Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Türkiye’de sarali sayisi akraba evliligi nedeniyle fazla’

Türkiye’de 420 bini çocuk olmak üzere yaklasik 650 bin sara hastasi bulundugu bildirildi.

Türkiye’de halk arasinda “sara” olarak bilinen “epilepsi” hastaliginin fazla olusunun özellikle akraba evliliginden kaynaklandigi dile getirildi.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dali ögretim Üyesi Prof. Dr. Meral Topçu, “5. Ulusal Çocuk Nöroloji Kongresi”nin son gününde yaptigi açiklamada, halk arasinda “sara” olarak bilinen “epilepsi” hastaliginin insanlarin yasamini olumsuz etkiledigini söyledi. Hastaligin ilaçla tedavisinde önemli basari saglandigini, bunun yetersiz kaldigi durumlarda da cerrahi yöntemlere basvuruldugunu ifade eden Topçu, söyle devam etti: “Epilepsi hastaligi, insan beyninin yüzeyinde yer alan hücrelerden anormal boyutta elektrik akiminin yayilmasi sonucunda olusuyor. Hastaliginin en büyük özelligi çocukluk çaginda yani 0-17 yas grubunda görülmesidir. Türkiye’de bu grupta 420 bin kisi, hayatini sara hastasi olarak sürdürüyor. “

Amiens Tip Fakültesi görevlisi Profesör Patrick Berquin ise Fransa’nin nüfusunun 65 milyon oldugunu ve yaklasik 400 bin sara hastasi bulundugunu belirterek, Türkiye’de sayinin daha fazla oldugunu söyledi.

Türkiye’deki sara hastasi sayisinin fazla olusuna dikkati çeken Berquin, “Hastalik ve tedavi yöntemleri dünyanin her yerinde ayni. Ancak, Türkiye’de sara hastaliginin fazla olusu özellikle akraba evliliginden kaynaklaniyor”dedi.

OTIZM KONUSU

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi eski ögretim üyesi Doç. Dr. Lale Vanli da “Otizme erken tani koymada davranissal boyut” konulu sunum yapti.

Otizmde en iyi sonucun erken tani ile saglandigini belirten ve iki yasina kadar ki sürecin önemli oldugunu ifade eden Vanli, söyle konustu: “Hastaligin tibbi ve psikolojik bir testi olmadigindan tani oldukça zordur. Bu nedenle otizmde en iyi teshis anne ve babanin gözlemidir. Bu çocuklar, çevresi ve baska insanlarla az ilgilenir tek bir nesneye odaklanirlar. Bazi el ve vücut hareketlerini fazlasiyla tekrarlarlar. Farkli bir dünyadaymis gibi davranirlar. Göz temasina girmezler. Cümle kurmakta zorlanirlar. Bize basvuran aileler siklikla (çocugum yüzüme bakmiyor) ya da (ona sarildigimda niçin tepki vermiyor) seklinde yakiniyorlar. Ancak genellikle 6 yaslarinda otizm tanisi konabiliyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası