OSTEOPOROZ, YAŞLILIKTA ÖLÜM NEDENİ

Halk arasında “Kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun, kadın ölümlerinin en büyük ikinci sorumlusu olduğu bildirildi.

Bilim adamları, 50 yaşın üzerinde her üç kadın ile her sekiz erkekten birinde görülen osteoporozdan korunmak için dengeli ve özellikle de kalsiyumdan zengin beslenme, güneş ışınlarından azami faydalanma ile fiziksel aktivitenin önem kazandığına dikkati çektiler.

Antalya’nın Belek Beldesi’nde devam eden, “5. Türk-Alman Jinekoloji Kongresi”nde, osteoporoz ve bu hastalığın sosyo-ekonomik boyutu tartışıldı. Türk Romatizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Güzin Dilşen’in yönettiği Osteoporoz Sempozyumu’nda konuşan ABD’nin Ucla Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Silverman, osteoporozun kemiğin iç yapısına hasar verdiğinden, mikro yapıların korunması ve sağlamlaştırılmasının göz ardı edilmemesi gerektiğini anlattı. Yalnızca kemik mineral yoğunluğunun artırılmasının da yeterli olmadığını, kemiğin kalitesinin artırmanın zorunlu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Silverman, “Araştırmalar gösteriyor ki, sadece kemik kütlesini, yani kemik mineral yoğunluğunu artırmak, kemik dayanıklılığını artırmada yeterli olmuyor. Bu nedenle kemiğin içi yapısının kalitesini artırmaya yönelik tedaviler uygulamak gerekiyor” dedi

İsviçreli bilim adamı Prof. Dr. Moise Azria da, osteoporoz tedavisinde önemli bir aşama olarak kabul edilen somon balığının laboratuvar ortamında sentetik olarak üretilmesiyle elde edilen “Calcitonin” etken maddesiyle ilgili devam eden klinik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

SOSYO-EKONOMİK BOYUTU

Sempozyuma katılan diğer konuşmacılar da osteoporozun, kemiklerde zayıflama ve kemik yapısının değişmesine bağlı olarak, kemiklerin daha kolay kırılır hale gelmesine yol açtığını belirttiler. Konuşmacılar, özellikle ileri yaşlarda meydana gelen bu hastalığın, kırıkların ortaya çıkmasıyla yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediğine, sakatlık ve hatta ölümlere yol açtığına değindiler. Konuşmacılar, 50 yaşın üzerindeki her üç kadından birisinde görülen, tedavisi uzun süren ve oldukça pahalı olan osteoporozun, günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladılar. Konuşmacılar, hastalıktan korunmada dikkat edilmesi gerekenlerin başında, sağlıklı kemik gelişimi için dengeli ve özellikle de kalsiyumdan zengin beslenme, güneş ışınlarından azami faydalanma ile fiziksel aktivitenin önem kazandığına dikkati çektiler. Bilim adamları, 50 yaşın üzerinde her üç kadın ile her sekiz erkekten birisinde görülen osteoporozun, kadın ölümlerinin ikinci en büyük sorumlusu olduğuna da işaret ederek, tüm dünyada yaklaşık 200 milyon kadının osteoporoz hastası olduğunu açıkladılar.