Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meyve ve sebze kanseri azaltiyor

Meyve ve sebze kanserle savasiyor. ABD Kanser Arastirma Enstitüsü'ne göre, günde bes porsiyon sebze ve meyve yenmesi kanser riskini yüzde 20'den fazla azaltiyor.

ABD'nin önde gelen saglik ve tip yazarlarindan Dr. Maggie Greenwood-Robinson'un kaleme aldigi 'Kanserle Savasan Yiyecekler' adli kitap, Prestij Yayinlari tarafindan piyasaya sunuldu.

Kitapta, yapilan arastirmalarin, bütün kanser türlerinin yüzde 70'inin kötü diyetle baglantili oldugu, saglikli diyet ve beslenmeyle de kansere yakalanma oraninin düsürülebilecegi vurgulaniyor.

Ayrica ABD Kanser Arastirma Enstitüsü (AICR) ile pek çok bilim adaminca kanser ve beslenme iliskisi üzerine yapilan arastirmanin sonuçlarina da yer veriliyor.

Kansere karsi sebze ve meyve

AICR'ye göre, günde bes porsiyon sebze ve yemek yenmesi kanser riskini yüzde 20'den daha fazla düsürüyor. Kitapta, kansere karsi en koruyucu sebze ve meyveler; havuç, sogan, sarimsak, brokoli, yesil yapraklilar, domates, narenciye ve baklagiller olarak siralaniyor.

Trans yaglara dikkat

'Gelecekte kanserle savas çabalarinin 'mucize haplar' yerine diyetsel ayarlamalar etrafinda dönecegi' vurgulanan kitapta, doymus ve trans yaglarin; prostat, kolon ve gögüs kanserleriyle iliskili olduguna isaret ediliyor.

Kitapta, beslenmede kirmizi et ve hayvansal yaglarda bulunan doymus yaglar ile kati margarin ve kati yaglar olarak bilinen trans yaglarin hücre zarlarina zarar verdigi, bu nedenle de hücreleri istilacilara karsi koruyamadiklarina isaret edilerek, beslenmede yag oraninin mutlaka düsürülmesinin önemine deginiliyor.

Yeter ki aktif kalin

'Lifli yiyecek tüketiminin artirilmasi ve güçlü bir kanser savasçisi olan C ve E vitaminlerinin bolca alinmasi' önerilen kitapta, "Aktif kalirsaniz, saglikli bir kiloyu koruyup, sigara içmezseniz ve dogru beslenmeyi sürdürürseniz, kanser riskiniz yüzde 70'e kadar azalir" deniliyor.

Çesitlere göre savasçilar

Ayni kitapta yer alan kanser türleri ve buna karsi koruyucu yiyecekler de söyle:

Mesane: Sarimsak, yesil yaprakli sebzeler, soya ürünleri, çay (yesil ya da siyah), sari-turuncu sebzeler, yogurt ve diger fermente süt ürünleri.

Gögüs: Yüzde 1 yagli süt, elma, bugday kepegi, Brezilya findigi, baklagiller ve fasulyeler, brokoli, Brüksel lahanasi, küçük mantarlar, lahana, havuç ve havuç suyu, kiraz, visne, yagli balik (somon, ton), keten tohumu, keten tohumu yagi, sarimsak, kök lahana, düsük yagli süt ürünleri, kabuklu yemisler, kirmizi turp, soya ürünleri, ispanak, tam tahillar, sari-turuncu sebzeler, yogurt.

Kolon: Brezilya findigi, brokoli, Brüksel lahanasi, lahana, havuç, karnabahar, sap kereviz, yagli baliklar, sarimsak, üzüm ve üzüm suyu, kara lahana, baklagiller, kivircik, düsük yagli süt ürünleri, kabuklu yemisler, yulaf kepegi, tam tahillar, yogurt ve diger fermente süt ürünleri.

Yemek borusu: Yesil çay, domates, domates ürünleri.

Karaciger: Sarimsak, yesil çay.

Akciger: Brezilya findigi, brokoli, Brüksel lahanasi, lahana, havuç ve diger sari turuncu sebzeler, karnabahar, aci biber, kara lahana, düsük yagli süt ürünleri (kaymagi alinmis süt hariç), sogan, portakal, ispanak, diger yesil yaprakli sebzeler, domates ve domates ürünleri.

Yumurtalik: Brokoli, Brüksel lahanasi, lahana, karnabahar, kara lahana ve diger yesil yaprakli sebzeler, sari-turuncu sebzeler.

Pankreas: Baklagil, çay, domates ve domates ürünleri.

Prostat: Brezilya findigi, Brüksel lahanasi, brokoli, lahana, kanola yagi, karnabahar, kara lahana, az yagli süt ürünleri, zeytinyagi, fistik yagi, soya ürünleri, domates ve domates ürünleri.

Mide: Brokoli, Brüksel lahanasi, lahana, bakla, sarimsak, yesil çay, kara lahana, sogan, portakal ve diger narenciye meyveleri, domates ve domates ürünleri, tam tahillar.

cnnturk.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası