Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Danistay'dan enerji içeceklerine veto

Danistay, enerji içeceklerinin bilesiminde bulunan kafein, inositol, glukoronolaktin ve taurin miktarini artiran tebligin ilgili maddelerinin yürürlügünü durdurdu.

A.A muhabirinin aldigi bilgiye göre, Tüketici Haklari Dernegi, 9 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayimlanan ''Türk Gida Kodeksi Enerji Içecekleri Tebligi''nin iptali ve halk sagligi açisindan riskli olabileceginden öncelikle 5/c ve 5/d maddesinin dava sonuçlanincaya kadar yürütülmesinin durdurulmasi istemiyle dava açti.

Danistay 10. Dairesi, davali idareler Tarim ve Köyisleri Bakanligi ve Saglik Bakanligi'ndan savunma aldiktan sonra yürütmenin durdurulmasi istemini karara bagladi. Daire, söz konusu tebligin 5/c ve 5/d maddelerinin yürütmesini oybirligi ile durdurdu.

Dairenin gerekçeli kararinda, ''Redbul'' adli enerji içeceginin ithalatçisi ve Türkiye yetkili ana dagiticisi olan S.O.E Gida Ürünleri Sanayi Ticaret Limitet Sirketi'nin, ''hiçbir bilimsel arastirmaya, analize ve veriye dayanmadan enerji limitlerin belirlendigi'' iddiasiyla, ayni konuya iliskin 2002'de çikarilan tebligin iptali istemiyle dava açtigi animsatildi.

Kararda, bu tebligin iptal isteminin yine daireleri tarafindan reddedildigi belirtildi.

Dava konusu teblig ile, 2002 tarihindeki tebligin yürürlükten kaldirilarak, enerji içecekleri konusunda tanimlar, ambalajlama, etiketleme-isaretleme, depolama, numune alma, analiz metotlari, tescil ve denetim yönünden benzer düzenlemelere yer verildigi kaydedildi.

Yeni teblig ile enerji içeceklerindeki kafein miktarinin 150 mg/l'den 350 mg/l'ye, inositolün 100 mg/l'den 200 mg/l'ye, glukoronolaktin'in 20 mg/l'den 2 bin 500 mg/l'ye ve taurin miktarinin da 800 mg/l'den 4 bin mg/l'ye çikarildigi kaydedildi.

Davali idarelerden bu oranlarin neden artirildiginin soruldugu kaydedilen Danistay 10. Dairesi'nin kararinda, söyle devam edildi:

''Idareler ancak kamu yarari amaciyla hareket edebilecegi, amaçlanan kamu yararininsa çogu kez kanunlarla tayin ve tespit edildigi, bu nedenle bu tür kanunlara dayali düzenleyici islemlerin, ancak yasa koyucunun çerçevesini çizip, biçimlendirdigi alanlarda ve ancak kanunda öngörülen kamu yarari amaciyla hazirlanabilecegi tartismasizdir.

Dava konusu düzenlemenin dayanagi, yasal düzenlemelerde amaçlanan kamu yarari, gida maddelerinin asgari hijyen, kalite kriterleri ve özelliklerinin belirlenerek, halk sagliginin korunmasidir.

Bu durum karsisinda, konuyla ilgili bir düzenleyici islemin, ancak halk sagligi bakimindan yeni bir zorunlulugun dogmasi veya dayanak yasal düzenlemelerde degisiklik yapilmasi halinde yeniden düzenlenip, hazirlanarak yürürlüge konulabileceginin kabulü gerekmektedir.''

''KAMU YARARINA UYGUN DEGIL''

Dava konusu uyusmazlikta ise kamu sagligi ve düzeni anlaminda hiçbir bilimsel veri ve gereklilik gösterilmedigine isaret edilen kararda, ''Halk sagligi açisindan ciddi riskler dogurabilecegi yönünde bilimsel görüsler bulundugu halde, enerji içecekleri bilesiminde bulunan bu maddelerin limitlerinin artirildigi görülmektedir. Bu durumun, halk sagligi açisindan dikkate alindiginda, dayanak yasal düzenlemelerde amaçlanan kamu yararina uygun olmadigi açiktir'' denildi.

Irdelenen kamu yarari dogrultusunda olasi riskler dikkate alinarak Avrupa Komisyonu Saglik ve Tüketici Haklari Genel Müdürlügü Gida Bilim Komitesi'nin 5 Mart 2003'teki tavsiye niteligindeki görüsü ile Codex Alimentarius Komisyonu'nca belirlenen azami limitler karsisinda bilimsel verilerle destekleyerek ve halk sagligi açisindan tedbirli davranarak, halk sagligini korumak amaciyla daha asagi limitlerin belirlenmesinin mümkün olduguna isaret edilen kararda, sunlar kaydedildi:

''Olumsuz bilimsel görüslere karsin Codex Alimentarius Komisyonu'nca belirlenen azami limitlerin oldugu gibi kabulü gerektigi yolunda bir yoruma yol açacak açiklamalarla düzenleme yapilmasinin kabulüne olanak bulunmamaktadir. Önceki tebligin iptali istemiyle açilan dava üzerine, dairemizin verdigi kararda da belirtildigi gibi, Avrupa Toplulugu-Türkiye Ortaklik Konseyi'nin Gümrük Birligi'nin Son Döneminin Uygulamaya Konulmasina Iliskin 22 Aralik 1995 tarih ve 1/95 sayili kararin 8. maddesinin 1 numarali fikrasinda yer alan 'Türkiye, bu kararin yürürlüge giris tarihinden itibaren 5 yil içinde ticaretin önündeki teknik engellerin kaldirilmasi konusundaki Topluluk belgelerini, iç hukuk sisteminin bünyesine dahil edecektir' hükmünün, enerji içeceklerinin bilesimine iliskin düzenlemeyle bir ilgisinin olmamasi ve kaldi ki anilan kararin 7. maddesine göre taraf devletlerin insanlarin, hayvanlarin veya bitkilerin sagliginin korunmasi amaciyla, ithalata, ihracata veya transit geçise konu mallara yasaklama getirebilecegi yönündeki hüküm karsisinda 1/95 sayili Ortaklik Konseyi Karari'ndan bir yükümlülükten de söz edilemez.'' Danistay 10. Dairesi'nin verdigi bu karara davali Tarim ve Köyisleri Bakanligi ile Saglik Bakanligi'nin itiraz hakki bulunuyor. Itirazi, bir üst kurul olarak Danistay Idari Dava Daireleri Genel Kurulu görüsecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası