Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Parazit hastaligi cücelige yolaçiyor

GAP bölgesinde yapilan arastirmada, temizlik aliskanligi yeterince gelismeyen çocuklarda yayilan parazit hastaliginin cücelige neden oldugu bildirildi.

Çocuklarda uykusuzluk, hirçinlik, ders çalisamama, geceleri sayiklama, salya akmasi ya da toprak yeme gibi istah sapitmasi, iyi gelisememe ve benzeri durumlar gözlendiginde, parazit hastaligindan süphe edilmesi gerektigi vurgulandi.

Türkiye Parazitoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Ali Özcel, Türkiye nüfusunun yaklasik yarisinin parazit hastaliklarindan sikayetçi oldugunu söyledi. Parazitlerin yalnizca, bagirsaklarda görülmedigini anlatan Özcel, kist, karaciger ve kan iseme gibi hastaliklara da parazitlerin sebep olabildigini ifade etti. Parazit hastaliklarinin öldürücü olmamasi nedeniyle yeterince ciddiye alinmadiginin altini çizen Özcel, hastaligin kisiyi yavas yavas etkiledigini kaydetti.

TEMIZLIK ALISKANLIGI ETKILI

Prof. Dr. Özcel, parazit hastaliklarinin, temizlik aliskanligi yeterince gelismeyen çocuklarda yayildigini ifade ederek, özellikle temizlik aliskanliginin çok fazla gelismedigi Güneydogu ve Dogu Anadolu kirsalinda hastaligin etkilerinin siklikla görüldügünü kaydetti.

GAP yöresinde yapilan arastirmanin bu konu ile ilgili çarpici sonuçlari ortaya koydugunu vurgulayan Özcel, sunlari kaydetti: “GAP bölgesinde yaptigimiz arastirmada, 2 tür parazit hastaligini inceledik. Çocuklarin yüzde 44’ünde parazite rastlarken, yüzde 40’inda da parazitlerin neden oldugu cücelik hastaligi tespit edildi. Temizlik kurallarina çok fazla uymayan çocuklar, paraziti çok kolay kapabiliyor. Bu parazitler bagirsakta besinlerin emilmesini zorlastiriyor. O bölgelerde çocuklar zaten yeterli beslenemiyorlar, bir de aldiklari besinlerden yeterli oranda faydalanamayinca, gelisim bozukluklari ortaya çikiyor.”

BELIRTILERI

Parazitlerin çocuklarda, vücut gelisiminin yani sira zihinsel anlamda da gerilige neden oldugunu anlatan Prof. Dr. Özcel, “Çocuklarda uykusuzluk, hirçinlik, ders çalisamama, geceleri sayiklama, salya akmasi ya da toprak yeme gibi istah sapitmasi, iyi gelisememe ve benzeri durumlar gözleniyorsa, bu durumda mutlaka parazit hastaligindan süphe edilmelidir” diye konustu.

IS VERIMINI ETKILIYOR

Parazit hastaliklarinin eriskinlerde de is gücü kaybina neden oldugunu vurgulayan Özcel, parazit hastasi bir kisinin is konusunda verimli olamayacagini söyledi.

TENYA TASIYAN, KAVGACI OLUYOR

Tenya türünden parazit tasiyan kisilerin de çok kavgaci olacagini belirten Özcel, “Gelin-kaynana kavgasinin sebeplerinden biri de tenyadir. 8-10 metre uzunlugundaki tenyanin insanda yaptigi tahriba çok fazla” diye konustu.

Saglik Bakanligi’nin ve tip fakültelerinin parazit hastaliklarina gereken önemi vermedigini vurgulayan Prof. Dr. Özcel, Türkiye’de sadece 9 tip fakültesinde parazitoloji ana bilim dali oldugunu, bunlarin sayisinin artirilmasi gerektigini ifade etti.

TUVALET SONRASI TEMIZLIK ÖNEMLI

Prof. Dr. Özcel, parazit hastaliklarindan kurtulmak için, parazit uzmanlarinin yetismesinin önemli oldugunu belirterek, doktorlarin bu hastalikla savasabilmeleri için fakülteden konuyu bilerek mezun olmalari gerektigini söyledi. Tuvaletten sonra yapilacak temizlik ve hijyenik tedbirlerle parazit hastaliginin önlenebilecegini ifade eden Özcel, “Okullara saglik dersleri konulmali. En azindan çocuklara temizlik aliskanligi küçük yasta kazandirilirsa, bu bile bizim için büyük bir asamadir. Ögretmenlerimizi dernek olarak biz bu konularda düzenlenecek kurslarla egitmek istiyoruz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası