Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gribi soguk alginligi ile karistirmayin!

Grip ile soguk alginligi, ayri rahatsizliklar olmasina karsin, birbirine karistiriliyor.

Ancak hastaliklarin arttigi su günlerde bir noktayi çok iyi bilmek gerekiyor ki grip farkli, soguk alginligi farkli.

Soguk alginligi, ates yükselmeden hafif kirginlik, burun akintisi, hapsirma, bogaz agrisi ve burun tikanikligi ile kendini gösteren halsizlige yol açmadigi için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalik tablosu. Soguk alginligi o kadar yaygin bir enfeksiyon ki ancak çok az insan bir yili yakinmasiz olarak geçirebiliyor . Oysa grip; ates, öksürük, bas agrisi, halsizlik ve kas agrilari ile seyreden bir virüs hastaligi olarak biliniyor. Ister çok saglikli ve düzenli beslenin, ister spor yaparak vücudunuzu zinde tutun, grip virüsü sizi de hasta yapabiliyor.

Acibadem Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Nevin Sarigüzel Sar gripten korunmanin yolunun hastaligi iyi tanimaktan geçtigini belirterek su uyarilarda bulunuyor: “Yaslilarda (65 yas ve üzeri), çocuklar (6-23 ay), kronik kalp ve damar hastalari, astim ve kronik bronsit olan, kronik böbrek hastaligi olanlar, seker hastalari, kronik kan hastaligi olanlar, kanser hastalari, bagisiklik sistemini baskilayici ilaç alanlar ve gebeler riskli grup olarak tanimlanmaktadir. Özellikle bu grupta grip çok daha agir seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadir.”

GRIP NASIL BULASIR?

Grip influenza virüsünün neden oldugu bulasici bir hastalik. Bu virüs çok kolay ve hizli bulasiyor. Öksürük ve hapsirik, hasta kisilerin esyalarina veya hasta kisilere gribin baslica bulasma yollari. Dr. Sar “Grip hastalik belirtileri baslamadan 1 gün önce ve belirtiler basladiktan sonra 5 güne kadar bulastirilir. Çocuklarda ise belirtiler basladiktan sonra 1 hafta veya daha uzun süre bulastiricilik devam eder” diyor.

BELIRTILERI

Hastaligin kuluçka süresi yaklasik iki gün olarak kabul ediliyor. Hastalik 39 C ‘nin üzerinde ates, asiri halsizlik, bas agrisi, siddetli kas agrisi ve kuru öksürük sikayetleri ile basliyor. Dr. Sar “Bazen bogaz agrisi, burun akintisi, hapsirma, gözlerin akmasi gibi belirtiler de eklenebilir.”diyerek söyle devam ediyor: “Çocuklarda daha siklikla olmak üzere karin agrisi, bulanti, kusma ve ishal de görülebilir. Yüksek ates, siddetli kas agrilari ve asiri halsizlik nedeniyle 3-7 gün gibi bir süre yatak istirahati gerekmektedir.Yaklasik bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta, ancak birkaç hafta halsizlik ve öksürük devam edebilmektedir.”

TEDAVISI

Dr. Sar grip tedavisinde kesinlikle antibiyotik kullanilmamali diyerek su uyarilarda bulunuyor:” Antibiyotiklerin virüslere etkisi yoktur. Tedavide yatak istirahati yapilmali, bol sulu gidalar tüketilmeli ve belirtileri giderici (ates düsürücü, agri kesici) ilaç alinmalidir.”

GRIPTEN KORUNMANIN YOLLARI

Gribi önlemek için en dogrusu zamaninda asi yaptirmak. Asi için en uygun zaman ekim-kasim aylari. Asi, grip ile iliskili solunum yolu hastaliklarini, risk grubundaki kisilerde gribe bagli hastaneye yatirilislari ve ölümü, çocuklar arasinda orta kulak iltihabini ve yetiskinler arasinda is gücü kaybini önlüyor. Bu açidan özellikle 65 yas ve üzerinde olan kisiler, diyabet hastalari, astim hastalari, kronik akciger hastaligi olanlar(kronik bronsit vb), kronik kalp ve damar hastaligi olanlar, kronik kan hastaligi olanlar, kanser hastalari ve bagisiklik sistemini zayiflatici ilaç kullananlarin asi yaptirmasinda sonsuz yarar var. Dr. Sar yumurtaya karsi alerjisi olanlar, 6 aydan küçük bebekler, hamileligin ilk 3 ayi içinde olan kisilerin asi yaptirmamasi gerektigini belirterek söyle devam ediyor: “Asi saglikli eriskinlerde % 70-90 oraninda gribi önler. Risk grubunda ise hastaliktan önleme orani % 50’e düsmektedir, yine risk grubunda gribe bagli ölümü ise % 80 önlemektedir.”

Gripten korunmanin tek yolu sadece asi degil. Bazi ufak noktalara dikkat ederek gripten korunmak mümkün.

Iste öneriler:

Gribe yakalanmis kisiler ile yakin temastan, ortak esya kullanmaktan kaçinin.

Temas olasiliginda ellerinizi su ve sabunla yikayin veya kolonyali mendille silin.

Elleri yikamadan önce agziniza ve burnunuza dokunmayin.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası