Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her agri kesici çözüm olmayabilir

Hemen hemen herkesin ortak derdi bas agrilari. Çogu kez çaresiz kaldigimiz bu agrilara karsi yapabildigimiz tek sey ilaç kullanmak.

Su yogun, stresli, kosusturmali hayatta bas agrisindan yakinmayan kaldi mi? Ancak uzmanlar agriyi kesmek için alinan avuç avuç ilacin, azaltmak söyle dursun agriyi daha da tetikledigini söylüyor.

Bas agrisi; bas bölgesindeki adale, eklemler, sinirler, beyin zari, damarsal yapilar gibi birçok agriya duyarli yapilardan kaynaklanan bir problem. Bas agrisinin farkli çesitleri var. Bazi bas agrilari akut bir sekilde gelisiyor ve hemen müdahale gerektiriyor. Bazilari ise kronik bas agrisi kategorisine giriyor. Acibadem Hastanesi Kozyatagi Agri Klinigi uzmanlarindan Prof. Dr. Süleyman Özyalçin konuyla ilgili sunlari söylüyor:

“Farkli kronik bas agrilari için için özel klinik bir tanimlamalar vardir. Örnegin basit migren için Uluslararsi Bas Agrisi Derneginin tanimina göre klinik olarak tek tarafli yerlesimi olan, zonklayici, günlük aktiviteyi önleyici siddette, bulanti ve kusma ya da isik ve gürültüye hassasiyetle seyreden ve 4 - 72 saat arasi süren bas agrisi ataklarindan en az bes atak olmasi tani koydurucudur.

Bu anlamda bas agrisi primer bas agrisi ve baska bir rahatsizlga bagli olarak seyreden sekonder bas agrisi olarak ayrilabilir. Primer bas agrilarindan kronik bas agrilari içinde, bas bölgesi adalelerinin tutulumu ile birlikte seyreden veya bagimsiz olan gerilim tipi bas agrilari, migren, küme bas agrilari, servikojenik bas agrilari sayilabilir. Sekonder bas agrilari olarak travma sonrasi bas agrilari, sinus bas agrisi, kafaiçi basincin artmasi ya da azalmasina bagli agrilar, kafa içi tümörler sayilabilir.”

BAS AGRISI TÜRLERI

Bas agrisinin birçok türü var. Prof. Dr. Özyalçin bunu iki ana baslik altinda topluyor: Akut ve kronik bas agrilari. Akut bas agrisi herhangi bir hastaligin olusturdugu durum olarak tanimlaniyor. Kafa içinde çok ciddi ve hemen önlem alinmasi gereken tümör anevrizma gibi bazi önemli sorunlar içerebiliyor. Ayni zamanda gribal enfeksiyon, göz, kulak veya dislerle ilgili sorunlar da akut bas agrilarina yol açabilir. Kronik bas agrilari ise uzun süreli tekrarlayan agrilar olarak tanimlaniyor. Bas, boyun, adale ve eklem agrilarindan kaynaklanan agrilar, asiri ilaç kullanimina bagli bas agrilari bu tanima giriyor.

Peki ne zaman akut ne zaman kronik agridan söz ediliyor? Prof. Dr. Özyalçin bu soruyu söyle yanitliyor:

“Sik tekrarlayan ve yillardir süren agrilar kroniktir. Ancak kisi hayatinda ilk kez daha önce görmedigi türde siddetli bir bas agrisi ile karsilasiyorsa bu çok önemlidir. Bunu bir alarm olarak kabul edebiliriz. Ayrica bas agrisinin baslangiç sekli de çok önemlidir. Hasta 50 yasin üzerinde ise ve daha önce hiç belirtmedigi halde bas agrisi yakinmalarindan bahsediyorsa bu da bir alarmdir.

Oysa çocukluk çagi ya da erken eriskin dönem pek çok primer kronik bas agrisi rahatsizliginin baslangiç dönemidir. Bunun disinda bas agrisinin tansiyon artisi ile bazi atesli hastaliklarla veya ense sertligi çift görme gibi bulgularla seyretmesi hastanin bas agrisi disinda kanser gibi bir hastaliginin olmasi, bir kafa travmasi sonrasi bas agrisi gelismesi gibi durumlar dikkat edilmesi ve bir nörolog ya da beyin cerrahi tarafindan izlenmesi gereken önemli aciliyeti olan sorunlardir. Bunlarin disinda bazi özel tipte rahatsizliklari saymazsak, kronik primer bas agrilarinin bir çogu için bugün dünyada gelisen egilim, bu agrilarin sadece nörologlar tarafindan degil aile hekimleri ve dahiliyeciler tarafindan düzenli olarak takip ve tedavi edilebilecegi yönündedir.”

HER AGRI MIGREN DEGIL!

Bas agrisi deyince akla ilk olarak migren geliyor. Ancak her bas agrisini migren olarak algilamamak gerek. Peki migreni diger bas agrilarindan ayiran en önemli belirti nedir? Prof. Dr. Özyalçin bu soruyu söyle yanitliyor:

“Migreni diger bas agrilarindan ayiran en önemli özellik yarim bas tutmasidir. Ama agri siddetlendiginde tüm basa yayilmasi söz konusudur. Zonklayici olmasi, agriyla birlikte bulanti, kusma, isik ve gürültü rahatsizliginin da olmasi taniyi kuvvetlendirir. Kisi sessiz bir yere kapanmak, uyumak ister. Gerilim tipi bas agrisinda ise kisi “Kafami mengeneyle sikistiriyorlar” tarzi bir açiklama yapar. Migrenin aksine gerilim basagrisinda hastalar günlük aktivitelerini sürdürebilir. Gerilim bas agrisinda genellikle bulanti, kusma gibi belirtilere rastlanmaz. Her ne kadar siddetlendiginde bulgular karisabiliyorsa da, bu iki sik rastlanan bas agrisi tipi arasindaki fark oldukça kesin hatlarla birbirinden ayrilabilir.”

DAHA ÇOK KADINLARDA

Migren daha çok kadinlarda görülüyor. Kadinlarda yüzde 15 oraninda görülürken erkeklerde sadece yüzde 5 oraninda rastlaniyor. Bunun tek sebebi var: Bazi hastaliklar cinsiyet seçiyor! Kisacasi kadinlar migren açisindan sanssiz. Peki migrenin tamamen iyilesme ihtimali olabilir mi? Acibadem Hastanesi Kozyatagi Nöroloji Klinigi Sefi Prof. Dr. Yasef Özsarfati bu soruyu söyle yanitliyor:

“Toplumumuzda “migren geçmez” inanisi hakimdir. Migrenin tedavisinde hedefin saptanmasi çok önemlidir. Agri geldigi halde verimli olarak isinizi sürdürebiliyorsaniz diger günlerden farki yoksa bu durum tibbi tedavi açisindan basaridir. Ama basariyi sifir bas agrisi olarak algilarsaniz o zaman basari degerlendirilmesi hatali olur. Migren tedavisinde hedef kisinin bas agrilariyla ilgili kayba ugramamasidir.

MIGRENIN TEDAVISI

Migren, tedavisi zor ama imkansiz olmayan bir hastalik. Prof. Dr. Özsarfati migren tedavisinde hangi yollarin izlenmesi gerektigi konusunda sunlari söylüyor:

“Migrenin tedavisinde migrenin olusum mekanizmasini engelleyici önlemler alinir. Örnegin damarlarin büzülmesi ve genislemesini engelleyen bir tedavi yapilir. Ayica beyinde eksik olan seratonin denen maddenin hap veya enjeksiyon olarak verilmesi seklinde bir tedavi söz konusudur. Ama bunlarin yan etkileri oldugu için doktor tarafindan dozlarinin ayarlanmasi gerekiyor. Migren tedavisinde magnezyum verilmesi de önemli bir yer tutar. Klasik siniflamaya giren migren atagi 4 ile 72 saat sürer. Atak sirasinda sigara ve alkol alinmamasi gerekir. Migreni olan bir kisi atagin baslamasini beklemeden ilaç alirsa bu daha faydali olur.”

TANI VE TEDAVI

Bas agrisi tanisi klinik muayene ve MR ile çok kolay. Ancak tedavi konusunda farkli uygulamalar söz konusu. Prof. Dr. Özsarfati bunu söyle açikliyor:

“En basta ilaç tedavisi ve onun yaninda destekleyici baska tedaviler de uygulanir. Bu destekleyici tedaviler arasinda gerekirse psikolog yardimi da alinabilir. Gerekirse birtakim fizik tedavi uygulamalari veya lokal olarak agri bölgelerine yapilacak enjeskiyonlarla agrinin giderilmesine yardimci olunur. Agrili tetik noktalari bulunup bunlarin içine ilaçlar zerk edilerek gevseme saglanabilir.

KAÇ ÇESIT BAS AGRISI VAR?

Akut bas agrilari

Bas agrisinin hastaligi olusturdugu durum olarak tanimlaniyor. Kafa içinde çok ciddi ve hemen önlem alinmasi gereken bazi sorunlar içerebiliyor.

Kronik bas agrilari

Uzun süreli tekrarlayan agrilar bu tanima giriyor. Bazi kronik bas agrisi tipleri:

Bas, boyun, adale ve eklem agrilarindan kaynaklanan agrilar
Asiri ilaç kullanimina bagli bas agrilari
Psikiyatrik bozukluklara bagli agrilar
Migren
Gerilim tipi bas agrisi
Krayinal nevraljiler

www.acibademhastanesi.com.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası