Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin tuza dikkat

Yazin terlemeyle vücuttan disari atildigi için zararsiz olan tuzun, kis aylarinda kalp hastalari için zararli oldugu söylendi

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, vücudun, ihtiyaci olan tuzu, sebze ve meyvelerden dogal olarak karsiladigini, bu nedenle disardan tuz almaya gereksinim olmadigini söyledi.

Türk insaninin, geleneksel damak tadi nedeniyle yemekte tuz oraninin genelde fazla oldugunu belirten Prof. Dr. Telli, fazla tuz tüketim aliskanliginin ise toplumdaki kalp-damar hastaliklarini artirdigini vurguladi. Yemekte tuz kullaniminin tümüyle yanlis oldugunu ve yemeklerin az tuzlu ya da tamamen tuzsuz olmasi durumunda vücudun hiçbir eksiklik hissetmeyecegini vurgulayan Prof. Dr. Telli, sunlari söyledi: "Sofralarda ve yemeklerde kullandigimiz tuz, güçlü çözücü özellige sahip sodyum klorür maddesinden olusur. Ayni zamanda su ve nem çekme özelligi olan tuz, bu yaniyla damarlarda dolasan kanin akiskanligini artirir. Kanda bulunan yüksek tuz orani, terleme ya da bir baska nedenle azalmadigi takdirde, kalbin kan pompalama hizini dengede tutmasi güçlesir. Kanin normalden daha az ve fazla pompalanmasi damar çeperine uygulanan basincin azalmasina ya da artmasina yol açar. Bu durum ise tansiyon ve kalp rahatsizliklarinin en büyük nedenlerinden biridir."

Kis mevsiminde tuz riskli

Yazin terlemeyle vücuttn disari kolaylikla atilabildigi için zararsizmis gibi görünen tuzun, kisin kalp için büyük risk olusturabilecegini belirten Prof. Dr. Telli, saglikli yasam için özellikle kis döneminde tuzdan uzak durulmasini önerdi. Yagli ve baharatli yemeklerin daha sik tüketildigi kis aylarinda, yemeklerde asiri miktarda tuz kullanilmasinin kalp-damar hastaliklarina adeta davetiyeikardigini vurgulayan Prof. Dr. Telli,sözlerini söyle sürdürdü: "Soguk hava nedeniyle damarlarin büzüstügü kis aylarinda, özellikle kalp-damar hastaligi riski yüksek kisilerin mümkün olduguncatuzsuz yemesi gerekir. Çünkü, kisin damarlardaki büzüsme, kalp pompalama hizini yavaslatir. Bu mevsimde fazla tuz alinirsa, basinç dengesini yitiren kalpte ani krizler görülebilir. Kalp ve tansiyon hastalarinin asiri tuzlu yemesi ise hastanin intihari anlamina gelir."

Kis mevsiminde kullanilmak üzere evde hazirlanan tuzlu salçalarin da, yemekleri asiri tuzlu hale getirdigini anlatan Prof. Dr. Telli, asil yapilmasi gerekenin ise saglikli bir yasam için yil boyunca tuz kullaniminin en aza indirilmesi oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası