Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Türkiye’de sarali sayisi akraba evliligi nedeniyle fazla’

Türkiye’de 420 bini çocuk olmak üzere yaklasik 650 bin sara hastasi bulundugu bildirildi.

Türkiye’de halk arasinda “sara” olarak bilinen “epilepsi” hastaliginin fazla olusunun özellikle akraba evliliginden kaynaklandigi dile getirildi.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dali ögretim Üyesi Prof. Dr. Meral Topçu, “5. Ulusal Çocuk Nöroloji Kongresi”nin son gününde yaptigi açiklamada, halk arasinda “sara” olarak bilinen “epilepsi” hastaliginin insanlarin yasamini olumsuz etkiledigini söyledi. Hastaligin ilaçla tedavisinde önemli basari saglandigini, bunun yetersiz kaldigi durumlarda da cerrahi yöntemlere basvuruldugunu ifade eden Topçu, söyle devam etti: “Epilepsi hastaligi, insan beyninin yüzeyinde yer alan hücrelerden anormal boyutta elektrik akiminin yayilmasi sonucunda olusuyor. Hastaliginin en büyük özelligi çocukluk çaginda yani 0-17 yas grubunda görülmesidir. Türkiye’de bu grupta 420 bin kisi, hayatini sara hastasi olarak sürdürüyor. “

Amiens Tip Fakültesi görevlisi Profesör Patrick Berquin ise Fransa’nin nüfusunun 65 milyon oldugunu ve yaklasik 400 bin sara hastasi bulundugunu belirterek, Türkiye’de sayinin daha fazla oldugunu söyledi.

Türkiye’deki sara hastasi sayisinin fazla olusuna dikkati çeken Berquin, “Hastalik ve tedavi yöntemleri dünyanin her yerinde ayni. Ancak, Türkiye’de sara hastaliginin fazla olusu özellikle akraba evliliginden kaynaklaniyor”dedi.

OTIZM KONUSU

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi eski ögretim üyesi Doç. Dr. Lale Vanli da “Otizme erken tani koymada davranissal boyut” konulu sunum yapti.

Otizmde en iyi sonucun erken tani ile saglandigini belirten ve iki yasina kadar ki sürecin önemli oldugunu ifade eden Vanli, söyle konustu: “Hastaligin tibbi ve psikolojik bir testi olmadigindan tani oldukça zordur. Bu nedenle otizmde en iyi teshis anne ve babanin gözlemidir. Bu çocuklar, çevresi ve baska insanlarla az ilgilenir tek bir nesneye odaklanirlar. Bazi el ve vücut hareketlerini fazlasiyla tekrarlarlar. Farkli bir dünyadaymis gibi davranirlar. Göz temasina girmezler. Cümle kurmakta zorlanirlar. Bize basvuran aileler siklikla (çocugum yüzüme bakmiyor) ya da (ona sarildigimda niçin tepki vermiyor) seklinde yakiniyorlar. Ancak genellikle 6 yaslarinda otizm tanisi konabiliyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası