Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Klima yoluyla bulasan hastaliklar

Sicak yaz günlerinde, bir nebze olsun rahatlatan klimalarin yararli etkilerinin yaninda, bir takim hastaliklara neden olma gibi zararli etkileri de bulunuyor.

Içinde bulundugumuz sicak yaz günlerinde, bir nebze olsun rahatlatan klimalarin yararli etkilerinin yaninda, bir takim hastaliklara neden olma gibi zararli etkileri de bulunuyor.

Gripal enfeksiyonlar, bazi viral enfeksiyonlar, kas agrilari, kas tutulmasi ve zatürre gibi.

Memorial Hastanesi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr.Füsun Soysal klimalar yoluyla bulasan hastaliklarla ilgili su bilgileri verdi:

“Akciger dokusunun iltihaplanmasi olarak tanimladigimiz zatürrenin, havalandirma sistemleri yoluyla bulasan seklini ‘Legionella Pnömonisi’ olarak adlandiriyoruz.

Bu hastalik ilk kez, 1976 senesinde Pensilvanya lejyonerlerinin yaptiklari bir toplantida bulunan kisilerde görülmüs ve toplanti salonundaki havalandirma sisteminden kaynaklandigi anlasilmis. Hastaligin taninmasi ile birlikte, bu zatürre tipinin, alisilagelmis yüksek ates, öksürük, balgam gibi bulgularin görüldügü tipik zatürreden farkli oldugu anlasilmis.

Hastaliga neden olan, Legionella Pneumophilia denen bir bakteridir. Bu bakteri, klimalarin filtre sistemlerinde, uygun nem ve isida kolonize olup, buradan ortam havasina dagilir. Salginlar siklikla otel ve hastanelerde olur ancak tek tek vakalar da nadir degildir. Insandan insana bulastigi görülmemistir. Akcigerlere girisi için saptanmis en önemli yollar, solunum cihazlari, havalandirma sistemleri ve hastanelerde solunum yollarina uygulanan bir takim islemlerdir. Dolasiyla, klimatize büyük otel ve is yerlerinde çalisanlar, havalandirma isçileri ve saglik personeli riskli gruplardir. Bu arada bakteriyi alan kisinin vücut direnci de büyük önem tasir. Seker hastalari, alkolikler, yaslilar ve bebekler, kortizen tedavisi altinda olanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetersizligi ve kronik akciger hastaliklarina sahip kisilerde hastaligin olusumu daha yüksek orandadir. En yaygin, kolaylastirici faktör ise sigara içimidir.

Hastalarda, tipik zatürreden farkli olarak, akcigere ait sikayetler ön planda degildir. Yaygin kas agrilari, bas agrisi, halsizlik, ates, huzursuzluk vardir. Ilk iki günde yogun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulanti, kusma, ishal, karin agrisi gibi sindirim sistemi bulgulari olabilir. Hastalarin % 20’sinde sinir sistemi bulgulari, ajitasyon, konsantrasyon bozukluklari, hatta koma görülebilir. Bu belirtiler arasinda solunum sistemini aklimiza getirecek en önemli bulgu, kuru öksürüktür.

Hastanin muayenesi ve akciger filminde, kesin taniyi koydurabilecek özel bulgular yoktur. Grafide akcigerlerin alt kisimlarinda iltihapli alan görülebilir, akciger zarinda sivi birikimi olabilir. Hastalik genellikle tek taraflidir. Akcigerlerin bilgisayarli tomografisi, daha detayli incelemeye olanak verir. Labratuar olarak, serolojik birtakim testler taniya yardimcidir.

Hastaligin tedevisinde, 15-21 gün süreyle, bu bakterilere yönelik antibiotiklerin kullanimi önem tasir. Uygun zamanda ve dozda kullanilan antibiotiklerle hastalik tedavi edilir.

Klimalari yogun olarak kullandigimiz su günlerde ates ve öksürük sikayeti olan kisiler, bu bulgularin basit bir gripal enfeksiyon olmayip, zatürre baslangici da olabilecegini akilda bulundurp, uzman bir doktora basvurarak tetkiklerini yaptirmalilar.”

Kaynak: www.memorial.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası