Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gözlerde uçusma ve isik çakmalari

Bazen baktiginiz yerde küçük tanecikler veya bulutcuklar görürsünüz. Bunlara uçusmalar denir.

Uçusmalari özellikle gökyüzüne baktiginizda veya düz bir zemine baktiginizda daha fazla farkedersiniz. Bu uçusan noktalar genellikle, gözün içindeki jel kivamindaki yapi olan vitreus’un içindeki küçük yumaklasmalardan olusur.

Bu yumaklasmalarin görme zari (retina) üzerinde olusturdugu gölgeleri algilamaktasiniz. Bunlarin küçük noktalar, halkalar, çizgiler veya bulutlar gibi sekilleri de olabilir.

Uçusmalara neler neden olabilmektedir?

Insanlar orta yaslarina eristiklerinde, gözün içindeki jel kivamindaki yapida bazi degisiklikler olur. Jelin, gözün arka duvarinda görme zarinda yapisik oldugu yerlerden ayrilmasi ile bu yapinin küçülmesi söz konusu olur ve içinde yumaklasmalar ortaya çikar. Arka vitre ayrilmasi (dekolman) dedigimiz bu durum bazi kisilerde daha yüksek oranda görülür:

1. Miyoplarda
2. Katarakt ameliyati geçirmislerde
3. Göz içi iltihabi geçirenlerde
4. YAG laser yapilanlarda

Eger bu uçusmalar çok ani olusmussa ve kisi özellikle de 45 yasin üzerindeyse acil olarak doktora basvurmalari gerekir.

Uçusmalar ciddi midir?

Vitreus jelinin gözün arka duvarindan ayrilmasi esnasinda retinada yirtiklar olabilir. Bu yirtilmalar sirasinda küçük miktarlarda da olsa kanamalar olabilir. Bu kanamalar özellikle kurum yagmasi seklinde yeni uçusmalara sebep olabilirler. Retinada yirtik olmasi çok ciddi bir göz problemi olan Retina Dekolmanina yol açabilir. Dolayisiyla:

Eger çok ani uçusmalar ortaya çikarsa

Isik çakmalari hissederseniz

ve bunun yaninda göze perde inmesi gibi bir sikayetiniz olursa, bir göz doktoruna basvurmalisiniz.

Uçusmalar konusunda neler yapilabilir?

Uçusmalar zaman zaman can sikici olur, özellikle de okurken. Bu durumda gözlerinizi oynatarak, asagi yada yukari bakarak uçusmalari gözünüzün önünden yoketmeye çalisabilirsiniz. Uçusmalarin pek çogu zaman içinde tamamen kaybolurken bir kismi da sebat eder ve uzun yillar görme alaninizda kalir. Yillar boyu bazi uçusmalariniz olsa da eger yeni uçusmalar fark ettiyseniz mutlaka göz muayenesi olmalisiniz.

Isik çakmalarinin nedeni nedir?

Buna benzer bir durumu daha önce bir sekilde gözünüze bir cisim ile çarpildiginda hissetmissinizdir. Sanki yüzlerce yildiz varmis gibi. Vitreus retina üzerinden ayrildiginda isik çakmasi benzeri bir his yaratir. Bu isik çakmalari günler bazen haftalar yada aylarca görülür. Yasimiz ilerledikçe bu tür isik çakmalariyla daha sik karsilasiriz. Eger ani baslayan isik çakmalari ile karsilasirsaniz, retinanizin yirtilip yirtilmadigini ögrenmek için derhal göz doktorunuza basvurmalisiniz.

Migren

Bazi kisiler her iki gözlerinde ates çizgileri olarak tarif ettikleri, genellikle 10-20 dakika kadar süren isik çakmalarindan bahsederler. Bu türden çakmalar genellikle beyindeki kan damarlarinin spazmina bagli olarak ortaya çikar ve migren olarak isimlendirilen hastaligin bir belirtisidir. Genellikle buna basagrisi eslik eder. Basagrisi olmaksizin isik çakmalariyla seyreden migrenler de görülebilir. Bu durumda isik çakmalarina oftalmik migren veya basagrisi olmayan migren denir.

Gözleriniz nasil muayene edilir?

Bir göz doktoru gözlerinizi muayene ederken, bazi göz damlalarini kullanarak göz bebeginizi genisletir. Bu agrisiz muayene sirasinda göz doktorunuz gözünüzün görme zari (retina) ve vitreus kisimlarini dikkatlice ve etraflica inceler. Göz bebekleriniz genislediginden görme uyumu probleminiz geçici bir süre devam edebilir bu yüzden bu muayeneden sonra araba kullanmaniz sakincali olur. Uçusmalar ve isik çakmalari yasimiz ilerledikçe daha sik karsilastigimiz bir problem olur. Her ne kadar her isik çakmasi ve her uçusma ciddi bir sorun anlamina gelmiyorsa da bu tür deneyimleri yasayan kisilerin göz doktoruna gitmeyi ihmal etmemesi ileride gelisebilecek ciddi bir problemi olusmadan önlemek anlamina gelir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası