Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meyve ve sebze kanseri azaltiyor

Meyve ve sebze kanserle savasiyor. ABD Kanser Arastirma Enstitüsü'ne göre, günde bes porsiyon sebze ve meyve yenmesi kanser riskini yüzde 20'den fazla azaltiyor.

ABD'nin önde gelen saglik ve tip yazarlarindan Dr. Maggie Greenwood-Robinson'un kaleme aldigi 'Kanserle Savasan Yiyecekler' adli kitap, Prestij Yayinlari tarafindan piyasaya sunuldu.

Kitapta, yapilan arastirmalarin, bütün kanser türlerinin yüzde 70'inin kötü diyetle baglantili oldugu, saglikli diyet ve beslenmeyle de kansere yakalanma oraninin düsürülebilecegi vurgulaniyor.

Ayrica ABD Kanser Arastirma Enstitüsü (AICR) ile pek çok bilim adaminca kanser ve beslenme iliskisi üzerine yapilan arastirmanin sonuçlarina da yer veriliyor.

Kansere karsi sebze ve meyve

AICR'ye göre, günde bes porsiyon sebze ve yemek yenmesi kanser riskini yüzde 20'den daha fazla düsürüyor. Kitapta, kansere karsi en koruyucu sebze ve meyveler; havuç, sogan, sarimsak, brokoli, yesil yapraklilar, domates, narenciye ve baklagiller olarak siralaniyor.

Trans yaglara dikkat

'Gelecekte kanserle savas çabalarinin 'mucize haplar' yerine diyetsel ayarlamalar etrafinda dönecegi' vurgulanan kitapta, doymus ve trans yaglarin; prostat, kolon ve gögüs kanserleriyle iliskili olduguna isaret ediliyor.

Kitapta, beslenmede kirmizi et ve hayvansal yaglarda bulunan doymus yaglar ile kati margarin ve kati yaglar olarak bilinen trans yaglarin hücre zarlarina zarar verdigi, bu nedenle de hücreleri istilacilara karsi koruyamadiklarina isaret edilerek, beslenmede yag oraninin mutlaka düsürülmesinin önemine deginiliyor.

Yeter ki aktif kalin

'Lifli yiyecek tüketiminin artirilmasi ve güçlü bir kanser savasçisi olan C ve E vitaminlerinin bolca alinmasi' önerilen kitapta, "Aktif kalirsaniz, saglikli bir kiloyu koruyup, sigara içmezseniz ve dogru beslenmeyi sürdürürseniz, kanser riskiniz yüzde 70'e kadar azalir" deniliyor.

Çesitlere göre savasçilar

Ayni kitapta yer alan kanser türleri ve buna karsi koruyucu yiyecekler de söyle:

Mesane: Sarimsak, yesil yaprakli sebzeler, soya ürünleri, çay (yesil ya da siyah), sari-turuncu sebzeler, yogurt ve diger fermente süt ürünleri.

Gögüs: Yüzde 1 yagli süt, elma, bugday kepegi, Brezilya findigi, baklagiller ve fasulyeler, brokoli, Brüksel lahanasi, küçük mantarlar, lahana, havuç ve havuç suyu, kiraz, visne, yagli balik (somon, ton), keten tohumu, keten tohumu yagi, sarimsak, kök lahana, düsük yagli süt ürünleri, kabuklu yemisler, kirmizi turp, soya ürünleri, ispanak, tam tahillar, sari-turuncu sebzeler, yogurt.

Kolon: Brezilya findigi, brokoli, Brüksel lahanasi, lahana, havuç, karnabahar, sap kereviz, yagli baliklar, sarimsak, üzüm ve üzüm suyu, kara lahana, baklagiller, kivircik, düsük yagli süt ürünleri, kabuklu yemisler, yulaf kepegi, tam tahillar, yogurt ve diger fermente süt ürünleri.

Yemek borusu: Yesil çay, domates, domates ürünleri.

Karaciger: Sarimsak, yesil çay.

Akciger: Brezilya findigi, brokoli, Brüksel lahanasi, lahana, havuç ve diger sari turuncu sebzeler, karnabahar, aci biber, kara lahana, düsük yagli süt ürünleri (kaymagi alinmis süt hariç), sogan, portakal, ispanak, diger yesil yaprakli sebzeler, domates ve domates ürünleri.

Yumurtalik: Brokoli, Brüksel lahanasi, lahana, karnabahar, kara lahana ve diger yesil yaprakli sebzeler, sari-turuncu sebzeler.

Pankreas: Baklagil, çay, domates ve domates ürünleri.

Prostat: Brezilya findigi, Brüksel lahanasi, brokoli, lahana, kanola yagi, karnabahar, kara lahana, az yagli süt ürünleri, zeytinyagi, fistik yagi, soya ürünleri, domates ve domates ürünleri.

Mide: Brokoli, Brüksel lahanasi, lahana, bakla, sarimsak, yesil çay, kara lahana, sogan, portakal ve diger narenciye meyveleri, domates ve domates ürünleri, tam tahillar.

cnnturk.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası