Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Milyonlarca göz bu projeyi bekliyor

Türk ve Avrupali bilim adamlarinin dahil oldugu konsorsiyum tipta küçük çapli bir devrim gerçeklestirmeye hazirlaniyor. Yaklasik 10 milyonun gözü bu projede

“Kornea Mühendisligi” adli proje ile laboratuvarda yapay kornea üretmeyi amaçlayan konsorsiyum, korneasindaki hasar nedeniyle göremeyen dünyadaki yaklasik 10 milyon insanin tekrar görebilecegini ileri sürüyor.

Abdurrahman Aydogdu’nun o sabah aracinin penceresinden son gördügü sey beyaz bir kamyonetti. Tarih 20 Kasim 2003, saat 10.10’du. Terör, Ingiliz Konsoloslugunu hedef almisti. Aydogdu, korkunç patlamanin ardindan artik hiçbir sey göremiyordu. Yalnizca insanlarin çigliklarini duyuyordu. Yüzünden kanlar akiyordu. Arkadasina seslendi, bagirdi. Cevap yoktu. Onu bir daha göremeyecegini anladi. Arkadasi ölmüstü. Neyse ki sesini duyan iki kisi ters dönen aracin altindan kendisini çikardi. Hastanede en korkunç an gözlerini muayene eden doktorun söyledigi sözler oldu. “Iki gözün de görme islevini yitirdi.”

Bir yil içinde üç ameliyat geçiren Aydogdu’ya, gözün ön kisminda bulunan saydam bir doku ve gözün en önemli kirici mercegi olan kornea nakli yapildi. Kornea bozuklugu yüzünden göremeyen ya da çok kisitli seviyede görebilen dünyada yaklasik 10 milyon insan bulunuyor. Üstelik bazilari Aydogdu kadar da sansli degil. Çünkü kornea temini çok zor. Hastalar yillarca bu dokuyu beklemek zorunda kaliyor.

‘Kornea Mühendisligi’ projesi

Iste bütün bu sorunlarin ortadan kaldirilmasi amaciyla yeni bir proje hazirlaniyor. Türk ve Avrupali bilim adamlarinin olusturdugu ortak bir konsorsiyum araciligiyla yürütülen ‘Kornea Mühendisligi’ projesi, dünyadaki milyonlarca insanin tekrar görebilme umudu. Proje gerçeklesirse, dünyada ilk defa, canli hücre içeren biyomalzemelerden yapay kornea üretilecek. Görme umudu kornea, çarsi pazardan alinir gibi temin edilebilecek.

‘Kornea Mühendisligi’ projesi 1 Ocak 2004 tarihinde basladi. 3 yil boyunca devam edecek ve 1 Ocak 2007 yilinda sona erecek projede ODTÜ Üniversitesi Biyomateryal Grubu’ndan 8 ögretim görevlisi ve 20’ye yakin tez ögrencisi bulunuyor. Toplam maliyeti 4,37 milyon Euro olan ‘Kornea Mühendisligi’ projesine Avrupa Birligi 2,56 milyon Euro yardim sagliyor. Türk ve Avrupali bilim adamlarinin isbirligi yaptigi konsorsiyum, laboratuvarda üretecegi yapay kornea ile göze yeniden görme yetisi kazandirmayi amaçliyor.

Yapay kornea ile ilgili mevcut çalismalar var. Bu projenin orijinalligi korneanin hücre içeren biyomalzemelerden ilk defa yapilacak olmasi. Bu da korneadaki bir olumsuzluk yüzünden görme yetisini kaybetmesi durumunda gözün daha iyi ve daha hizli iyilesmesi anlamina geliyor. Projede, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, Israil, Italya, Ingiltere, Türkiye ve Isveç’ten olmak üzere toplam 14 arastirma ekibi bulunuyor. Proje hayata geçirildikten sonra laboratuvarda üretilecek yapay kornea, doku bagisi yoluyla elde edilen kornealara bir alternatif olacak ve korneanin aktarimi sirasinda HIV, Hepatit C gibi hastaliklarin bulasmasi ihtimali ortadan kalkacak. Uzmanlar, proje ile gözün görme yetisine kavusmasinin yani sira kimyasal maddelerin gözdeki etkilerini ölçmek için hayvanlar üzerinde yapilan testlere de gerek kalmayacagini belirtiyor.

Tipta küçük çapli bir devrim gerçeklesecek

Arastirmadan sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Philippe Busquin proje için Avrupa Arastirma Alani’nin, Avrupa’nin en üst düzey uzmanlarini bir araya getirip bilgi siçramasi meydana getirdigini ve Avrupalilarin yasam kalitesini iyilestirdigini ifade ediyor. Projede ODTܒnün islevi ODTÜ Biyomateryal Grubu’nca (METU-BIOMAT) yürütülüyor. Grup sorumlusu ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Vasif Hasirci, bu proje ile küçük çapta bir devrimin gerçekleseceginin altini çiziyor.

“Su anda benzeri yöntemle yapilabilen tek doku deri, onun da tedavi ettigi dokunun önemi daha az yasamsal.” diyen Hasirci, projenin hayata geçirilmesinden sonra korneasinda yasanan olumsuzluk yüzünden göremeyen dünyada 10 milyon civarindaki insanin tekrar görebilecegini ileri sürüyor.

Dünya Göz Hastanesi Ön Segment Cerrahisi Bölüm Sefi Prof. Dr. Kazim Devranoglu ise tibbin sürekli ilerledigini, dolayisiyla yapay kornea üretiminin gerçeklesmesinin mümkün oldugunu ifade ediyor. Devranoglu, projenin gerçeklesmesi durumunda hem hastalarin daha çabuk iyilesecegine hem de görme oraninin daha yüksek olacagina inandigini belirtiyor. Kornea temininde yasanan sikintiyi da dile getiren Devranoglu, projenin hayata geçirilmesiyle, pazardan alisveris yapar gibi kolayca kornea temin edebileceklerini belirtiyor ve hastalari aylarca hatta yillarca bekletmek zorunda kalmayacaklarinin önemine deginiyor.

Masmavi gözlerime herkes hayrandi

Abdurrahman Aydogdu, terörist saldirilari meydana gelmeden önce ailesiyle hayatinda çok mutlu oldugunu dile getiriyor. Abisiyle terzilik yapan Aydogdu, gözlerini kaybetmesinin hayatinda basina gelen en büyük dert oldugunu belirterek, “Masmavi gözlerim vardi, çevremdeki herkes gözlerime hayrandi.” diyor. Aydogdu’nun görememesi gözlerindeki korneanin yirtilmasindan kaynaklaniyor. Kornea nakli yapilmayan ameliyattan 1,5 ay sonra ikinci ameliyatini da ayni hastanede olan Aydogdu, bu ameliyatlar neticesinde yalnizca isigi fark edebiliyor. Cisimleri ise göremiyor.

Kornea nakli aslinda kolay bir ameliyat; ama nakil doku bagisi yoluyla yapildigindan gerekli korneanin bulunmasi uzun bir süreç gerektiriyor. Üstelik kornea nakli yapildiktan sonra da gözün görme orani bir anda artmiyor. Göz, ancak 6 ay ya da bir yillik sürecin sonunda görme yetisini yeniden kazaniyor. Aydogdu’ya, yaklasik bir yil bekledikten sonra Dünya Göz Hastanesi’nde gerçeklestirilen üçüncü ameliyatla kornea nakli yapildi. Ameliyat çok basarili geçmesine ragmen, görme oraninda önemli bir artis elde edilemedi. Çünkü ameliyattan bir hafta sonra sag gözünde yirtilma meydana geldi.

Terör magdurunun ameliyatini yapan Prof. Dr. Kazim Devranoglu, gözde yeni sorunlarin çikmasinin çok muhtemel olduguna isaret ediyor. Devranoglu, kornea nakli sonrasi hastaligin tamamen iyilestirilip göze yüzde yüz görme yetisi kazandirabilme garantisi verilemedigini ifade ediyor. Aydogdu, gerekli bütün tedaviler tamamlandiktan sonra dahi eskisine nazaran yari yariya görme imkanina sahip olacak.

Haber: Yasin Uygur
Kaynak: Aksiyon

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası