Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogum kontrol haplari yeterince bilinmiyor

Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Balat, Türkiye’de dogum kontrol haplarina iliskin yanlis ya da eksik bilgi sahibi kadin sayisinin önemsenecek düzeyde oldugunu kaydetti.

Aile planlamasi çalismalarinin ailelerin bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalarini saglama ilkesiyle yürütüldügünü belirten Doç. Dr. Balat, çalismalarda öngörülen hedeflere ulasilabilmesi için bilgilendirme çalismalarina önem verilmesi gerektigine dikkati çekti.

Kadinlarin dogum kontrol haplarina iliskin yanlis ya da eksik bilgi sahibi olmaktan kurtarilmalarinin aile planlamasi çalismalarinin basarisina olumlu katkida bulunacagini belirten Doç. Dr. Balat, söyle konustu: “Pek çok kadinin dogum kontrol hapi kullaniminin kilo alinmasina, vücutta asiri tüylenmeye, kisirliga ve hatta kansere yol açtigina inandigini biliyoruz. Bu yanlis inançlarin aksine dogum kontrol haplari dogum kontrolü disinda tedavi amaciyla çok yaygin kullaniliyor. Örnegin, düzensiz adet kanamalarinin, yumurtalik kistlerinin, tüylenme ve sivilcenin tedavisinde dogum kontrol haplari kullaniliyor. Kaldi ki, dogum kontrol haplari bazi saglik sorunlarini gidermekle kalmiyor, bazi saglik sorunlarinin olusumunu önlüyor. Örnegin, uzun süre dogum kontrol hapi kullananlarda rahim ve yumurtalik kanseri, jinekolojik enfeksiyon, kansizlik gibi saglik sorunlara daha az rastlaniyor.”

Balat, dogum kontrol haplarinin kisirlik ve meme kanserine neden olduguna iliskin düsüncenin de dogru olmadigini savundu. Dogum kontrol haplarinin üremeyi geçici bir süre durdurduguna, hap kullanimindan vazgeçildiginde vücudun eski haline döndügüne dikkati çeken Balat, farkli çalismalarla dogum kontrol haplarinin meme kanserine neden oldugu iddiasinin geçersiz oldugunun ortaya konuldugunu bildirdi.

HER KADINA FARKLI DOGUM KONTROL HAPI

Balat, düsük dozda ostrojen içeren dogum kontrol haplarinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, her kadina bünyesine göre farkli dogum kontrol hapi kullanma olanagi sunuldugunu vurguladi. Her kadina ayni hap yerine en uygun hapi önermenin daha dogru yaklasim olarak benimsendigini ifade eden Balat, “Çünkü, her kadininin fiziksel ve ruhsal yapisi ayni degildir. Bu yüzden sloganimiz kadina özgü dogum kontrol hapidir. Alternatif formlarin kullanilmasi hem hekimi hem de hastayi rahatlatmaktadir” diye konustu.

Balat, düsük dozda ostrojen içeren dogum kontrol haplarinin ileri yaslardaki kadinlarin da rahatlikla kullanabileceklerini belirtti. Bir kaç yil öncesine kadar 35 yasin üstündeki kadinlarin dogum kontrol hapi kullanamadiklarinin animsatan Balat, dogum kontrol hapinin yeni formlari piyasaya sunularak bu olumsuzlugun da sona erdirildigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası