Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zehirlenmede ilk sirayi ilaç aliyor

Zehir Danisma Merkezi’nin ‘ücretsiz danisma hatti’ 1988 yilindan beri 24 saat hizmet veriyor.

“0 800 314 79 00” numarali “Ücretsiz Danisma Hatti”na basvurulan zehirlenme nedenleri arasinda ilk sirayi antibiyotik, antidepresan ve antigriballe gibi ilaçlar aliyor. Ilaçlarin zehirlenme olaylarinda öncelikli faktör olarak ortaya çikmasi ise her evde kolaylikla bulunmasina, renklendirilip, sekerlendirilerek çocuklar açisindan cazip hale getirilmesine baglaniyor.

Zehir Danisma Merkezi’nin “Ücretsiz Danisma Hatti”na gelen basvurular, geçen yillara ve artan zehirlenme olaylarina paralel olarak artis gösteriyor. Refik Saydam Hifzisihha Merkezi Baskanligi Zehir Arastirmalari Müdürlügü’ne bünyesinde hizmet veren merkez, 1988 yilindan beri 24 saat hizmet veriyor.

Merkezin “0 800 314 79 00” numarali “Ücretsiz Danisma Hatti”na iletilen her türlü zehirlenme olayi, halen merkezde görev yapan 12 doktor ve 2 eczaci tarafindan degerlendiriliyor. Verilere göre, merkeze gelen zehirlenme basvurularinda son 10 yillik dönem içerisinde önemli bir artis yasandi. Merkeze, 1992’de 6 bin 553, 1993’de 7 bin 740, 1994’te 8 bin 483, 1995, 1996, 1997, 1998 ve 1999 yillarini kapsayan 5 yillik dönemde 50 bin 868, 2000’de 18 bin 915, 2001’de 17 bin 189, 2002 yilinin ilk 6 ayinda da 8 bin 433 zehirlenme basvurusu ulasti. Merkezde, kisilerin karsi karsiya kalabilecekleri zehirlenme olaylari, olasi acil durumlar karsisinda hastaneye basvurmalarinin gerekip gerekmedigi, evde kisitlida olsa neler yapilabilecegi konularinda bilgiler veriliyor. Hastanelerden gelen basvurularda ise ayrintili tedavi, alinan toksik maddenin ölçüsüne bagli olarak kullanilacak antidot yada yardimci maddelerle konusunda bilgilendiriliyor.

ILAÇLA ZEHIRLENME ILK SIRADA

Basvurularda ilaçlarlardan kaynaklanan zehirlenme olaylari ilk sirada gelirken, onu pestisitler ve kimyasallardan kaynaklanan zehirlenme olaylari izliyor. Ilaçlara bagli zehirlenmeler özellikle kaza, intihar, ilacin hasta ya da hastanelerde görevli personelce yanlis kullanimi dolayisiyla yasaniyor. Ilaç kaynakli kaza ve intihar olaylarindaki zehirlenmelerde ise antibiyotik, antidepresan, antigribal gibi pek çok evde bulundurulan ilaçlar öne çikiyor. Ilaçlarin zehirlenme olaylarinda öncelikli faktör olarak ortaya çikmasi ise her evde kolaylikla bulunmasina, renklendirilip, sekerlendirilerek çocuklar açisindan cazip hale getirilmesine baglaniyor. Ilaçlarin tane yerine kutularla satiliyor olmasi evlerde sürekli olarak ilaç bulunmasina neden olurken, bu kolay erisilebilir olma özelligi gerek kaza, gerekse intihara bagli zehirlenmelerde ilaçlari ön plana çikariyor.

Bu konuda dikkat çekilen bir diger önemli nokta da ilaçlarin kirmizi ve yesil reçeteyle satisi yapilanlar disindakilerinin eczanelerde reçetesiz olarak satiliyor olmasi. Zehirlenmelerin bir diger önemli bölümü de pestisitlerden kaynaklaniyor. Pestisitler, zararli bitki ve hayvanlari yok etmekte kullanilan, insan ürünü kimyasal maddelerden olusuyor. Hemen hepsi zararli olan pestisitler gidalar ve çevresel faktörler araciligiyla vücuda kolayca girebiliyor. Bu grupta yer alan böcek öldürücü, yaprak dökücü, kemirgen öldürücü türünden bazi tarim ilaçlari ve zehirler, insan faaliyetleri yani sira genel saglik açisindan tehdit olusturuyor. Deterjan, çamasir suyu, tuz ruhu, amonyak, aseton gibi temizlik ve bakim ürünlerinden olusan kimyasallarda bir diger önemli zehirlenme grubunda bulunuyor.

UYARILAR

Merkezde görevli uzmanlar, özellikle ilaçlardan kaynaklanan zehirlenmelere dikkati çekerek, ilaçlarin çocuklarin ulasamayacaklari yerlerde muhafaza edilmesini önerirken, diger uyarilari da söyle siraliyorlar:

Herhangi bir zehirlenme olayi karsisinda müdahalede bulunmadan önce mutlaka merkeze ya da bir hastaneye ulasilarak bilgi alinmasi gerekiyor.

Buzdolabinin yiyecekleri korudugu yönündeki yanlis bilgilerin varligina isaret edilirken, basta et ve süt ürünleri olmak üzere gida maddelerinin bir kerede tüketilmesi gerektigi bildiriliyor.

Özellikle kirsal kesimde açik olarak satilan kimyasal ilaçlarin, bozulacak endisesiyle çesitli gida maddelerinin kutularina konularak buzdolaplarinda saklanmasi tehlikeye davetiye çikariyor.

Uzmanlarin bile kolay kolay ayirt edemedikleri mantarlarin gelisi güzel tüketilmemesi istenirken, bu konuda hiçbir tereddüde yer olmamasi için kültür mantarlarinin tercih edilmesi gerektigi belirtiliyor.

Konservelerin özellikle cam kavanozlarda saklananlarindaki bozulmalarinin anlasilmamasi bir diger tehlike olarak gösteriliyor. Bu türden zehirlenmeler mücadelenin oldukça zor ve büyük maliyet gerektirdigi ifade ediliyor.

Temizlik maddelerinin orijinal kutularinda saklanmasi ve kullanimlari sirasinda hiçbir biçimde birbirleriyle karistirilmamalari gerektigi vurgulaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası