Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Organ Nakli Yasallasabilir mi

Cerrahlar tarafindan hazirlanan teklifte, kisilerin organ satisina karsi çikiliyor ve bu konudaki yasagin devam etmesi isteniliyor. Bunun yerine, devletlerin organ bagislarini ortak bir havuzda topladiktan sonra, en uygun hastaya gönderebilecegini, ihtiyaci olan ülkelerin de ücret karsiliginda organ alimini kabul edebilecegi öngörülüyor.


Ingiliz cerrahlar, karsi olduklari halde konuyu Eylül ayinda Miami'de yapilacak uluslararasi ‘‘Nakil Cerrahlari’’ toplantisinda gündeme getirmeyi planliyorlar. Ingiliz Nakil Örgütü'nün sekreteri John Forsythe, tartismalarin Amerika'da organ sikintisi yüzünden basladigini ve Miami sempozyumunda nakil için organlarin satisa çikarilmasina izin vermenin yanlis olacagini savunmak için gündeme getireceklerini söyledi.


Almanya'daki Hannover Tip Okulu'nun nakil cerrahi Hans Schlitt de ‘‘The Lancet’’ adli tip dergisine bu ay yazdigi yazida, ülkelerin organ nakillerinde farkli fiyatlar önermeleri ile teklifin bir ‘‘nakil turizmi’’ halini alabilecegini savundu.


Forsythe, ‘‘Bu teklif, nakil hakkindaki sorunlari azaltmak için olusturulmus olabilir ancak fikri hos bulmuyorum. Paranin el degistirdigi, zenginin fakir üzerinden kazandigi, güçlünün zayifin üzerinden geçindigi bir ortamda her zaman endiselerim olacaktir. Tartismalar Amerika'da oldugu kadar Ingiltere'de de sürüyor’’ dedi.


Ingiliz ‘‘The Independent’’ gazetesinin haberine göre, hazirlanacak projede hükümetlerin diyaliz aracinin yilda yaklasik 20 bin ile 30 bin sterlin arasinda degisen masrafini (40 ila 56 milyar lira) göz önünde bulundurarak, nakil sonrasi hasta tedavisinin iki katina mal olacagini düsünmeleri gerektigi belirtildi.


Bugün Ingiltere'de 7000 hasta böbrek nakli beklerken, her yil 3000 böbrek ameliyati yapiliyor ve arastirmalar Hindistan, Çin, Brezilya, Iran, Irak ve Türkiye'nin basi çektigi ülkelerde organ satisinin yaygin oldugunu gösteriyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası