Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyet yerine yemek yiyin

ABD'de, doktor ve diyetisyenler, yeni yilda ayrintili bir diyet yerine saglikli yemek önerisinde bulunuyorlar.

Nüfusunun önemli bir bölümünü asiri kilolularin olusturdugu ve ''fast food''un bir yasam biçimi oldugu ABD'de, doktor ve diyetisyenler, yeni yilda ayrintili bir diyet yerine saglikli yemek önerisinde bulunuyorlar.

Amerikali doktorlar, yazili ve görsel basinda yaptiklari çagrilarda, yeni yilda halki yemek biçimlerini degistirmeye davet ederek, lif açisindan zengin besinlerin tüketilmesinin önemine isaret ediyorlar. Çok sayida kisinin karbonhidrati kesmek için makarna ve rafine sekerden uzak durduguna, ancak kepekli undan üretilen makarnanin zengin lifli bir besin olduguna dikkati çeken doktorlar, lifli gidalarin kalp hastaligi ve kanser riskinin yani sira diyabet baglantili komplikasyonlari azalttigini ve sindirim sagligi için yararli oldugunu belirtiyorlar.

Amerikalilar'in özellikle ''atistirma'' aliskanligina isaret eden doktorlar, atistirmak için yine ayni tür kepekli undan üretilen krakerler veya cipslerin, sabahlari ise bir kase yulaf veya kepekli bugdaydan yapilan ekmeklerin tercih edilmesi gerektigini kaydediyorlar. Yeni yilin bir diger favori besininin, kalp krizi riskini azaltan, kandaki kolesterol oranini düsüren ve Omega-3 yag asitleri açisindan zengin somon baligi oldugunu belirten Amerikali doktorlar, bu balikta bol miktarda bulunan A vitamini ve karotenin kanseri önleyebildigine, ayrica bu baligin etindeki doymus yag oraninin, kirmizi et ve tavuktan düsük olduguna dikkat çekiyorlar.

Baklagillerin de protein, demir, folik asit ve lif açisindan zengin oldugu belirtilirken, et, tavuk, yumurta ve diger protein kaynaklarinin yerini alabilecek bu gidalarin kalp hastaliklari ve kanser riskini de azaltabilecegi vurgulaniyor. Amerikalilar için yeni yilda önerilen bir baska saglikli besin de tatli patates.

Tatli patatesin en yararli sebzelerden biri oldugunu kaydeden doktor ve diyetisyenler, bu besinde göz sagligi, kemik ve dis gelisimi ile saglikli cilt ve saç için gerekli günlük karoten gereksiniminin 4 katinin bulundugunu belirtiyorlar. Tatli patatesin, protein agirlikli Atkins diyeti uygulayanlar için de uygun oldugu ifade ediliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası