Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz, yaslilikta ölüm nedeni

Halk arasinda “Kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun, kadin ölümlerinin en büyük ikinci sorumlusu oldugu bildirildi.

Bilim adamlari, 50 yasin üzerinde her üç kadin ile her sekiz erkekten birinde görülen osteoporozdan korunmak için dengeli ve özellikle de kalsiyumdan zengin beslenme, günes isinlarindan azami faydalanma ile fiziksel aktivitenin önem kazandigina dikkati çektiler.

Antalya’nin Belek Beldesi’nde devam eden, “5. Türk-Alman Jinekoloji Kongresi”nde, osteoporoz ve bu hastaligin sosyo-ekonomik boyutu tartisildi. Türk Romatizma Dernegi Baskani Prof. Dr. Güzin Dilsen’in yönettigi Osteoporoz Sempozyumu’nda konusan ABD’nin Ucla Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Silverman, osteoporozun kemigin iç yapisina hasar verdiginden, mikro yapilarin korunmasi ve saglamlastirilmasinin göz ardi edilmemesi gerektigini anlatti. Yalnizca kemik mineral yogunlugunun artirilmasinin da yeterli olmadigini, kemigin kalitesinin artirmanin zorunlu oldugunu ifade eden Prof. Dr. Silverman, “Arastirmalar gösteriyor ki, sadece kemik kütlesini, yani kemik mineral yogunlugunu artirmak, kemik dayanikliligini artirmada yeterli olmuyor. Bu nedenle kemigin içi yapisinin kalitesini artirmaya yönelik tedaviler uygulamak gerekiyor” dedi

Isviçreli bilim adami Prof. Dr. Moise Azria da, osteoporoz tedavisinde önemli bir asama olarak kabul edilen somon baliginin laboratuvar ortaminda sentetik olarak üretilmesiyle elde edilen “Calcitonin” etken maddesiyle ilgili devam eden klinik çalismalar hakkinda bilgi verdi.

SOSYO-EKONOMIK BOYUTU

Sempozyuma katilan diger konusmacilar da osteoporozun, kemiklerde zayiflama ve kemik yapisinin degismesine bagli olarak, kemiklerin daha kolay kirilir hale gelmesine yol açtigini belirttiler. Konusmacilar, özellikle ileri yaslarda meydana gelen bu hastaligin, kiriklarin ortaya çikmasiyla yasam kalitesini önemli ölçüde etkiledigine, sakatlik ve hatta ölümlere yol açtigina degindiler. Konusmacilar, 50 yasin üzerindeki her üç kadindan birisinde görülen, tedavisi uzun süren ve oldukça pahali olan osteoporozun, günümüzde önemli bir halk sagligi sorunu olarak kabul edilmesi gerektigini vurguladilar. Konusmacilar, hastaliktan korunmada dikkat edilmesi gerekenlerin basinda, saglikli kemik gelisimi için dengeli ve özellikle de kalsiyumdan zengin beslenme, günes isinlarindan azami faydalanma ile fiziksel aktivitenin önem kazandigina dikkati çektiler. Bilim adamlari, 50 yasin üzerinde her üç kadin ile her sekiz erkekten birisinde görülen osteoporozun, kadin ölümlerinin ikinci en büyük sorumlusu olduguna da isaret ederek, tüm dünyada yaklasik 200 milyon kadinin osteoporoz hastasi oldugunu açikladilar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası