Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz, yaslilikta ölüm nedeni

Halk arasinda “Kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun, kadin ölümlerinin en büyük ikinci sorumlusu oldugu bildirildi.

Bilim adamlari, 50 yasin üzerinde her üç kadin ile her sekiz erkekten birinde görülen osteoporozdan korunmak için dengeli ve özellikle de kalsiyumdan zengin beslenme, günes isinlarindan azami faydalanma ile fiziksel aktivitenin önem kazandigina dikkati çektiler.

Antalya’nin Belek Beldesi’nde devam eden, “5. Türk-Alman Jinekoloji Kongresi”nde, osteoporoz ve bu hastaligin sosyo-ekonomik boyutu tartisildi. Türk Romatizma Dernegi Baskani Prof. Dr. Güzin Dilsen’in yönettigi Osteoporoz Sempozyumu’nda konusan ABD’nin Ucla Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Silverman, osteoporozun kemigin iç yapisina hasar verdiginden, mikro yapilarin korunmasi ve saglamlastirilmasinin göz ardi edilmemesi gerektigini anlatti. Yalnizca kemik mineral yogunlugunun artirilmasinin da yeterli olmadigini, kemigin kalitesinin artirmanin zorunlu oldugunu ifade eden Prof. Dr. Silverman, “Arastirmalar gösteriyor ki, sadece kemik kütlesini, yani kemik mineral yogunlugunu artirmak, kemik dayanikliligini artirmada yeterli olmuyor. Bu nedenle kemigin içi yapisinin kalitesini artirmaya yönelik tedaviler uygulamak gerekiyor” dedi

Isviçreli bilim adami Prof. Dr. Moise Azria da, osteoporoz tedavisinde önemli bir asama olarak kabul edilen somon baliginin laboratuvar ortaminda sentetik olarak üretilmesiyle elde edilen “Calcitonin” etken maddesiyle ilgili devam eden klinik çalismalar hakkinda bilgi verdi.

SOSYO-EKONOMIK BOYUTU

Sempozyuma katilan diger konusmacilar da osteoporozun, kemiklerde zayiflama ve kemik yapisinin degismesine bagli olarak, kemiklerin daha kolay kirilir hale gelmesine yol açtigini belirttiler. Konusmacilar, özellikle ileri yaslarda meydana gelen bu hastaligin, kiriklarin ortaya çikmasiyla yasam kalitesini önemli ölçüde etkiledigine, sakatlik ve hatta ölümlere yol açtigina degindiler. Konusmacilar, 50 yasin üzerindeki her üç kadindan birisinde görülen, tedavisi uzun süren ve oldukça pahali olan osteoporozun, günümüzde önemli bir halk sagligi sorunu olarak kabul edilmesi gerektigini vurguladilar. Konusmacilar, hastaliktan korunmada dikkat edilmesi gerekenlerin basinda, saglikli kemik gelisimi için dengeli ve özellikle de kalsiyumdan zengin beslenme, günes isinlarindan azami faydalanma ile fiziksel aktivitenin önem kazandigina dikkati çektiler. Bilim adamlari, 50 yasin üzerinde her üç kadin ile her sekiz erkekten birisinde görülen osteoporozun, kadin ölümlerinin ikinci en büyük sorumlusu olduguna da isaret ederek, tüm dünyada yaklasik 200 milyon kadinin osteoporoz hastasi oldugunu açikladilar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası