Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogum kontrol haplari yeterince bilinmiyor

Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Balat, Türkiye’de dogum kontrol haplarina iliskin yanlis ya da eksik bilgi sahibi kadin sayisinin önemsenecek düzeyde oldugunu kaydetti.

Aile planlamasi çalismalarinin ailelerin bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalarini saglama ilkesiyle yürütüldügünü belirten Doç. Dr. Balat, çalismalarda öngörülen hedeflere ulasilabilmesi için bilgilendirme çalismalarina önem verilmesi gerektigine dikkati çekti.

Kadinlarin dogum kontrol haplarina iliskin yanlis ya da eksik bilgi sahibi olmaktan kurtarilmalarinin aile planlamasi çalismalarinin basarisina olumlu katkida bulunacagini belirten Doç. Dr. Balat, söyle konustu: “Pek çok kadinin dogum kontrol hapi kullaniminin kilo alinmasina, vücutta asiri tüylenmeye, kisirliga ve hatta kansere yol açtigina inandigini biliyoruz. Bu yanlis inançlarin aksine dogum kontrol haplari dogum kontrolü disinda tedavi amaciyla çok yaygin kullaniliyor. Örnegin, düzensiz adet kanamalarinin, yumurtalik kistlerinin, tüylenme ve sivilcenin tedavisinde dogum kontrol haplari kullaniliyor. Kaldi ki, dogum kontrol haplari bazi saglik sorunlarini gidermekle kalmiyor, bazi saglik sorunlarinin olusumunu önlüyor. Örnegin, uzun süre dogum kontrol hapi kullananlarda rahim ve yumurtalik kanseri, jinekolojik enfeksiyon, kansizlik gibi saglik sorunlara daha az rastlaniyor.”

Balat, dogum kontrol haplarinin kisirlik ve meme kanserine neden olduguna iliskin düsüncenin de dogru olmadigini savundu. Dogum kontrol haplarinin üremeyi geçici bir süre durdurduguna, hap kullanimindan vazgeçildiginde vücudun eski haline döndügüne dikkati çeken Balat, farkli çalismalarla dogum kontrol haplarinin meme kanserine neden oldugu iddiasinin geçersiz oldugunun ortaya konuldugunu bildirdi.

HER KADINA FARKLI DOGUM KONTROL HAPI

Balat, düsük dozda ostrojen içeren dogum kontrol haplarinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, her kadina bünyesine göre farkli dogum kontrol hapi kullanma olanagi sunuldugunu vurguladi. Her kadina ayni hap yerine en uygun hapi önermenin daha dogru yaklasim olarak benimsendigini ifade eden Balat, “Çünkü, her kadininin fiziksel ve ruhsal yapisi ayni degildir. Bu yüzden sloganimiz kadina özgü dogum kontrol hapidir. Alternatif formlarin kullanilmasi hem hekimi hem de hastayi rahatlatmaktadir” diye konustu.

Balat, düsük dozda ostrojen içeren dogum kontrol haplarinin ileri yaslardaki kadinlarin da rahatlikla kullanabileceklerini belirtti. Bir kaç yil öncesine kadar 35 yasin üstündeki kadinlarin dogum kontrol hapi kullanamadiklarinin animsatan Balat, dogum kontrol hapinin yeni formlari piyasaya sunularak bu olumsuzlugun da sona erdirildigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası