Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara Zamansiz Can Almaya Devam Ediyor

Dünya Bankasi ve Saglik Bakanligi isbirliginde Hyatt Regency Otel’de, “Dünya’da ve Türkiye’deki Tütün Ekonomisi ve Tütünün Insan Sagligina Etkileri” konulu tartismanin gerçeklestirildigi basin semineri düzenlendi. Seminere konusmaci olarak katilan Dr. Soydal, dünyada yilda 4 milyon kisinin sigara nedeniyle öldügünü, tedbir alinmadigi takdirde önümüzdeki 25 yilda bu sayinin 10 milyona yükselecegini kaydetti.

Sigara aliskanliginin gelismekte olan ülkelerde artarken, gelismis ülkelerde düstügüne isaret eden Dr. Soydal, “Türkiye’de 1984 sonrasi dönemde sigara tüketimi yüzde 80 oraninda artmistir. Oysa ayni dönemde ABD’de sigara tüketimi yüzde 30 oraninda azalmistir” dedi. Türkiye’de en çok ölüme neden olan koroner kalp, kanser ve beyin damar hastaliklariyla sigara arasinda önemli bir baglanti bulunduguna dikkat çeken Dr. Soydal, “Koroner kalp hastaligi nedeniyle 65 yas öncesi ortaya çikan ölümlerin erkeklerde yüzde 45’i, kadinlarda ise yüzde 41’i sigara kaynaklidir. Yine akciger kanseri ölümlerinin de yaklasik yüzde 90’i sigaradan kaynaklanmaktadir” diye konustu. Türkiye’de son 30-40 yilda, yilda ortalama 100 bin ton tütün tüketildigini dile getiren Dr. Soydal, “Türkiye’de halen yilda yaklasik 100 bin kisi sigara nedeniyle zamansiz ölmekte. Bu sayi ülkemizdeki bir yilda ölen anne, bebek ve çocuk sayisinin yaklasik iki katidir” dedi.

Konusmasinda bakanlik çalismalarini da anlatan Soydal, 21. Yüzyilda Herkese Saglik Girisimi ve “Birak-Kazan” yarismasi hakkinda bilgi verdi. Daha önce de düzenledikleri bu yarismalara katilanlarin yüzde 25-30’unun bir daha sigara içmedigini kaydeden Dr. Soydal, “Yarismaya 200 bin basvuru bekliyoruz. 60 bin kisinin de ömür boyu sigara içmemesini hedefliyoruz” dedi. Hiçbir organizasyon, kisi veya ülkenin bu salgini tek basina durduramayacagina da isaret Dr. Soydal, toplumun tüm güçlerini sigarasiz dünya için birlestirmeleri gerektigini sözlerine ekledi.

Dünya Bankasi Tütün Kontrol Koordinatörü Dr. Joy de Beyer de, dünyada hergün 80-100 bin gencin sigaraya basladigini ve uzun süre sigara için her 2 kisiden birinin bagimliligi yüzünden öldügünü anlatti. Son 5 yilda dünyadaki tüketimin yükselmesinin gelismekte olan ülkelerdeki artistan kaynaklandigini belirten Dr. Beyer, “Eger sigara içenler bugün biraksalar önümüzdeki 50 yilda 200 milyon eriskinin hayati kurtulur” dedi. Tütün kullaniminin azaltilmasinda halkin bilgilendirilmesinin çok büyük önem tasidigini ve bu konuda medyaya büyük görevler düstügünü vurgulayan Dr. Beyer, devletin alacagi tedbirlerin basinda da daha yüksek vergi ve reklam yasaginin geldigini söyledi.

Bilkent Üniversitesi ögretim üyesi Doç. Dr. Zeynep Önder de, geçen 10 sene boyunca, sigara tüketimindeki artis oranina göre ülkeler karsilastirildiginda Türkiye’nin yüzde 52.18’le Pakistan ve Bulgaristan’dan sonra üçüncü sirayi aldigini anlatti. Marmara Üniversitesi Çocuk Gögüs Hastaliklari Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Elif Dagli da, “Türkiye’de hastalar öyle bir sayiya ulasti ki, bu artik tedaviyle olacak bir sey degil” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası