Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaz aylarinda çocuk nasil beslenir?

Anadolu Saglik Merkezi’nden Diyetisyen Cemal Aytaç Ak, yaz aylarinda çocuklarin beslenmesi ile ilgili bilgi ve saglikli beslenmeleri için örnek ögün verdi.

Yaz aylarinda çocuk beslenmesi

Okul öncesi çag, çocuklarda bütün hayatlari boyunca beslenme aliskanliklari açisindan oldukça sekillendirici bir dönem. Kahvaltinin her mevsim oldugu gibi yaz aylarinda da günün en önemli ögünü oldugunu unutmayin.

Okul öncesi çoçuklarda yaz aylarinda düzenli üç ögün yemek tüketilmesi oldukça önemli. Geç uyanarak geç kahvalti etmesi nedeniyle ögünün ikiye indirilmesi dogru bir yaklasim degil. Ögün aralarinda ise sekerleme, pasta, bisküvi yerine meyve, taze sikilmis meyve suyu, ayran özellikle yaz aylarinda tercih edilmesi gereken önemli yiyecekler.

Okul öncesi çag, çocuklarda bütün hayatlari boyunca beslenme aliskanliklari açisindan oldukça sekillendirici bir dönem. Ailelerin siklikla yaptigi yanlis çocugu ne kadar çok beslerlerse, kendilerini o kadar mükemmel, sorumluluklarini yerine getirmis , iyi anne baba hissetmeleridir ki bu hiç de dogru degil. Büyüme gelismesi normal bir çocugu fazla yemesi için zorlamak, baska çocuklarin yedikleri ile kiyaslamak, çocugun beslenme aliskanliklarini ileriki hayatinda sagligina zarar verecek sekilde degistirebilir. Unutulmamalidir ki, beslenme konusunda büyüklerin davranislari bu yaslarda taklit eden çocuk için en önemli faktördür.

Yaz aylarinda sicaklik artislari besin ihtiyaçlarinda da bazi degisiklilere neden olur. Sivi ihtiyaci için suyun yani sira ayran ve sivi orani yüksek karpuz, kavun, üzüm gibi meyvelerin öncelikle tercih edilmesi önerilir. Ayrica sicaklik artislari metabolizmada bir miktar yavaslamaya neden olur. Bu nedenle yaz aylarinda kis aylarina nazaran daha az enerji almak gerekir.

Anne babalar özellikle tatil beldelerinde açik büfe seçimler yapilirken çocuklarinin kesinlikle kendi besinlerini seçmelerine izin vermeliler, bu onlara özgürlük duygusu verir. Yediklerini kontrol etme güdüsünü kazandirir. Yetiskin obezitesinde temel problem beslenme biçimini bireyin kontrol edememesidir.

Yaz aylarinda çocuklar için örnek ögün;

Sabah:
Süt
Yumurta veya beyaz peynir
Zeytin
Ekmek
Domates +salatalik
Meyve

Ögle:
Et yemegi veya kurubaklagil yemegi
Sebze yemegi
Yogurt
Ekmek

Aksam:
Et yemegi veya kurubaklagil yemegi
Pilav veya makarna
Meyve veya salata
Ekmek

Aralar:
Süt veya Yogurt
Meyve

EN ÖNEMLI ÖGÜN KAHVALTI

24 saatlik periyod içinde en uzun aradan sonra yenilen ögün olan kahvalti, her mevsim oldugu gibi yaz aylarinda da günün en önemli ögünü. Aksam yemegi ile sabah arasinda geçen yaklasik 12 saatlik sürede vücuttaki besinlerin tümü sindirilmekte; böylece sabah kahvaltisinda tüketilen yiyecekler vücutta daha verimli kullanilarak gün için gereken enerji ve besin ögeleri gereksiniminin bir bölümünü karsilamakta.

Okul öncesi çocuklarin zihinsel ve fiziksel gelisimlerinin yanisira oyun çaginda olduklarindan fiziksel aktiviteleri için gerekli enerji ihtiyaçlarinin büyük bölümü kahvalti ögününde karsilanir. Bu çagdaki çocuklarin ihtiyaci olan besin ögeleri de ögünlerinde dengeli olarak dagilim göstermelidir.

Yaz aylarinda çocuklarin kahvaltilari;

Karbonhidrattan zengin olmali. Karbonhidratlar kas ve beyin için temel enerji kaynagidir. (Ekmek, meyve, meyve suyu, tahil gevrekleri karbonhidrattan zengindir.)

Demir içerigi yüksek olmali. Demir kansizlik olarak bilinen anemiyi önlemek için gereklidir. (Yumurta veya zenginlestirilmis tahil gevrekleri, pekmez tüketilebilir.)

Kemik gelisimi için kalsiyumdan zengin olmali. (Süt, peynir, pekmez iyi kalsiyum kaynagidir.)

Ileride olusabilecek kalp-damar hastaliklari ve obezite riskini azaltmak için yag ve kolesterolden düsük olmali. (Et ürünleri (sucuk, salam, sosis) yerine peynir tercih edilebilir.)

Posa açisindan zengin bir kahvalti kabizligi engellemek için büyük önem tasir. (Meyve, sebze, kepekli tahillar tercih edilebir.) Yaz aylarinda çocuklarda ishal sik görülen bir hastaliktir. Eger çocugunuz ishal olursa posa içerigi yüksek besinleri kesmeniz gerekir.

Sivi içerigi yüksek olmali. (Sicak, nemli havalarda vücut terleyerek sivi kaybini arttirir. Serinletici içecekler ve su içerigi yüksek meyveler vücudun serinlemesine yardimci olur.)

Mutlaka sebze, meyve veya taze sikilmis meyve suyu yer almali. (Özellikle C vitamini ihtiyacini karsilamak için.)

Çesitli yiyeceklerden olusmali. Örnegin;

1 bardak süt, 1 yumurta veya peynir, zeytin, ekmek, meyve veya domates ;
1 bardak taze sikilmis meyve suyu ile peynirli tost ;
1 bardak süt, tahil gevregi, meyve.

Ögle ve aksam yemekleri

Çocugunuzun ögle ve aksam yemekleri de kahvaltilari gibi enerji ve besin ögeleri açisindan yeterli ve dengeli olmali. Yaz aylarinda artan sivi ve mineral ihtiyaçlarini karsilayacak nitelikte, ayni ögünde dört temel besin grubundan yiyecekler bulunmali.

Çocugunuzun besinsel ihtiyaçlarini karsilamak için ihtiyaci olan yiyecekleri degisik sekillerde sunabilir veya yemek istemedigi yiyecekleri benzer nitelikte olan baska yiyeceklerle degistirebilirsiniz. Örnegin çocugunuz ispanak yemek istemiyorsa, ispanakli börek yapabilirsiniz veya süt içmek istemeyen çocugunuza yogurt veya dondurma yedirebilirsiniz.

Yaz aylarinda sikça yapilan kizartmalar yüksek yag içerdigi ve kansere neden oldugu için tercih edilmemesi gerekir. Besinleri izgara, haslama, firinda veya kendi suyuyla pisirmek saglikli seçimlerdir. Çocuklarin mide kapasiteleri yetiskinlerinkinden küçük oldugu için fazla yemesi için çocugunuzu zorlamamali, yemeklerini küçük porsiyonlar halinde sunmalisiniz.

Ögle yemeginde 1 porsiyon etli sebze yemegi (4-5 yemek kasigi), yarim kase yogurt, 1-2 dilim ekmek veya börek, meyve veya taze sikilmis meyve suyundan olusan bir ögün saglikli bir seçimdir.

Aksam yemeginde 2-3 köfte kadar et/ tavuk/ balik (izgara, haslama veya firinda), pilav veya makarna (4-5 yemek kasigi), salata, 1 su bardagi ayran, meyve veya sütlü tatlidan olusan bir ögünle çocugunuzun besin gereksinimlerini karsilayabilirsiniz.

Ara ögün aliskanligi kazandirin

Çocuklarin beslenme aliskanliklari okul öncesi dönemde olusur. Bu nedenle çocugunuzun ara ögün aliskanligini kazanmasi gereken enerji ve besin ögelerini karsilamak için büyük önem tasir. Yaz aylarinda çocugunuzun ara ögünlerinde yüksek miktarda sivi almasi, vücudundan kaybettigi miktari geri kazanmasi için gerekli. Bu nedenle, yemek aralarinda taze sikilmis meyve sulari, süt, ayran, dondurma, meyve tüketmesine ve bol miktarda su içmesine özen gösterin.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası