Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Parazit hastaligi cücelige yolaçiyor

GAP bölgesinde yapilan arastirmada, temizlik aliskanligi yeterince gelismeyen çocuklarda yayilan parazit hastaliginin cücelige neden oldugu bildirildi.

Çocuklarda uykusuzluk, hirçinlik, ders çalisamama, geceleri sayiklama, salya akmasi ya da toprak yeme gibi istah sapitmasi, iyi gelisememe ve benzeri durumlar gözlendiginde, parazit hastaligindan süphe edilmesi gerektigi vurgulandi.

Türkiye Parazitoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Ali Özcel, Türkiye nüfusunun yaklasik yarisinin parazit hastaliklarindan sikayetçi oldugunu söyledi. Parazitlerin yalnizca, bagirsaklarda görülmedigini anlatan Özcel, kist, karaciger ve kan iseme gibi hastaliklara da parazitlerin sebep olabildigini ifade etti. Parazit hastaliklarinin öldürücü olmamasi nedeniyle yeterince ciddiye alinmadiginin altini çizen Özcel, hastaligin kisiyi yavas yavas etkiledigini kaydetti.

TEMIZLIK ALISKANLIGI ETKILI

Prof. Dr. Özcel, parazit hastaliklarinin, temizlik aliskanligi yeterince gelismeyen çocuklarda yayildigini ifade ederek, özellikle temizlik aliskanliginin çok fazla gelismedigi Güneydogu ve Dogu Anadolu kirsalinda hastaligin etkilerinin siklikla görüldügünü kaydetti.

GAP yöresinde yapilan arastirmanin bu konu ile ilgili çarpici sonuçlari ortaya koydugunu vurgulayan Özcel, sunlari kaydetti: “GAP bölgesinde yaptigimiz arastirmada, 2 tür parazit hastaligini inceledik. Çocuklarin yüzde 44’ünde parazite rastlarken, yüzde 40’inda da parazitlerin neden oldugu cücelik hastaligi tespit edildi. Temizlik kurallarina çok fazla uymayan çocuklar, paraziti çok kolay kapabiliyor. Bu parazitler bagirsakta besinlerin emilmesini zorlastiriyor. O bölgelerde çocuklar zaten yeterli beslenemiyorlar, bir de aldiklari besinlerden yeterli oranda faydalanamayinca, gelisim bozukluklari ortaya çikiyor.”

BELIRTILERI

Parazitlerin çocuklarda, vücut gelisiminin yani sira zihinsel anlamda da gerilige neden oldugunu anlatan Prof. Dr. Özcel, “Çocuklarda uykusuzluk, hirçinlik, ders çalisamama, geceleri sayiklama, salya akmasi ya da toprak yeme gibi istah sapitmasi, iyi gelisememe ve benzeri durumlar gözleniyorsa, bu durumda mutlaka parazit hastaligindan süphe edilmelidir” diye konustu.

IS VERIMINI ETKILIYOR

Parazit hastaliklarinin eriskinlerde de is gücü kaybina neden oldugunu vurgulayan Özcel, parazit hastasi bir kisinin is konusunda verimli olamayacagini söyledi.

TENYA TASIYAN, KAVGACI OLUYOR

Tenya türünden parazit tasiyan kisilerin de çok kavgaci olacagini belirten Özcel, “Gelin-kaynana kavgasinin sebeplerinden biri de tenyadir. 8-10 metre uzunlugundaki tenyanin insanda yaptigi tahriba çok fazla” diye konustu.

Saglik Bakanligi’nin ve tip fakültelerinin parazit hastaliklarina gereken önemi vermedigini vurgulayan Prof. Dr. Özcel, Türkiye’de sadece 9 tip fakültesinde parazitoloji ana bilim dali oldugunu, bunlarin sayisinin artirilmasi gerektigini ifade etti.

TUVALET SONRASI TEMIZLIK ÖNEMLI

Prof. Dr. Özcel, parazit hastaliklarindan kurtulmak için, parazit uzmanlarinin yetismesinin önemli oldugunu belirterek, doktorlarin bu hastalikla savasabilmeleri için fakülteden konuyu bilerek mezun olmalari gerektigini söyledi. Tuvaletten sonra yapilacak temizlik ve hijyenik tedbirlerle parazit hastaliginin önlenebilecegini ifade eden Özcel, “Okullara saglik dersleri konulmali. En azindan çocuklara temizlik aliskanligi küçük yasta kazandirilirsa, bu bile bizim için büyük bir asamadir. Ögretmenlerimizi dernek olarak biz bu konularda düzenlenecek kurslarla egitmek istiyoruz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası