Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz içi yaralari

Agiz kenari, dudaklar, damak, dil, yanak içleri, dis etleri vb. yumusak dokulara yerlesmeyi seven küçük yaralarin olusma sebepleri birbirlerinden farkli olabiliyor.

Yemek yememizi, konusmamizi ve hatta genel vücut sagligimizi etkileyebilen bu küçük yaralar, her yasta ve herkeste siklikla görülebiliyor.

En sik rastlanan ve tekrarlayan agiz yaralari uçuklar ve aftlardir. Bayanlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bu agiz yaralari, genellikle bir bölgede olusur fakat bazi durumlarda birkaç farkli noktada birden olusabilir.

AFT

Aft’in olusma nedeninin belirlenmesi için çesitli arastirmalar yapilsa da bugüne kadar kesin bir neden ortaya konulamadi. Baslica nedeni stres olan aAft, vücudun dirençsiz kaldigi dönemlerde sikça ortaya çikar. Psikolojik nedenlerin afta neden olmasi siklikla görülen bir durumdur. Bayanlarda özellikle adet öncesi gerginlik sendromlarinda siklikla aft olustugu görülür. Aft genellikle agiz içinde dil, yanak içleri, dis etleri ve damakta görülür. Zaman zaman dudaklarda da olusabilir. Agiz içi travmalar, özellikle dis darbeleri aft olusumunu baslatan en önemli nedenlerdir. Isirma, çarpma veya agiz içi operasyonlarindan sonra aft olusabilir. Bunlarin disinda asidik maddeler de aft olusuma neden olabilirler. Agiz mukozasina zarar verebilecek yogun C vitamini içeren besinlerin aft olusumuna neden olabilecegi arastirmalar sonucunda ortaya çikmistir. Tuzlu gidalar, asitli içecekler, sigara, baharatli yiyecekler aft’a neden olabilir. Bazi kisilerde alerjik bir bünyeye sahip olmalari nedeniyle, bugday ve çavdar gibi bakliyatlardan sonra da aft olustugu görülmüstür.

Aft’lar genellikle bir hafta sürer ve bu dönemde bölgesel agrilara neden olabilirler. Beslenme zorunlulugu nedeniyle de agiza giren besinler agrinin artmasina sebep olur. Aftlarin herhangi bir etkeni olmadigi için yaradan, saglikli dokuya bulasma gibi bir riski yoktur. Ancak aftlarin açilmasi durumunda agizda bulunabilecek birçok bakteri bu aftlarin enfekte yara olmasina sebep olabilirler. Bu dönemde tuzlu, baharatli, asitli yemekler yemekten uzak durmaliyiz. Bu yiyecekler aftlarin açilmasina ve enfeksiyon kapmasina neden olabilirler. Agiz yaralari ciddi bir hastaliktir. Bazi agiz yaralari neden yokken ortaya çikarken bazi yaralar ikincil olarak baska bir hastaligin etkisinde olusabilirler.

Eger siklikla agiz içi yaralariniz oluyorsa ve iyilesmesi uzun süre aliyorsa bir hekime basvurmaniz gerekir.

UÇUK

Uçuklar, aftlara göre daha agrili ve enfekte özellige sahiptir. Içi sivi dolu agrili kabarciklar halinde agiz içi ve disinda ve hatta yüzün baska bölgelerinde de çikabilirler. Herpes Simplex virüsü tarafindan olusurlar. Bu virüs, kisinin vücuduna bulasip uçugu meydana getirdikten sonra, uçuk tedavi edilse dahi sinsice vücutta bekleyebilir. Vücudun direnci azaldigi an sinsice bekleyen bu virüs aktif hale geçer ve yeniden uçuk olusturur. Direncin düsmesi sonucu tekrar baslama egilimi gösteren uçuklarin olusmasinda diger yardimci faktörler de günes isinlari, hormonal düzensizlikler olarak siralanabilir. Uçuk oldukça enfekte bir yaradir. Genellikle ayni yerde çikma egilimine sahiptir. Oldukça agrili geçen hastalik süreci hem görüntü hem de metabolik etkileri nedeniyle hastanin yasam kalitesini düsürür.

Aft’a göre uçuk çok hizli yayilabilen ve baska insanlara bulasan bir hastaliktir. Uçuk çikaran kisinin özellikle uçuk bölgesine temas eden kisisel esyalarinin, saglikli kisiler tarafindan kullanilmamasina özen göstermek gerekir. Bu esyalara örnek olarak bardak, kasik, havlu, kozmetik ürünler örnek verilebilir. Uçugun baslama dönemi, gelismesi ve enfeksiyonu disariya akittigi 3 farkli dönemi vardir. Bulasma riskinin en yogun oldugu dönem yaranin patladiktan sonraki dönemdir. Uçuk nerede baslarsa baslasin, kisinin baskasini korumasinin yanisira kendini de korumasi gerekir. Agizda baslayan uçuk baska bölgelere kisinin kendisi tarafindan bulastirilabilir.

Bir lezyon basladiginda bu lezyonu kasimamak oldukça önem tasir. Enfeksiyon etkeni, el ile burun içine ve hatta genital bölge mukozasina bile kolaylikla bulastirilabilir. Uçugu sikmak, oynamak gibi davranislar oldukça yanlistir. Uçugu çikaran kisinin siklikla ellerini bol sabunlu su ile yikamasi hastaligin tedavisi ve yeni bir uçuk olusumunun önlenmesi açisindan oldukça önemlidir. Tedavide antiviral kremler yada oral ilaçlar hekim tarafindan önerilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası