Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicak ve nemli hava uyarisi

Sicak ve nemli havanin saglik sorunlarina neden olabilecegi belirtilerek, özellikle çocuklar, yaslilar ve kronik hastaligi olanlarin 11.00-15.00 saatleri arasinda disari çikmamasi, serin yerlerde bulunup bol sivi almalari uyarisinda bulunuldu.

Disari çikilmasi zorunlu durumlarda ise sapka kullanilmasi, günesin ultraviyole isinlarindan sakinmak için de koruyucu krem sürülmesini önerilirken, bol, ince, rahat ve açik renk elbise giyilmesi, sulu ve hafif gidalarin alinmasi, yagli gidalardan ve alkolden kaçinilmasi gerektigi dile getirildi.

Istanbul Il Saglik Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer, yaptigi yazili açiklamada, sicaklik artisinin; günes çarpmalari, tansiyon ve kalp rahatsizliklari, solumun sistemi hastaliklari, sivi kaybinin neden oldugu rahatsizliklar, gida zehirlenmeleri ve asiri nemden kaynaklanan sicak yorgunlugu, kramplar gibi sorunlara neden olabilecegini belirtti.

Bu rahatsizliklara karsi vatandaslarin bazi tedbirler almasinda yarar oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Tuncer, sunlari kaydetti: “Asiri nem, vücudun sicaga karsi savunma mekanizmasi olan terin buharlasmasini önleyerek, serinlemeye engel olur. Kisiler çok terler fakat az serinler. Böylece asiri sivi kaybina bagli olarak; yorgunluk, halsizlik, iç sikintisi, nabiz zayifligi ve dolasim bozuklugu olusabilir. Bu durumlarda kisiye asiri sivi kaybindan gelisen tabloya karsi tibbi müdahale yapilmali ve hemen sicak ortamdan uzaklastirilmalidir. Hastanin uzanmasi saglanmali ve eger bilinci yerindeyse, 1 litreye yakin su içirilmelidir. Bu tedbirlerin yani sira özellikle çocuklar, yaslilar, kalp ve seker gibi kronik hastaligi olanlarin 11.00-15.00 arasindaki riskli saatlerde disari çikmamalari, serin yerleri tercih edip bol sivi almalari gerekir.”

Prof. Dr. Erman Tuncer, disari çikilmasi zorunlu durumlarda ise sapka kullanilmasini, günesin ultraviyole isinlarindan sakinmak için de koruyucu krem sürülmesini önerdi. Bol, ince, rahat ve açik renk elbise giyilmesi, sulu ve hafif gidalar alinmasi, yagli gidalar ve alkolden kaçinilmasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Tuncer, yaslilar ile kalp ve tansiyon hastalarinin sicak günlerde efor harcamaktan kaçinmalarinin önemini de vurguladi.

SICAK ÇARPMALARI

Istanbul Il Saglik Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer, sik sik ilik su ile dus almanin faydali olacagini, havasiz ve kapali yerlerde uzun süre kalinmamasi ve hava sirkülasyonunun saglanmasi gerektigini belirterek, sunlari kaydetti: “Tüm bu tedbirlerin alinmasina ragmen olusabilecek sicak çarpmalarinda kisi önce serin ve gölge bir yere alinmali, kapali yerde ise hava sirkülasyonu saglanmali, vücudundaki siki giysiler çikarilarak basi ve vücudu islatilmak suretiyle serinletilmelidir. Suur bulanikligi olan hastalar hemen en yakin saglik kurulusuna götürülmeli, bilinçsiz müdahaleden kaçinilmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası