Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyaz dislerle ‘estetik’ gülümse

Her açidan çok daha saglikli, piril piril dislere estetik dis hekimligi sayesinde kavusmaniz mümkün

Çaprasik ve bozuk disler hiç hos görünmüyor degil mi? Oysa düzgün, parlak, beyaz disler artik hayal degil! Yeni estetik dis uygulamalari ile dogal disleri hiç aramayacaksiniz...

Her açidan çok daha saglikli, piril piril dislere estetik dis hekimligi sayesinde kavusmaniz mümkün. Dis beyazlatmadan, görünmeyen dis teline kadar kozmetik amaçli birçok yenilik sizi bekliyor. Ancak estetik açidan güzel dislere sahip olmak sadece bu tekniklerden geçmiyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Dis Klinigi Sorumlusu Erhan Aydinlar “Artik dis hekimine gitmek kuaföre gitmekten farkli degil, tabii problemi biriktirmemek kaydiyla! Dis hekimliginde amaç koruyucu hekimliktir. Bu, hem daha ekonomik hem de hasta açisindan sagliklidir. Bu amaçla yilda 2 kere dis hekime gitmek ve düzenli olarak disleri firçalamak gerekir.” diyor. Iste her bakimdan estetik dislere kavusmaniz için bilmeniz gerekenler…

FIRÇALAMA TEKNIGI

Bakimli ve bembeyaz dislere sahip olanin birinci yolu disleri düzenli olarak firçalamaktan geçiyor. Ancak bunun için dogru firçalama tekniklerini bilmek gerekiyor. Dt. Erhan Aydinlar birçok kisinin dislerini düzgün firçalamadigi için sadece firçaladigini zannettigini belirterek sunlari söylüyor: ” Dislerin günde en az iki kez, mümkünse üç kez dikkatli bir sekilde firçalanmasi gerekmektedir. Iyi bir firçalamanin süresi 3-4 dakikadir. Dis firçalamanin kalitesi çok önemlidir. Dis firçasi ve hatta dis macunu hekim tavsiyesiyle alinmali. Ortalama 3 aylik periyodlarla yenilenmelidir. Disler disetinden dise dogru firçalanmalidir.”

Tüm bu anlatilanlari yapmak bile agiz ve dis sagliginiz için yeterli degil. Dis Hekimi Erhan Aydinlar dis firçalamanin dis sagliginin ancak üçte birini olusturdugunu belirtiyor ve söyle devam ediyor:

“Dis firçasi ile temizlenemeyen bölgelerde dislerin ara yüzlerinde dis ipi gibi yardimci materyallarin kullanimi gerekmektedir. Dolgu ve protez dislerin ara yüz firçalari dis ipi gibi yardimci materyaller kullanilarak mutlaka temizlenmelidir. Bu tür ortamlarda yiyecek birikimi ve distasi olusumu artmakta ve dolayisiyla dolgu alti çürüklerine dis eti rahatsizliklarina yol açmaktadir. Dis ipi disinda yeni bir ürün olan agza püskürtülerek kullanilan “water pick”lerin ve agiz gargaralarinin kullanilmasi hekimler tarafindan önerilmektedir.”

DIS BEYAZLATMA

Dislerin düzenli olarak bakiminin yapilmasinin yani sira dis beyatlatma teknikleri sayesinde bembeyaz dislere kavusmaniz mümkün. Beyazlatma dislerin yapisinda olusan renklenmeleri giderme islemi olarak tanimlaniyor. Su anda bilinen iki degisik beyazlatma yöntemi var.

Bunlardan ilki hastanin kendi basina uygulayabilecegi bir metod. Öncelikle hastanin dis kalibi aliniyor. Alt ve üst çene için aparat yapiliyor. Hasta bu aparati belirli saat ve sürelerde günde 1 saat takiyor.

Bir haftalik süre sonucunda bembeyaz dislere kavusuyor. Ikinci yöntem ise klinikte hekim tarafindan uygulaniyor. Dis etleri, hekim tarafindan izole edilip, dis agartici ilaç uygulaniyor. Özel isik kaynaklari (isiksizlari da var) kullanilarak yaklasik bir buçuk saatte sonuç aliniyor.

GÖRÜNMEYEN DIS TELI

Dis dizilimi bozuk olanlara, disaridan görünmeyen dis teli takiliyor. Agzin iç kismina metal tel veya disin dis kismina takilan porselen ortalama 6-12 ay gibi bir sürede düzelme sagliyor. Dt. Aydinlar artik çarpik disler tel takmanin her yasta mümkün oldugunu söylerken ‘estetik açidan rahatsiz olanlar için görünmeyen dis teli uygulamasi yaygin olarak yapiliyor” diyor.

IMPLANT UYGULAMASI

Implant eksik olan dislerin fonksiyon ve estetigini tekrar saglamak amaciyla çene kemigine yerlestirilen ve uygun malzemeden yapilan yapay dis kökleri olarak adlandiriliyor. Hastanin eksik disi oldugu durumlarda implant uygulamasi tercih ediliyor. Estetik ve dogal taklit etmede, hastanin rahat kullanimi düsünüldügünde implant, dis hekimliginde tercih edilen bir yöntem. Implant, yaklasik 15 dakikada uygulaniyor.

FISSUR ÖRTÜCÜLER

Dis hekimlerinin en çok karsilastigi sorulardan biri “Çocugumun dislerinin çürümesini önlemek için ne yapmam gerekiyor?” Artik günümüzde modern dis hekimligindeki gelismeler sayesinde çocuklarin da dislerini çürükten korumak oldukça kolaylasti. Dis çürüklerinden korunmada en etkili uygulamalarindan bir tanesi de Fissür Örtücüler. Dt. Aydinlar fissür örtücülerle ilgili su bilgiyi veriyor: “Fissür Örtücü azi dislerinin çigneme yüzeylerini örten ve disleri çürüge karsi koruyan akici kivamda bir maddedir. Çocuklarin dislerinin bu maddeyle kapatilmasiyla çürükler engellenir. Hiçbir agri yaratmayan Islem sadece 10 - 15 dakika sürüyor.”

GÜZEL BIR GÜLÜS IÇIN...

Güzel dislere ve dolayisiyla güzel gülüslere sahip olmanin en büyük sirri çürük dislerden uzak durmak. Aslinda bu hiç de zor degil. Dis çürümelerine yolaçan faktörleri bilip bunlar karsi tedbir almak yeterli. Dis çürümelerinin en önemli nedenlerinden birisi, dislerin arasinda kalan yemek artiklari. Bu nedenle haftada en az üç kere disipi kullanin. Bir sey içtikten ya da yedikten sonra engeç yarim saat sonra agzinizi suyla çalkalayin. Günde 2 kez dis firçalama aliskanliginiz olsa bile özellikle sekerli besinler yedikten sonra bu islemi aksatmamak gerekiyor.

Ayrica kolali içeceklerden de uzak durmalisiniz. Kirmizi sarap ve kahveye gelince... Her ikisinin de izleri agizdan ve dislerden kolay kolay silinmedigi için firçalamak da çok fazla çözüm sunmuyor. Dolayisiyla mümkün oldugu kadar az tüketmekte yarar var. Ve en büyük düsmanlardan biri de tabi ki sigara. Dislerinizin sararmasina, diseti problemlerinin artmasina ve çirkin bir görüntüye yol açiyor. Sigara, agiz içi isisinin artmasiyla dis eti problemlerine de neden oluyor. Dolayisiyla bu aliskanliktan kurtulmak gerekiyor.


Saglikli disler için…

Dislerinizi günde en az iki kez, mümkünse üç kez dikkatli bir sekilde firçalayin.

Hekim tavsiyesi ile aldiginiz dis firçasi ve dis macununu 3 aylik periotlarla yenileyin.

Iyi bir firçalamanin süresinin 3-4 dakika oldugunu unutmayin.

Dairesel hareketler uygulayarak alt ve üst dislerin ön ve arka yüzeylerini iyice temizleyin.

Dis firçalamanin yani sira dis ipi gibi yardimci ürünler kullanin.

6 ayda bir dis hekiminize kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

Kaynak: www.acibademhastanesi.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası