Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicak ve nemli hava uyarisi

Sicak ve nemli havanin saglik sorunlarina neden olabilecegi belirtilerek, özellikle çocuklar, yaslilar ve kronik hastaligi olanlarin 11.00-15.00 saatleri arasinda disari çikmamasi, serin yerlerde bulunup bol sivi almalari uyarisinda bulunuldu.

Disari çikilmasi zorunlu durumlarda ise sapka kullanilmasi, günesin ultraviyole isinlarindan sakinmak için de koruyucu krem sürülmesini önerilirken, bol, ince, rahat ve açik renk elbise giyilmesi, sulu ve hafif gidalarin alinmasi, yagli gidalardan ve alkolden kaçinilmasi gerektigi dile getirildi.

Istanbul Il Saglik Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer, yaptigi yazili açiklamada, sicaklik artisinin; günes çarpmalari, tansiyon ve kalp rahatsizliklari, solumun sistemi hastaliklari, sivi kaybinin neden oldugu rahatsizliklar, gida zehirlenmeleri ve asiri nemden kaynaklanan sicak yorgunlugu, kramplar gibi sorunlara neden olabilecegini belirtti.

Bu rahatsizliklara karsi vatandaslarin bazi tedbirler almasinda yarar oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Tuncer, sunlari kaydetti: “Asiri nem, vücudun sicaga karsi savunma mekanizmasi olan terin buharlasmasini önleyerek, serinlemeye engel olur. Kisiler çok terler fakat az serinler. Böylece asiri sivi kaybina bagli olarak; yorgunluk, halsizlik, iç sikintisi, nabiz zayifligi ve dolasim bozuklugu olusabilir. Bu durumlarda kisiye asiri sivi kaybindan gelisen tabloya karsi tibbi müdahale yapilmali ve hemen sicak ortamdan uzaklastirilmalidir. Hastanin uzanmasi saglanmali ve eger bilinci yerindeyse, 1 litreye yakin su içirilmelidir. Bu tedbirlerin yani sira özellikle çocuklar, yaslilar, kalp ve seker gibi kronik hastaligi olanlarin 11.00-15.00 arasindaki riskli saatlerde disari çikmamalari, serin yerleri tercih edip bol sivi almalari gerekir.”

Prof. Dr. Erman Tuncer, disari çikilmasi zorunlu durumlarda ise sapka kullanilmasini, günesin ultraviyole isinlarindan sakinmak için de koruyucu krem sürülmesini önerdi. Bol, ince, rahat ve açik renk elbise giyilmesi, sulu ve hafif gidalar alinmasi, yagli gidalar ve alkolden kaçinilmasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Tuncer, yaslilar ile kalp ve tansiyon hastalarinin sicak günlerde efor harcamaktan kaçinmalarinin önemini de vurguladi.

SICAK ÇARPMALARI

Istanbul Il Saglik Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer, sik sik ilik su ile dus almanin faydali olacagini, havasiz ve kapali yerlerde uzun süre kalinmamasi ve hava sirkülasyonunun saglanmasi gerektigini belirterek, sunlari kaydetti: “Tüm bu tedbirlerin alinmasina ragmen olusabilecek sicak çarpmalarinda kisi önce serin ve gölge bir yere alinmali, kapali yerde ise hava sirkülasyonu saglanmali, vücudundaki siki giysiler çikarilarak basi ve vücudu islatilmak suretiyle serinletilmelidir. Suur bulanikligi olan hastalar hemen en yakin saglik kurulusuna götürülmeli, bilinçsiz müdahaleden kaçinilmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası