Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kimler kanser riski altinda

Meme ve yumurtalik kanserleri, kadinlarda en çok görülen türlerinin basinda geliyor. Gen testleriyle, bazi meme ve yumurtalik kanserleri riski önceden saptanabiliyor.

Kadin sagligini tehdit eden hastaliklarin basinda gelen meme ve yumurtalik kanserlerinde ailevi etkenlerin rolü büyük. Artik bazi gen testleri ile bu riski tasiyan kadinlari önceden belirlemek ve gereken önlemleri almak mümkün.

Meme ve yumurtalik kanserleri, kadinlarda en çok görülen kanser türlerinin basinda geliyor. Öyle ki kirkli yaslardan sonra kadinlarin yaklasik %10 kadarinda meme, %1.4’ünde ise yumurtalik kanseri olusuyor. Meme ve yumurtalik kanserlerinin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Ancak bu kanserlerin yaklasik % 10’unu ailesinde daha önce meme ve yumurtalik kanseri olanlarda olusturuyor. Acibadem Saglik Grubu Hastaneleri Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Fuat Demirkiran ailevi meme ve yumurtalik kanserleri olarak adlandirilan bu kanser türleriyle ilgili sunlari söylüyor:

“Ailelerinde 2 veya daha fazla birinci derece yakininda yumurtalik kanseri olanlarin yumurtalik kanserine yakalanma olasiligi belirgin olarak artar. Ailevi yumurtalik kanserlerinin önemli bir bölümü ailede kusaktan kusaga geçen genetik hasarlar sonucunda ortaya çikar.”

HASARLI GENLER

Bir ailede son 3 kusak içinde 2 veya daha fazla meme ve yumurtalik kanseri olmasi iki olasiliga isaret ediyor. Birincisi tesadüfi sebepler. Ikinci olasilik ise, ailede meme ve yumurtalik kanseri ile iliskili bazi genetik hasarlarin olmasi ve bu genlerin aile bireylerine kusaktan kusaga yayilmasidir. Prof. Dr. sorumlu iki genden bahsederek sunlari söylüyor:

“ Bu genlerden biri BRCA 1 digeri ise BRCA 2 genidir. Herhangi bir kadinda BRCA 1-2 geninde hasar varsa bu kadinda meme-yumurtalik kanseri görülme olasiligi %60-80’lere kadar yükselir. Baska bir deyisle bir bireyin BRCA1 ve 2 genlerinde hasar olmasi oldukça önemli bir konudur. BRCA 1 ve 2 gen hasarlari bazi laboratuar arastirmalar ile saptanabilmektedir.”

GEN TESTLERI

Bir ailenin kadin bireylerinde BRCA 1 ve 2 gen hasari olma olasiligi %10’un üzerinde ise o kisiler için genetik arastirmanin gündeme gelmesi gerekiyor. Prof. Demirkiran Acibadem Hastanesi bünyesinde yapilabilen bu özel testlerle ilgili su bilgileri veriyor:

“ BRCA 1 ve 2 gen testlerinin yapilmasindaki temel amaç ; BRCA 1-2 gen hasarli kadinlari saptamaktir. Böylece yasamlari boyunca meme-yumurtalik kanseri görülme olasiligi %60-80 olan kadinlarda bu kanserlerin olusmasini önleyici çalismalar yapilabilecektir. Ayrica bu kadinlara özellikle 35 yasindan sonra 6 aylik araliklar ile bazi testler yapilarak hastaligin erken dönemde yakalanmasi saglanabilir. Kisacasi genetik arastirma yapilmasindaki amaç; ailevi meme-yumurtalik kanserlerinin olusumunu önlemek veya hastaligi erken dönemde tanimaktir.”

KIMLER RISK ALTINDA?

Bu gen testleri kanser riskini önceden saptamak gibi önemli bir özellige sahip. Elbette genetik arastirmalarin yapilmasinin bazi kurallari var. Öncelikle bu testlerin sadece risk tasiyan kadinlara yapilmasi gerekiyor. Prof. Dr. Demirkiran test yapilmasi önerilen kadinlari su sekilde siraliyor:
Ailesinde 50 yasindan önce 2 veya daha fazla akrabada meme kanseri olanlar..
Ailesinde 50 yasindan önce bir meme kanseri ve bir veya daha fazla over kanseri olanlar..
Ailesinde 50 yasindan sonra bir veya fazla over kanseri ve ailede 2 veya fazla over kanseri olanlar..
Ailesinde erkek meme kanseri ile birlikte over ve meme kanserleri olanlar..
Ailesinde BRCA1-2 hasari olanlar.

Prof. Dr. Fuat Demirkiran
Acibadem Saglik Grubu
Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani

www.acibademhastanesi.com.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası