Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sobadan zehirlenmemek için

Kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilir. Uzmanlarin su uyarilarini dikkate alin..

Kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilir.

Sobadaki atesin üzerine kömür ilave edilmemesi, dolu kova ile degistirilmesi gerekir. Baca ve borularda zift ile katran olusumunu engellemek için soba, bacaya en uygun mesafeye kurulmali ve az sayida dirsek kullanilmali.

Kirikkale Üniversitesi Makine Mühendisligi Bölüm Baskani ve Makine Mühendisleri Odasi Il Temsilcisi Prof. Dr. Veli Çelik, kis aylarinda sikça rastlanan sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin önüne, bilinçli soba kullanimi ile geçilebilecegini söyledi.

Prof. Dr. Çelik, kis aylariyla birlikte Türkiye’nin birçok bölgesinde sobadan sizan gazdan zehirlenme olaylarinin yasanmaya basladigini animsatti. Isinmak için yakilan sobalardan sizan gazlarin birçok aile faciasina yol açtigina dikkati çeken Prof. Dr. Çelik, soba kullanan ailelerin basit yöntemlerle zehirlenmelerden korunabileceklerini belirtti.

Prof. Dr. Çelik, sobadan zehirlenmelere karsin su uyarilarda bulundu: “Kömür tam tutusmadan soba uyutulmamali. Soba borusu ve dirsekleri belli periyotlarda temizlenmeli, kazanlar TSE standartlarina uygun olmalidir. Baca ve borularda zift ve katran olusumunu engellemek için soba, bacaya en uygun mesafeye kurulmali ve az sayida dirsek kullanilmalidir. Yatay borulara bacaya dogru yüzde 10 egim verilmelidir. Yanma sirasinda sobanin kapaklari ayarlanarak hizli yanma önlenmelidir. Bacalar, çatlak ve sivasiz olmamalidir.”

ISI KAYBININ ÖNÜNE GEÇMEK IÇIN

Kisin, isi kaybinin önlenmesi ve daha az kömürle isinmak için üstten yakmali sobalarin kullanilmasinin daha yararli olacagini ifade eden Prof. Dr. Çelik, sobanin tutusturulmasi sirasinda ise alt kapagin kapali, üst kapagin açik tutulmasini önerdi.

Cam kenarlarina macun, pencere ve kapi kenarlarina ise silikon, sünger fitil yaptirilmasinin isi kaybini önleyecegini ifade eden Prof. Dr. Çelik, “Ayrica sandalye ve esyalar dis duvarlardan uzak tutulmasi gerekir. Gece pencereler, panjur, perde veya rüzgarlikla örtülmeli, radyatörlerin üstleri ve önleri kapatilmamalidir” diye konustu.

Prof. Dr. Çelik, plastik, lastik, araba lastigi, temizlenmemis tahta, hayvan ve asfalt atigi, boya, atik petrol ürünleri ve çöplerin soba ve kalorifer kazanlarinda yakilmasi halinde kanser yapici maddeler olusturdugunu kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası