Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ne zamanda hangi balik yenir?

Semt Pazarlari Balik Saticilari Dernegi tarafindan hazirlanan katalogda, hangi baligin ne zaman alinacagi, nasil pisirilecegi sorularina cevap veriliyor.

Katalogtan derlenen bilgilere göre, ülkemizde avlanan bazi balik türleri bütün yil boyunca yenirken, bazilarininin lezzeti mevsimine göre artiyor.

Bu ay Marmara Denizi’nde avlanan hamsinin bugulama, kizartma ve izgara, irilesen palamudun da tava, izgara, firin, kiremit, pilaki yahni ve lakerda olarak yenmesi tavsiye ediliyor. Ekim ayinda ise palamudun yani sira lezzeti tam yerine gelen lüferin izgara ve bugulamasi tavsiye ediliyor. Tava ve haslamaya elverisli olan uskumrunun yogun olarak avlandigi Kasim ayi da pisi baliginin tadinin en güzel oldugu dönem. Aralik ayinda Karadeniz’in simgesi hamsinin, en lezzelti oldugu döneme giriliyor. Bu dönemde hamsinin tavasi, izgarasi, pilakisi, bugulamasi, pilavi, böregi ve içli tavasi yenilebilir.

Aralik, Ocak ve Subat aylarinda bolca tutulan, Mart Nisan aylarinda da lezzetini koruyan tekirin tavasinin yanisira, yine Subat ayinda tereyaginda tavasiyla meshur kalkanin mevsimi basliyor. Nisan ayinda bolca bulunan ve tutulan baliklardan levregin bugulamasi, kirlangicin çorbasi; gümüsbaligi ve mezgidin tavasi, kefalin izgarasi, barbunyanin tava ve izgarasi tavsiye edilirken, çorbasi ile meshur iskorpit de Mayis ayinda zevkle tüketilebilir. Temmuz ayinda mevsimi baslayan ve tadinin en lezzetli oldugu dönem Agustos ayi olan sardalya asma yapraginda izgarasi ve tuzlamasiyla ünlü.

BOLCA TÜKETILMESI TAVSIYE EDILIYOR

Balikçilarin hazirladigi katalogda, baligin faydalari konusunda uzman görüslerine de yer veriliyor. Tabii bir besin kaynagi olan ve çok sayida hastaligi önleyici özellikler tasiyan baligin bolca tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar, günde ortalama 350 gram yagli balik tüketenlerde kalp krizi riskinin azaldigini savunuyor. Uzmanlar, balikçi köylerinde ve balik tüketimi yüksek olan Japonya’da kalp hastaliginin az görülmesinin sebebinin de bu oldugunu ifade ederek, Finlandiya’da yapilan bir arastirmaya göre, haftada bir ögünden az balik yiyenlerin yüzde 40’inin depresyon riski ile karsi karsiya kaldigini, bu durumnu da balik etinde bulunan omega 3 adli yagli asidin az tüketilmesinden kaynaklandigini kaydediyor.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası