BU YAZ YEP YENİ BİR İMAJINIZ OLSUN… BEMBEYAZ DİŞLERRR

Hiç şüphe yok ki yazın yanık tenimize en çok yakışacak şey bembeyaz dişlerdir. Sahilde yürürken eski bir arkadaşımızla karşılaşabiliriz ya da hoşlandığımız biriyle göz göze gelebiliriz. O anda yapılacak şey içten bir gülümsemeyle karşılık vermektir. Tabi dişlerinizden çekinmiyorsanız… Bizler çoğu zaman gülmekten kaçınırız ama bunun sebebi mutsuzluğumuz değil dişlerimizdir. Dişlerimiz sadece ağız sağlığımız için değil aynı zamanda fiziksel görüntümüz için de son derece önemlidir. Bembeyaz etkileyici dişlere sahip olmak herkesin hayalidir ancak dişlerdeki lekeler ve sarımsı renk özgürce gülmemizi engelleyerek öz güvenimizi kaybetmemize neden olur. Oysa artık bu durumdan kurtulmak ve özgürce gülümseyip sohbet etmek hiç de zor değil. Yepyeni bir imaja sahip olmak için kullanılan yöntemleri Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Kazandı’ dan öğrendik.

Diş Hekimi Mehmet Kazandı dişlerdeki renkleşmelerin birden çok sebebi olduğunu belirtti. Bunlar; yaşlılık, dişleri boyayan kahve, çay, kola, sigara, pipo vb. maddelerin sık tüketimi, travmalar, renkleşmiş eski dolgulardır. Yiyecek ve içeceklerdeki boyar maddeleri direk olarak diş yüzeyine tutunabilir. Hamilelik, ortodonti, diş eti çekilmesi gibi nedenlerle oluşan diş renkleşmeleri diş beyazlatma işlemi ile giderilebilir. Ayrıca çocukluk ya da hamilelikte annenin kullandığı antibiyotik (tetrasiklin) veya aşırı florid tüketimi de dişlerde renkleşmelere yol açabilir. Dişlerimizin renk değiştirmesini engellemek için tükettiğimiz maddelere dikkat etmeliyiz. Ayrıca hem ağız sağlığımız hem de dişlerimizin sağlığı ve renk değiştirmemeleri için sigaradan ve kafein içeren içeceklerden olabildiğince uzak durmamız gerektiğinin üzerinde duran Diş Hekimi Mehmet Kazandı bize çeşitli beyazlatma tekniklerinden bahsetti; Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching) ve Klinikte Diş Beyazlatma (Office Bleaching).

Evde Diş Beyazlatma: Genelde ofis tipi diş beyazlatma işleminde kullanılan solüsyonların daha düşük derişimli olanlarının evde kullanılması ile yapılan beyazlatma işlemidir. Hastanın ağzından alınan kayıtlara göre özel olarak hazırlanmış diş kılıflarının içine bu jellerin konularak dişler üzerine uygulanması ve ağız ortamında jelin konsantrasyonuna göre 2 – 3 saat kadar tutularak uygulanır. Bu işlemle elde edilen beyazlık ofis tipine nazaran daha uzun sürede elde edilir. Tercih olarak uygulama zamanı, kılıflarla konuşma güçleştiği ve yemek yerken problem yaşanacağı için akşam saatleridir. Ev tipi beyazlatma işlemi diş rengi çok koyu olan ya da dirençli vakalarda ofis beyazlatma işlemi ile beraber kombine uygulanabilir. Bu işlemi uygulamadan önce beyazlatma sonuçlarını etkileyecek çürük veya diğer diş dişeti problemleri için beyazlatma işlemi öncesi diş doktorunuzu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Klinikte Diş Beyazlatma: Mutlaka diş hekimi kontrolü altında klinik koşullarında yapılması gereken bir işlemdir. İlk önce diş hekiminin gerekliyse dişleri plaktan arındırmak için yapacağı diş taşı temizliği ve parlatma ile dişler hazır hale getirilir. Beyazlatma jelinin dişe uygulandıktan sonra bu jelin halojen/led ışık kaynakları ya da lazerle aktive edilmesi sonucu dişin içindeki renkli sıvının dişten uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Lazer veya diğer ışık kaynakları dişi beyazlatmaz, sadece beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlayarak gerekli kimyasal reaksiyonu başlatır (lazer dişin içine işlemez.).Bu işlemde kullanılan etkin madde hidrojen peroksit ya da türevi olan karbamit peroksittir. Ofis tipi diş beyazlatma işleminde 1 seans ya da 2 seansta istenilen beyazlık genelde sağlanır.

Elde edilen beyazlığın 1 senelik periyotlarla kontrolü yapıldığı takdirde 1,5-2 sene kadar korunabileceğini belirten Diş Hekimi Mehmet Kazandı bu sürecin sigara, kahve ve renklendirici gıdaları çok kullananlarda kısalabileceğini ancak 6 ayda bir yapılacak kontrollerle ve beyazlatma işleminin bir seans tekrarlanmasıyla beyazlığın daha uzun korunması sağlanabileceğini de ekliyor. Ancak bazı durumlarda tedavi daha uzun süreli yapılmalı ya da ev tipi beyazlatmayla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Plusdent’ ten Diş Hekimi Mehmet Kazandı kalıcı ve geri dönmeyen bir beyazlatma istenmesi durumunda ise ‘lamina’ adı verilen, ince bir porselen uygulanabileceğini belirtiyor. Bu tip bir tedavide dişin sadece ön yüzeyinin aşındırıldığını ve ölçü alınarak hastaya uygun diş rengi, şekli ve formuna göre istenilen renkte laminalar hazırlanıp yapıştırıldığını açıklıyor.

Kısacası her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renkleşmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır. Dişlerin beyazlaşmaları öncelikle başlangıç renkleri ile de ilgilidir. Sarı tonu dişler kolaylıkla 3-4 ton beyazlayabilirken, yeşil-gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır. Kısacası beyazlama miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceği hakkında yaklaşık bir bilgi verebilecektir.