunuyor. Amerika’da kör olanlarinin yüzde 50’sinin nedeni tip 2 diyabet. Yine böbrek yetmezligi nedeniyle diyalize girenlerin yüzde 50’si de diyabet hastasi.”

ABD’de, diyabetin görülme oraninin yüzde 6-8 düzeyinde bulundugunu ve bunun en büyük sebebinin de sismanlik oldugunu anlatan Prof.Dr. Pek, “Sismanlik problemini ortadan kaldirabilirsek tip 2 diyabet hastaliginin bir hayli azalacagina inaniyorum” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası