Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sobadan zehirlenmemek için

Kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilir. Uzmanlarin su uyarilarini dikkate alin..

Kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilir.

Sobadaki atesin üzerine kömür ilave edilmemesi, dolu kova ile degistirilmesi gerekir. Baca ve borularda zift ile katran olusumunu engellemek için soba, bacaya en uygun mesafeye kurulmali ve az sayida dirsek kullanilmali.

Kirikkale Üniversitesi Makine Mühendisligi Bölüm Baskani ve Makine Mühendisleri Odasi Il Temsilcisi Prof. Dr. Veli Çelik, kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilecegini söyledi.

Prof. Dr. Çelik, kis aylariyla birlikte Türkiye’nin birçok bölgesinde sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin yasanmaya basladigini animsatti. Isinmak için yakilan sobalardan sizan gazlarin birçok aile faciasina yol açtigina dikkati çeken Prof. Dr. Çelik, soba kullanan ailelerin basit yöntemlerle zehirlenmelerden korunabileceklerini belirtti.

Prof. Dr. Çelik, sobadan zehirlenmelere karsin su uyarilarda bulundu: “Kömür tam tutusmadan soba uyutulmamali. Soba borusu ve dirsekleri belli periyotlarda temizlenmeli, kazanlar TSE standartlarina uygun olmalidir. Baca ve borularda zift ve katran olusumunu engellemek için soba, bacaya en uygun mesafeye kurulmali ve az sayida dirsek kullanilmalidir. Yatay borulara bacaya dogru yüzde 10 egim verilmelidir. Yanma sirasinda sobanin kapaklari ayarlanarak hizli yanma önlenmelidir. Bacalar, çatlak ve sivasiz olmamalidir.”

ISI KAYBININ ÖNÜNE GEÇMEK IÇIN

Kisin, isi kaybinin önlenmesi ve daha az kömürle isinmak için üstten yakmali sobalarin kullanilmasinin daha yararli olacagini ifade eden Prof. Dr. Çelik, sobanin tutusturulmasi sirasinda ise alt kapagin kapali, üst kapagin açik tutulmasini önerdi.

Cam kenarlarina macun, pencere ve kapi kenarlarina ise silikon, sünger fitil yaptirilmasinin isi kaybini önleyecegini ifade eden Prof. Dr. Çelik, “Ayrica sandalye ve esyalar dis duvarlardan uzak tutulmasi gerekir. Gece pencereler, panjur, perde veya rüzgarlikla örtülmeli, radyatörlerin üstleri ve önleri kapatilmamalidir” diye konustu.

Prof. Dr. Çelik, plastik, lastik, araba lastigi, temizlenmemis tahta, hayvan ve asfalt atigi, boya, atik petrol ürünleri ve çöplerin soba ve kalorifer kazanlarinda yakilmasi halinde kanser yapici maddeler olusturdugunu kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası