Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüksek Tansiyon Anlasilmiyor

Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Dilek Ural yaptigi açiklamada, Türkiye’de her yil 12 bine yakin bebegin kalp hastasi olarak dogdugunu ve yaklasik 130 bin kisinin de koroner kalp hastaligi sonucu yasamini yitirdigini söyledi.

Hipertansiyonun, kalp hastaligi riskini yüzde 22 oraninda artirdigina dikkati çeken Ural, söyle konustu: “Koroner kalp hastaligini ve koroner kökenli ölümleri belirleyici en önemli etken hipertansiyondur. Hipertansiyon, tipki kanser gibi yavas ilerleyen sinsi bir hastaliktir. Uzun yillar sinsice seyredebilen hipertansiyonun fazla yan etkisi bulunmuyor. Ancak, birikim sonucu vücutta hasar yaratabiliyor.”

Ural, göz damarlarinda da olumsuzluklar yaratabilen hipertansiyonun, kalp kaslarinda kasilmalar yaratarak, kalp-damar rahatsizliklarini ortaya çikardigini kaydetti.

Hastanin bu sikayetlerle geldiginde, hipertansiyon tedavisinde çok geç kalinmis oldugunu anlatan Ural, söyle devam etti: “Bize geldiklerinde, biçak kemige dayanmis oluyor. Hastalarin yüzde 95’indeki hipertansiyonun nedeni belirlenemiyor. Yüzde 5’lik bölümündeki hipertansiyon ise hormonal hastaliklar, böbrek ve damar hastaliklarina bagli olabiliyor. Bu hastalarin tansiyonu, tedavi sonrasi normal duruma dönebiliyor. Hipertansiyonun, kalitsal oldugu yolunda da önemli bulgular var. Yüzde 95’lik bölümün anne, baba veya kardeslerinde de hipertansiyon oldugu görülüyor. Sigara, alkol kullanimi, hareketsiz çalisma tarzi, asiri hayvansal yiyecekler, yagli besinlerle beslenme ve stresli çalismanin hipertansiyon riskini artirdigi görülüyor. Her 8 hipertansiyon hastasinin 4’ü, hasta oldugunu bilmiyor. diger 4’ünden 2’si tedaviye basliyor, ancak 1’i etkin tedavi oluyor.

Çünkü, hastalar genellikle tedavi için gerekli çabayi göstermiyor, yarida birakiyor. Hastalarin büyük bölümü ise yüksek tansiyon sinirlarini bilmiyor. Küçük 9, büyük 14 riskli durumdur. Ideal ise 12, 8 ölçüleridir. Halen 5 milyon erkek ile 6 milyon kadinda yüksek tansiyon oldugu tahmin edilmektedir Erkeklerde ise son yillarda artma görülmektedir.”

Dilek Ural, hipertansiyon sorunu olan kisilerin tansiyon, kan sekeri, kolesterol ve kalp ritmi ölçümlerini belirli periyotlarla yaptirmasinda yarar oldugunu sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası