Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisirlik kadinlara özel degil

Türkiye’de kisirligin hala kadinlari ilgilendiren bir sorun olarak görüldügü, oysa “kisir” olarak bilinen her 100 çiftten 70’inde erkegin kisirlik sorunu var.

Kisirlik tedavisinde teshisin dogru olmasi, uygun yöntemin seçilmesi için çiftlerin birlikte doktora gitmelerinin önemli olduguna isaret edildi.

Günümüzde tedavi edilemeyen çok az kisirlik vakasi kaldigi, bunlarin da erkekten kaynaklanan vakalar olduguna isaret edilerek, yumurtaliklarinda hiç sperm bulunamayan erkeklerin tedavi edilmesi için birçok yeni tekniklerin gelistirildigi kaydedildi.

Istanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi Baskani Prof. Dr. Semra Kahraman, kisirligin tüm dünyada oldugu gibi Türkiye’de de önemli bir sorun oldugunu belirtti. Türk toplumunda evliligin ve çocuk sahibi olmanin aile birliginin temel yapi taslari oldugunu anlatan Kahraman, bu yüzden çiftlerin çok sahibi olmayi çok önemsediklerini kaydetti.

Türkiye’de her 7 çiftten birinin çocuk sahibi olamadigini, bu çiftlerin yüzde 30’unun “tüp bebek” veya “mikroenjeksiyon” gibi ileri tekniklere basvurduklarini ifade eden Kahraman, söyle konustu:

“Çiftler arasindaki kisirlik oranlarina baktigimiz zaman kisirligin yüzde 50 oraninda sadece erkeklerden, yüzde 20 oraninda hem erkek hem de kadindan kaynaklandigini görüyoruz. Yani her kisir 100 çiftten 70’inde erkegin kisirligi söz konusu. Türkiye’de bunun önemi henüz tam olarak anlasilmis degil.

Kisirlik hala daha çok kadinlarla ilgili bir sorun gibi düsünülüyor. Ancak son istatistikler, tüp bebege basvuran çiftler arasinda yapilan incelemeler, erkek kisirliginin gerçekte kadin kisirligindan daha önde oldugunu gösteriyor.”

Kisirlik tedavisinde teshisin dogru olmasi, uygun yöntemin seçilmesi için çiftlerin birlikte doktora gitmelerinin önemli olduguna isaret eden Kahraman, “Bazi çiftlerde gerçekte sorun erkekte oldugu halde yillarca kadin doktordan doktora kosturuyor, tedavi olma yoluna gidiyor. Böylece erkege bagli sorun gözden kaçirildigi için kadinin yasi ilerliyor. Bu çiftler tüp bebege basvursalar bile yas çok ilerlediginden, dogal olarak bu yöntemde de basari sansi azaliyor” dedi.

KISIRLIGIN TEDAVISI

Günümüzde tedavi edilemeyen çok az kisirlik vakasi kaldigina, bunlarin da erkekten kaynaklanan vakalar olduguna isaret eden Kahraman, yumurtaliklarinda hiç sperm bulunamayan erkeklerin tedavi edilmesi için birçok yeni tekniklerin gelistirildigini kaydetti.

Kahraman, “Bu teknikler bizi geçmiste hiç sperm bulamadigimiz erkeklerin yüzde 59-60’inda sperm bulabilecegimiz bir duruma getirdi. Yani kisirlik artik büyük ölçüde tedavi edilebiliyor” diye konustu.

TÜP BEBEK TEDAVISINE DEVLET GÜVENCESI

Kahraman, Türkiye’de 35 yasin altindaki çiftlerde mikroenjeksiyon ve tüp bebek teknigiyle elde edilen gebelik oraninin yüzde 60 civarinda oldugunu, bu oranin dünya standartlariyla paralel oldugunu söyledi. Tüp bebek tedavisinde gelinen asamada, eskiden 1.5 ay kadar süren ilaç tedavilerinin 10 güne kadar indirildigini anlatan Kahraman, tüp bebek tedavisinin devlet güvencesine alinmasinin çok önemli bir karar olduguna dikkat çekti.

Bu karar sayesinde tüp bebek yöntemine basvuran hasta sayisinin önemli oranda artacagini belirten Kahraman, sunlari söyledi: “Türkiye kadar nüfusu olan Almanya’da yilda 125 bin çift tüp bebek yaptirirken, bu oran 70 milyonluk Türkiye’de yilda 18 bin. Oranin bu kadar az olmasinin nedeni ilaç masraflarinin yüksek olmasi. Çünkü çiftler tüp bebek için gereken parayi biriktirseler bile neredeyse ona yakin bir ilaç maliyeti karsilarina çiktigi için bunu deneyemiyorlardi.

Birçok fakir çift bu tedaviden faydalanamiyordu. Bu nedenle devletin böyle bir güvence vermesi çiftlerin tüp bebek tedavisinden daha rahat faydalanabilmelerini saglayacak. Böylece geçmiste çesitli tedavilerle zaman kaybetmis, parasi olmadigi için çocuk sahibi olma mutlulugunu yasayamamis çiftler bu tedaviden yararlanmak isteyecek.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası