Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Epilepsi tedavi edilebilir

Epilepsi hastasi olmak gerçekten zor. Gerek sürekli ilaç kullanmanin getirdigi sorunlar, gerekse nöbet geldiginde içinde bulunulan sorunlar yasanilan problemlerin sadece birkaçi.

Sanilanin aksine dogru tani ve tedaviyle epilepsi ile savasmak çok zor degil.

Julius Sezar, Dostoyevski, Van Gogh… Bu, üç ismin ünlerinin ve basarilarinin yani sira bir ortak özellikleri daha var: Epilepsi hastasi olmak. Sadece bu üç ünlü isim degil dünyada 40 milyon, ülkemizde ise 700 bin kisi epilepsi hastasi. Nörolojik hastaliklar arasinda en sik görülen rahatsizliklardan biri olan epilepsi hastalarina genellikle olumsuz gözle bakiliyor. Hem de daha bu hastaligin ne oldugunu bile bilmeden.

Acibadem Onkoloji ve Nörolojik Bilimler Hastanesi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Yasef Özsarfati epilepsiyi söyle tanimliyor: “Epilepsi merkez sinir sistemi hücrelerinin ani bosalmalari sonucu gelisen bir tablodur. Epilepsi konusunda söyle bir gelenek söz konusudur: ‘Herkesin hayatta bir kez epilepsi nöbeti geçirme hakki vardir.’ Bu açidan bir sara nöbeti geçirdi diye bir kisi epilepsi hastasi sayilamaz. Eger bu nöbetler zaman zaman tekrarlama egiliminde olursa o durumda epilepsi hastaligindan söz edilebilir.”

EPILEPSININ NEDENLERI

Epilepsi her yasta görülmesine karsin özellikle çocukluk çaginda daha sik rastlaniyor. Prof. Dr. Özsarfati dogustan gelen faktörlerin bunda rol oynadigini belirtiyor. Ancak epilepsinin tek nedeni dogustan gelen etmenler degil. Sonradan olusan faktörler de epilepsiye sebep oluyor. Prof. Dr. Özsarfati bu faktörleri su basliklar altinda topluyor:

Beyin travmalari
Beyin zarlarinin iltihabi durumu
Dogum esnasinda bebegin oksijensiz kalmasi
Beyin apseleri ve beyin tümörleri

Bu faktörler göz önüne alindiginda özellikle 20’li yaslardan sonra ortaya çikan sara hastaliginin tedavisinde bu gibi altta yatan etmenleri çok iyi arastirmak gerekiyor.

EPILEPSI TÜRLERI

Epilepsinin bir çok türü var. Ancak genel olarak suur kaybi ile gelisen ve gelismeyen olarak ikiye ayirmak mümkün diyen Prof. Dr. Özsarfati bunu söyle açikliyor: “Yalniz hareket fonksiyonlarina ait beyin hücrelerinin ani uyarilmasiyla epilepsi olursa suur kaybi görülmez. Ancak beynin çok genel bir bölümü olaya eslik ediyorsa veya suurla ilgili merkezler olaya eslik ediyorsa suur kaybi olur. Suur kaybinin oldugu durumlar daha dramatik oldugu için insanlar ona dikkat ediyorlar. Ancak suur kaybinin görülmedigi epilepsiler daha fazladir.”

ATESLI HAVALE ILE KARISTIRMAYIN

Prof. Dr. Özsarfati epilepsi konusunda bir noktanin daha altini çizerek söyle diyor: “Epilepsi nöbetleri ile atesli havale birbirine karistirilabiliyor. Öncelikle sunu bilmek gerekir ki atesli havale 6 ay ve 5 yas arasinda görülür. 6 aydan önce veya 5 yastan sonra rastlanmaz. Atesli havalelerde epilepsi nöbeti gibi titreme ve kasilma görülür. Epilepsi gibi ciddi olmayan bu durumu çok iyi ayirt etmek gerekir. Çocuklukta havale geçiren çok nadir kiside ileriki yaslarda epilepsiye rastlanir.”

TEKRARLAYAN NÖBETLERE DIKKAT!

Epilepsi hastasinin bir nöbet geçirirken daha kendine gelmeden ikinci, üçüncü, dördüncü nöbetleri geçirmesine Status Epilepticus adi veriliyor. Bu durum epilepsi vakalari arasinda hayati tehlike yaratiyor. Öyle ki epilepsi hastasi yogun bakimda tedavi görmek zorunda kaliyor.


Acibadem Saglik Grubu Genel Yogun Bakim Ünitelerinin Koordinatörü Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmani Prof. Dr. Nahit Çakar

Acibadem Saglik Grubu Genel Yogun Bakim Ünitelerinin Koordinatörü Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmani Prof. Dr. Nahit Çakar epilepsi hastalarin yogun bakima gelisiyle ilgili sunlari söylüyor: ” Koma tablosunda bulunmalari bu olgularin yogun bakim ünitelerinde takip ve tedavisinin gerektirecektir. Ayrica bu hastalarda sürekli devam eden kasilmalar solunum sisteminin normal islevlerini yerine getirmesine engel olacaktir. Bu sebeple bu dönemdeki hayati sorunlarin gelismesine engel olmak amaciyla bu olgular yogun bakim ünitelerinde takip edilirler. Ek olarak tedaviye dirençli epilepsi krizleri için bazi ilaçlar ancak yogun bakim ünitelerinde uygulanabilir. Bu ilaçli tedaviye dirençli epilepsi krizleri durdurularak hastanin düzenli kullanacagi ilaçlar ayarlanir.”

EPILEPSIDE TEDAVI

Halk arasinda epilepsi hastaliginin kesin bir tedavisinin olmadigi, ömür boyu sürecegi düsünülüyor. Oysa ilaç tedavisi sonucunda epilepsi hastalarinin büyük bir çogunlugu iyilesiyor. Prof. Dr. Özsarfati ilaç tedavisi sirasinda dikkat edilmesi gereken noktalari söyle açikliyor: “Sadece sara nöbetinin bastirilmasi yeterli degildir. Özellikle 20’li yaslardan sonra görülen epilepside sebebin de tedavisine gitmek gerekir. Örnegin beyin tümörü nedeniyle epilepsi meydana gelmisse bunun tedavisi de es zamanli olarak yürütülmelidir. 3 - 4 yillik ilaç tedavisi sonucunda hastanin nöbetleri kesildiginde tedaviye son verilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası