Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sobadan zehirlenmemek için

Kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilir. Uzmanlarin su uyarilarini dikkate alin..

Kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilir.

Sobadaki atesin üzerine kömür ilave edilmemesi, dolu kova ile degistirilmesi gerekir. Baca ve borularda zift ile katran olusumunu engellemek için soba, bacaya en uygun mesafeye kurulmali ve az sayida dirsek kullanilmali.

Kirikkale Üniversitesi Makine Mühendisligi Bölüm Baskani ve Makine Mühendisleri Odasi Il Temsilcisi Prof. Dr. Veli Çelik, kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilecegini söyledi.

Prof. Dr. Çelik, kis aylariyla birlikte Türkiye’nin birçok bölgesinde sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin yasanmaya basladigini animsatti. Isinmak için yakilan sobalardan sizan gazlarin birçok aile faciasina yol açtigina dikkati çeken Prof. Dr. Çelik, soba kullanan ailelerin basit yöntemlerle zehirlenmelerden korunabileceklerini belirtti.

Prof. Dr. Çelik, sobadan zehirlenmelere karsin su uyarilarda bulundu: “Kömür tam tutusmadan soba uyutulmamali. Soba borusu ve dirsekleri belli periyotlarda temizlenmeli, kazanlar TSE standartlarina uygun olmalidir. Baca ve borularda zift ve katran olusumunu engellemek için soba, bacaya en uygun mesafeye kurulmali ve az sayida dirsek kullanilmalidir. Yatay borulara bacaya dogru yüzde 10 egim verilmelidir. Yanma sirasinda sobanin kapaklari ayarlanarak hizli yanma önlenmelidir. Bacalar, çatlak ve sivasiz olmamalidir.”

ISI KAYBININ ÖNÜNE GEÇMEK IÇIN

Kisin, isi kaybinin önlenmesi ve daha az kömürle isinmak için üstten yakmali sobalarin kullanilmasinin daha yararli olacagini ifade eden Prof. Dr. Çelik, sobanin tutusturulmasi sirasinda ise alt kapagin kapali, üst kapagin açik tutulmasini önerdi.

Cam kenarlarina macun, pencere ve kapi kenarlarina ise silikon, sünger fitil yaptirilmasinin isi kaybini önleyecegini ifade eden Prof. Dr. Çelik, “Ayrica sandalye ve esyalar dis duvarlardan uzak tutulmasi gerekir. Gece pencereler, panjur, perde veya rüzgarlikla örtülmeli, radyatörlerin üstleri ve önleri kapatilmamalidir” diye konustu.

Prof. Dr. Çelik, plastik, lastik, araba lastigi, temizlenmemis tahta, hayvan ve asfalt atigi, boya, atik petrol ürünleri ve çöplerin soba ve kalorifer kazanlarinda yakilmasi halinde kanser yapici maddeler olusturdugunu kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası