Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogum kontrol haplari yeterince bilinmiyor

Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Balat, Türkiye’de dogum kontrol haplarina iliskin yanlis ya da eksik bilgi sahibi kadin sayisinin önemsenecek düzeyde oldugunu kaydetti.

Aile planlamasi çalismalarinin ailelerin bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalarini saglama ilkesiyle yürütüldügünü belirten Doç. Dr. Balat, çalismalarda öngörülen hedeflere ulasilabilmesi için bilgilendirme çalismalarina önem verilmesi gerektigine dikkati çekti.

Kadinlarin dogum kontrol haplarina iliskin yanlis ya da eksik bilgi sahibi olmaktan kurtarilmalarinin aile planlamasi çalismalarinin basarisina olumlu katkida bulunacagini belirten Doç. Dr. Balat, söyle konustu: “Pek çok kadinin dogum kontrol hapi kullaniminin kilo alinmasina, vücutta asiri tüylenmeye, kisirliga ve hatta kansere yol açtigina inandigini biliyoruz. Bu yanlis inançlarin aksine dogum kontrol haplari dogum kontrolü disinda tedavi amaciyla çok yaygin kullaniliyor. Örnegin, düzensiz adet kanamalarinin, yumurtalik kistlerinin, tüylenme ve sivilcenin tedavisinde dogum kontrol haplari kullaniliyor. Kaldi ki, dogum kontrol haplari bazi saglik sorunlarini gidermekle kalmiyor, bazi saglik sorunlarinin olusumunu önlüyor. Örnegin, uzun süre dogum kontrol hapi kullananlarda rahim ve yumurtalik kanseri, jinekolojik enfeksiyon, kansizlik gibi saglik sorunlara daha az rastlaniyor.”

Balat, dogum kontrol haplarinin kisirlik ve meme kanserine neden olduguna iliskin düsüncenin de dogru olmadigini savundu. Dogum kontrol haplarinin üremeyi geçici bir süre durdurduguna, hap kullanimindan vazgeçildiginde vücudun eski haline döndügüne dikkati çeken Balat, farkli çalismalarla dogum kontrol haplarinin meme kanserine neden oldugu iddiasinin geçersiz oldugunun ortaya konuldugunu bildirdi.

HER KADINA FARKLI DOGUM KONTROL HAPI

Balat, düsük dozda ostrojen içeren dogum kontrol haplarinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, her kadina bünyesine göre farkli dogum kontrol hapi kullanma olanagi sunuldugunu vurguladi. Her kadina ayni hap yerine en uygun hapi önermenin daha dogru yaklasim olarak benimsendigini ifade eden Balat, “Çünkü, her kadininin fiziksel ve ruhsal yapisi ayni degildir. Bu yüzden sloganimiz kadina özgü dogum kontrol hapidir. Alternatif formlarin kullanilmasi hem hekimi hem de hastayi rahatlatmaktadir” diye konustu.

Balat, düsük dozda ostrojen içeren dogum kontrol haplarinin ileri yaslardaki kadinlarin da rahatlikla kullanabileceklerini belirtti. Bir kaç yil öncesine kadar 35 yasin üstündeki kadinlarin dogum kontrol hapi kullanamadiklarinin animsatan Balat, dogum kontrol hapinin yeni formlari piyasaya sunularak bu olumsuzlugun da sona erdirildigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası