Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sorularla yüksek tansiyon

Her yedi kisiden birinde görülen yüksek tansiyon (hipertansiyon), genellikle ensede basagrisiyla, bas dönmesi, çarpinti ve çabuk yorulma gibi belirtilerle ortaya çikiyor.

Tansiyon, kan basincini ifade eder. Yüksek kan basincina ise hipertansiyon adi verilir.

Her 7 kisiden birinde görülen yüksek tansiyon (hipertansiyon), kan basincinin sürekli olarak 140/90 mmHg’nin (14/9’un) üzerinde olmasi hali olarak tanimlanir. Yüksek tansiyon bas agrisi (genellikle ensede), bazen bas dönmesi, çarpinti, çabuk yorulma gibi sikayetlere yol açar.

Kani vücudun en uzak noktalarina kadar ulastirmak için kalp, kani belli bir basinçla pompalamak zorundadir. Kan, organlarimiz açisindan gerekli olan oksijen ve besinleri tasir. Dolayisiyla, dolasimin devam etmesi için belli bir kan basincinin korunmasi gerekir.

Kalp kasildigi sirada olusan kuvvetli basinca sistolik ya da büyük tansiyon, kalp gevsedigi sirada olusan basinca ise diyastolik ya da küçük tansiyon adi verilir. Normal kabul edilen kan basinci degeri, istirahat halindeki bir yetiskinde 120/80 mmHg’dir (milimetre civa). Bir diger deyisle, büyük tansiyon için normal deger 12, küçük tansiyon için ise 8’dir.

Aslinda, kan basinci sürekli sabit kalan bir deger degildir. Hareket ederken ya da heyecanlaninca biraz artabilir, uyurken ve istirahat ederken daha düsük olabilir. Bu degisimler normaldir. Ancak, kan basincinin sürekli olarak 140/90 mmHg’nin (14/9’un) üzerinde olmasi durumunda, yüksek tansiyondan bahsedilir.

Hipertansiyonun Görülme Sikligi Nedir?

Hipertansiyon yaygin bir hastaliktir ve her 7 kisiden birinde görülmektedir. Kardiyoloji Dernegi tarafindan yapilan bir çalismanin sonuçlarina göre ülkemizde yaklasik 11 milyon kiside hipertansiyon bulundugu tahmin edilmektedir.

Tansiyon Neden Yükselir?

Hastalarin % 90’inda hipertansiyonun nedeni saptanamaz; bu durumda primer ya da esansiyel hipertansiyondan bahsedilir. Kalan % 10’luk grupta ise bir neden bulunur ve “sekonder” hipertansiyon olarak adlandirilir. Bunlar arasinda böbrek kaynakli nedenler en yaygin olanlaridir.

Hipertansiyonun Vücuda Zarari Nedir?

Belirti vermemesi mümkün olmakla birlikte, yüksek tansiyon bas agrisi (genellikle ensede), bazen bas dönmesi, çarpinti, çabuk yorulma gibi sikayetlere yol açabilir. Özellikle sikayetiniz yoksa, yüksek tansiyon hastasi oldugunuzu ögrenmenin tek yolu tansiyonunuzu ölçtürmektir. “Hiçbir sikayetim yokken neden ilaç kullanayim” diye düsünüyorsaniz, hipertansiyonun çok ciddi sonuçlari olabilecegini hatirlamalisiniz!

Ister belirti versin ister vermesin, tedavi edilmeyen hipertansiyon, kalp krizi ya da felç geçirme riskini artirir ve kalp ya da böbrek yetersizligi gelismesine yol açabilir. Bununla beraber, hipertansiyonu tedavi etmek ve bu korkutucu hastaliklara yol açmasini engellemek mümkündür. Tedavi ve önlemleri uygularken dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta ise, doktorunuzun önerilerine siki sikiya bagli kalmaniz ve tedaviye ömür boyu devam etmeniz gerektigini bilmenizdir.

Hipertansiyondan Korunmak Için Neler Yapmalisiniz?

Sigara içiyorsaniz, birakin. Çünkü kalp krizi geçirme riskinizi iki katina çikarir. Fazla kilolarinizdan kurtulun, saglikli (az yagli, az tuzlu) beslenin ve düzenli egzersiz yapin. Doktorunuzun önerilerine uyun. Ilaçlarinizi düzenli alin; ömür boyu tedaviye devam etmeniz gerektigini unutmayin Stres ile basa çikmayi ögrenin.

Kaynak: www.pfizer.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası