Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin tuza dikkat

Yazin terlemeyle vücuttan disari atildigi için zararsiz olan tuzun, kis aylarinda kalp hastalari için zararli oldugu söylendi

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, vücudun, ihtiyaci olan tuzu, sebze ve meyvelerden dogal olarak karsiladigini, bu nedenle disardan tuz almaya gereksinim olmadigini söyledi.

Türk insaninin, geleneksel damak tadi nedeniyle yemekte tuz oraninin genelde fazla oldugunu belirten Prof. Dr. Telli, fazla tuz tüketim aliskanliginin ise toplumdaki kalp-damar hastaliklarini artirdigini vurguladi. Yemekte tuz kullaniminin tümüyle yanlis oldugunu ve yemeklerin az tuzlu ya da tamamen tuzsuz olmasi durumunda vücudun hiçbir eksiklik hissetmeyecegini vurgulayan Prof. Dr. Telli, sunlari söyledi: "Sofralarda ve yemeklerde kullandigimiz tuz, güçlü çözücü özellige sahip sodyum klorür maddesinden olusur. Ayni zamanda su ve nem çekme özelligi olan tuz, bu yaniyla damarlarda dolasan kanin akiskanligini artirir. Kanda bulunan yüksek tuz orani, terleme ya da bir baska nedenle azalmadigi takdirde, kalbin kan pompalama hizini dengede tutmasi güçlesir. Kanin normalden daha az ve fazla pompalanmasi damar çeperine uygulanan basincin azalmasina ya da artmasina yol açar. Bu durum ise tansiyon ve kalp rahatsizliklarinin en büyük nedenlerinden biridir."

Kis mevsiminde tuz riskli

Yazin terlemeyle vücuttn disari kolaylikla atilabildigi için zararsizmis gibi görünen tuzun, kisin kalp için büyük risk olusturabilecegini belirten Prof. Dr. Telli, saglikli yasam için özellikle kis döneminde tuzdan uzak durulmasini önerdi. Yagli ve baharatli yemeklerin daha sik tüketildigi kis aylarinda, yemeklerde asiri miktarda tuz kullanilmasinin kalp-damar hastaliklarina adeta davetiyeikardigini vurgulayan Prof. Dr. Telli,sözlerini söyle sürdürdü: "Soguk hava nedeniyle damarlarin büzüstügü kis aylarinda, özellikle kalp-damar hastaligi riski yüksek kisilerin mümkün olduguncatuzsuz yemesi gerekir. Çünkü, kisin damarlardaki büzüsme, kalp pompalama hizini yavaslatir. Bu mevsimde fazla tuz alinirsa, basinç dengesini yitiren kalpte ani krizler görülebilir. Kalp ve tansiyon hastalarinin asiri tuzlu yemesi ise hastanin intihari anlamina gelir."

Kis mevsiminde kullanilmak üzere evde hazirlanan tuzlu salçalarin da, yemekleri asiri tuzlu hale getirdigini anlatan Prof. Dr. Telli, asil yapilmasi gerekenin ise saglikli bir yasam için yil boyunca tuz kullaniminin en aza indirilmesi oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası