Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Epilepsi tedavi edilebilir

Epilepsi hastasi olmak gerçekten zor. Gerek sürekli ilaç kullanmanin getirdigi sorunlar, gerekse nöbet geldiginde içinde bulunulan sorunlar yasanilan problemlerin sadece birkaçi.

Sanilanin aksine dogru tani ve tedaviyle epilepsi ile savasmak çok zor degil.

Julius Sezar, Dostoyevski, Van Gogh… Bu, üç ismin ünlerinin ve basarilarinin yani sira bir ortak özellikleri daha var: Epilepsi hastasi olmak. Sadece bu üç ünlü isim degil dünyada 40 milyon, ülkemizde ise 700 bin kisi epilepsi hastasi. Nörolojik hastaliklar arasinda en sik görülen rahatsizliklardan biri olan epilepsi hastalarina genellikle olumsuz gözle bakiliyor. Hem de daha bu hastaligin ne oldugunu bile bilmeden.

Acibadem Onkoloji ve Nörolojik Bilimler Hastanesi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Yasef Özsarfati epilepsiyi söyle tanimliyor: “Epilepsi merkez sinir sistemi hücrelerinin ani bosalmalari sonucu gelisen bir tablodur. Epilepsi konusunda söyle bir gelenek söz konusudur: ‘Herkesin hayatta bir kez epilepsi nöbeti geçirme hakki vardir.’ Bu açidan bir sara nöbeti geçirdi diye bir kisi epilepsi hastasi sayilamaz. Eger bu nöbetler zaman zaman tekrarlama egiliminde olursa o durumda epilepsi hastaligindan söz edilebilir.”

EPILEPSININ NEDENLERI

Epilepsi her yasta görülmesine karsin özellikle çocukluk çaginda daha sik rastlaniyor. Prof. Dr. Özsarfati dogustan gelen faktörlerin bunda rol oynadigini belirtiyor. Ancak epilepsinin tek nedeni dogustan gelen etmenler degil. Sonradan olusan faktörler de epilepsiye sebep oluyor. Prof. Dr. Özsarfati bu faktörleri su basliklar altinda topluyor:

Beyin travmalari
Beyin zarlarinin iltihabi durumu
Dogum esnasinda bebegin oksijensiz kalmasi
Beyin apseleri ve beyin tümörleri

Bu faktörler göz önüne alindiginda özellikle 20’li yaslardan sonra ortaya çikan sara hastaliginin tedavisinde bu gibi altta yatan etmenleri çok iyi arastirmak gerekiyor.

EPILEPSI TÜRLERI

Epilepsinin bir çok türü var. Ancak genel olarak suur kaybi ile gelisen ve gelismeyen olarak ikiye ayirmak mümkün diyen Prof. Dr. Özsarfati bunu söyle açikliyor: “Yalniz hareket fonksiyonlarina ait beyin hücrelerinin ani uyarilmasiyla epilepsi olursa suur kaybi görülmez. Ancak beynin çok genel bir bölümü olaya eslik ediyorsa veya suurla ilgili merkezler olaya eslik ediyorsa suur kaybi olur. Suur kaybinin oldugu durumlar daha dramatik oldugu için insanlar ona dikkat ediyorlar. Ancak suur kaybinin görülmedigi epilepsiler daha fazladir.”

ATESLI HAVALE ILE KARISTIRMAYIN

Prof. Dr. Özsarfati epilepsi konusunda bir noktanin daha altini çizerek söyle diyor: “Epilepsi nöbetleri ile atesli havale birbirine karistirilabiliyor. Öncelikle sunu bilmek gerekir ki atesli havale 6 ay ve 5 yas arasinda görülür. 6 aydan önce veya 5 yastan sonra rastlanmaz. Atesli havalelerde epilepsi nöbeti gibi titreme ve kasilma görülür. Epilepsi gibi ciddi olmayan bu durumu çok iyi ayirt etmek gerekir. Çocuklukta havale geçiren çok nadir kiside ileriki yaslarda epilepsiye rastlanir.”

TEKRARLAYAN NÖBETLERE DIKKAT!

Epilepsi hastasinin bir nöbet geçirirken daha kendine gelmeden ikinci, üçüncü, dördüncü nöbetleri geçirmesine Status Epilepticus adi veriliyor. Bu durum epilepsi vakalari arasinda hayati tehlike yaratiyor. Öyle ki epilepsi hastasi yogun bakimda tedavi görmek zorunda kaliyor.


Acibadem Saglik Grubu Genel Yogun Bakim Ünitelerinin Koordinatörü Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmani Prof. Dr. Nahit Çakar

Acibadem Saglik Grubu Genel Yogun Bakim Ünitelerinin Koordinatörü Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmani Prof. Dr. Nahit Çakar epilepsi hastalarin yogun bakima gelisiyle ilgili sunlari söylüyor: ” Koma tablosunda bulunmalari bu olgularin yogun bakim ünitelerinde takip ve tedavisinin gerektirecektir. Ayrica bu hastalarda sürekli devam eden kasilmalar solunum sisteminin normal islevlerini yerine getirmesine engel olacaktir. Bu sebeple bu dönemdeki hayati sorunlarin gelismesine engel olmak amaciyla bu olgular yogun bakim ünitelerinde takip edilirler. Ek olarak tedaviye dirençli epilepsi krizleri için bazi ilaçlar ancak yogun bakim ünitelerinde uygulanabilir. Bu ilaçli tedaviye dirençli epilepsi krizleri durdurularak hastanin düzenli kullanacagi ilaçlar ayarlanir.”

EPILEPSIDE TEDAVI

Halk arasinda epilepsi hastaliginin kesin bir tedavisinin olmadigi, ömür boyu sürecegi düsünülüyor. Oysa ilaç tedavisi sonucunda epilepsi hastalarinin büyük bir çogunlugu iyilesiyor. Prof. Dr. Özsarfati ilaç tedavisi sirasinda dikkat edilmesi gereken noktalari söyle açikliyor: “Sadece sara nöbetinin bastirilmasi yeterli degildir. Özellikle 20’li yaslardan sonra görülen epilepside sebebin de tedavisine gitmek gerekir. Örnegin beyin tümörü nedeniyle epilepsi meydana gelmisse bunun tedavisi de es zamanli olarak yürütülmelidir. 3 - 4 yillik ilaç tedavisi sonucunda hastanin nöbetleri kesildiginde tedaviye son verilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası