Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyet yerine yemek yiyin

ABD'de, doktor ve diyetisyenler, yeni yilda ayrintili bir diyet yerine saglikli yemek önerisinde bulunuyorlar.

Nüfusunun önemli bir bölümünü asiri kilolularin olusturdugu ve ''fast food''un bir yasam biçimi oldugu ABD'de, doktor ve diyetisyenler, yeni yilda ayrintili bir diyet yerine saglikli yemek önerisinde bulunuyorlar.

Amerikali doktorlar, yazili ve görsel basinda yaptiklari çagrilarda, yeni yilda halki yemek biçimlerini degistirmeye davet ederek, lif açisindan zengin besinlerin tüketilmesinin önemine isaret ediyorlar. Çok sayida kisinin karbonhidrati kesmek için makarna ve rafine sekerden uzak durduguna, ancak kepekli undan üretilen makarnanin zengin lifli bir besin olduguna dikkati çeken doktorlar, lifli gidalarin kalp hastaligi ve kanser riskinin yani sira diyabet baglantili komplikasyonlari azalttigini ve sindirim sagligi için yararli oldugunu belirtiyorlar.

Amerikalilar'in özellikle ''atistirma'' aliskanligina isaret eden doktorlar, atistirmak için yine ayni tür kepekli undan üretilen krakerler veya cipslerin, sabahlari ise bir kase yulaf veya kepekli bugdaydan yapilan ekmeklerin tercih edilmesi gerektigini kaydediyorlar. Yeni yilin bir diger favori besininin, kalp krizi riskini azaltan, kandaki kolesterol oranini düsüren ve Omega-3 yag asitleri açisindan zengin somon baligi oldugunu belirten Amerikali doktorlar, bu balikta bol miktarda bulunan A vitamini ve karotenin kanseri önleyebildigine, ayrica bu baligin etindeki doymus yag oraninin, kirmizi et ve tavuktan düsük olduguna dikkat çekiyorlar.

Baklagillerin de protein, demir, folik asit ve lif açisindan zengin oldugu belirtilirken, et, tavuk, yumurta ve diger protein kaynaklarinin yerini alabilecek bu gidalarin kalp hastaliklari ve kanser riskini de azaltabilecegi vurgulaniyor. Amerikalilar için yeni yilda önerilen bir baska saglikli besin de tatli patates.

Tatli patatesin en yararli sebzelerden biri oldugunu kaydeden doktor ve diyetisyenler, bu besinde göz sagligi, kemik ve dis gelisimi ile saglikli cilt ve saç için gerekli günlük karoten gereksiniminin 4 katinin bulundugunu belirtiyorlar. Tatli patatesin, protein agirlikli Atkins diyeti uygulayanlar için de uygun oldugu ifade ediliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası