Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ne zamanda hangi balik yenir?

Semt Pazarlari Balik Saticilari Dernegi tarafindan hazirlanan katalogda, hangi baligin ne zaman alinacagi, nasil pisirilecegi sorularina cevap veriliyor.

Katalogtan derlenen bilgilere göre, ülkemizde avlanan bazi balik türleri bütün yil boyunca yenirken, bazilarininin lezzeti mevsimine göre artiyor.

Bu ay Marmara Denizi’nde avlanan hamsinin bugulama, kizartma ve izgara, irilesen palamudun da tava, izgara, firin, kiremit, pilaki yahni ve lakerda olarak yenmesi tavsiye ediliyor. Ekim ayinda ise palamudun yani sira lezzeti tam yerine gelen lüferin izgara ve bugulamasi tavsiye ediliyor. Tava ve haslamaya elverisli olan uskumrunun yogun olarak avlandigi Kasim ayi da pisi baliginin tadinin en güzel oldugu dönem. Aralik ayinda Karadeniz’in simgesi hamsinin, en lezzelti oldugu döneme giriliyor. Bu dönemde hamsinin tavasi, izgarasi, pilakisi, bugulamasi, pilavi, böregi ve içli tavasi yenilebilir.

Aralik, Ocak ve Subat aylarinda bolca tutulan, Mart Nisan aylarinda da lezzetini koruyan tekirin tavasinin yanisira, yine Subat ayinda tereyaginda tavasiyla meshur kalkanin mevsimi basliyor. Nisan ayinda bolca bulunan ve tutulan baliklardan levregin bugulamasi, kirlangicin çorbasi; gümüsbaligi ve mezgidin tavasi, kefalin izgarasi, barbunyanin tava ve izgarasi tavsiye edilirken, çorbasi ile meshur iskorpit de Mayis ayinda zevkle tüketilebilir. Temmuz ayinda mevsimi baslayan ve tadinin en lezzetli oldugu dönem Agustos ayi olan sardalya asma yapraginda izgarasi ve tuzlamasiyla ünlü.

BOLCA TÜKETILMESI TAVSIYE EDILIYOR

Balikçilarin hazirladigi katalogda, baligin faydalari konusunda uzman görüslerine de yer veriliyor. Tabii bir besin kaynagi olan ve çok sayida hastaligi önleyici özellikler tasiyan baligin bolca tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar, günde ortalama 350 gram yagli balik tüketenlerde kalp krizi riskinin azaldigini savunuyor. Uzmanlar, balikçi köylerinde ve balik tüketimi yüksek olan Japonya’da kalp hastaliginin az görülmesinin sebebinin de bu oldugunu ifade ederek, Finlandiya’da yapilan bir arastirmaya göre, haftada bir ögünden az balik yiyenlerin yüzde 40’inin depresyon riski ile karsi karsiya kaldigini, bu durumnu da balik etinde bulunan omega 3 adli yagli asidin az tüketilmesinden kaynaklandigini kaydediyor.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası