Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gribi soguk alginligi ile karistirmayin!

Grip ile soguk alginligi, ayri rahatsizliklar olmasina karsin, birbirine karistiriliyor.

Ancak hastaliklarin arttigi su günlerde bir noktayi çok iyi bilmek gerekiyor ki grip farkli, soguk alginligi farkli.

Soguk alginligi, ates yükselmeden hafif kirginlik, burun akintisi, hapsirma, bogaz agrisi ve burun tikanikligi ile kendini gösteren halsizlige yol açmadigi için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalik tablosu. Soguk alginligi o kadar yaygin bir enfeksiyon ki ancak çok az insan bir yili yakinmasiz olarak geçirebiliyor . Oysa grip; ates, öksürük, bas agrisi, halsizlik ve kas agrilari ile seyreden bir virüs hastaligi olarak biliniyor. Ister çok saglikli ve düzenli beslenin, ister spor yaparak vücudunuzu zinde tutun, grip virüsü sizi de hasta yapabiliyor.

Acibadem Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Nevin Sarigüzel Sar gripten korunmanin yolunun hastaligi iyi tanimaktan geçtigini belirterek su uyarilarda bulunuyor: “Yaslilarda (65 yas ve üzeri), çocuklar (6-23 ay), kronik kalp ve damar hastalari, astim ve kronik bronsit olan, kronik böbrek hastaligi olanlar, seker hastalari, kronik kan hastaligi olanlar, kanser hastalari, bagisiklik sistemini baskilayici ilaç alanlar ve gebeler riskli grup olarak tanimlanmaktadir. Özellikle bu grupta grip çok daha agir seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadir.”

GRIP NASIL BULASIR?

Grip influenza virüsünün neden oldugu bulasici bir hastalik. Bu virüs çok kolay ve hizli bulasiyor. Öksürük ve hapsirik, hasta kisilerin esyalarina veya hasta kisilere gribin baslica bulasma yollari. Dr. Sar “Grip hastalik belirtileri baslamadan 1 gün önce ve belirtiler basladiktan sonra 5 güne kadar bulastirilir. Çocuklarda ise belirtiler basladiktan sonra 1 hafta veya daha uzun süre bulastiricilik devam eder” diyor.

BELIRTILERI

Hastaligin kuluçka süresi yaklasik iki gün olarak kabul ediliyor. Hastalik 39 C ‘nin üzerinde ates, asiri halsizlik, bas agrisi, siddetli kas agrisi ve kuru öksürük sikayetleri ile basliyor. Dr. Sar “Bazen bogaz agrisi, burun akintisi, hapsirma, gözlerin akmasi gibi belirtiler de eklenebilir.”diyerek söyle devam ediyor: “Çocuklarda daha siklikla olmak üzere karin agrisi, bulanti, kusma ve ishal de görülebilir. Yüksek ates, siddetli kas agrilari ve asiri halsizlik nedeniyle 3-7 gün gibi bir süre yatak istirahati gerekmektedir.Yaklasik bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta, ancak birkaç hafta halsizlik ve öksürük devam edebilmektedir.”

TEDAVISI

Dr. Sar grip tedavisinde kesinlikle antibiyotik kullanilmamali diyerek su uyarilarda bulunuyor:” Antibiyotiklerin virüslere etkisi yoktur. Tedavide yatak istirahati yapilmali, bol sulu gidalar tüketilmeli ve belirtileri giderici (ates düsürücü, agri kesici) ilaç alinmalidir.”

GRIPTEN KORUNMANIN YOLLARI

Gribi önlemek için en dogrusu zamaninda asi yaptirmak. Asi için en uygun zaman ekim-kasim aylari. Asi, grip ile iliskili solunum yolu hastaliklarini, risk grubundaki kisilerde gribe bagli hastaneye yatirilislari ve ölümü, çocuklar arasinda orta kulak iltihabini ve yetiskinler arasinda is gücü kaybini önlüyor. Bu açidan özellikle 65 yas ve üzerinde olan kisiler, diyabet hastalari, astim hastalari, kronik akciger hastaligi olanlar(kronik bronsit vb), kronik kalp ve damar hastaligi olanlar, kronik kan hastaligi olanlar, kanser hastalari ve bagisiklik sistemini zayiflatici ilaç kullananlarin asi yaptirmasinda sonsuz yarar var. Dr. Sar yumurtaya karsi alerjisi olanlar, 6 aydan küçük bebekler, hamileligin ilk 3 ayi içinde olan kisilerin asi yaptirmamasi gerektigini belirterek söyle devam ediyor: “Asi saglikli eriskinlerde % 70-90 oraninda gribi önler. Risk grubunda ise hastaliktan önleme orani % 50’e düsmektedir, yine risk grubunda gribe bagli ölümü ise % 80 önlemektedir.”

Gripten korunmanin tek yolu sadece asi degil. Bazi ufak noktalara dikkat ederek gripten korunmak mümkün.

Iste öneriler:

Gribe yakalanmis kisiler ile yakin temastan, ortak esya kullanmaktan kaçinin.

Temas olasiliginda ellerinizi su ve sabunla yikayin veya kolonyali mendille silin.

Elleri yikamadan önce agziniza ve burnunuza dokunmayin.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası