Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alzheimer’de erken teshis umudu

Omurilik salgilari üzerinde yapilacak arastirmalarin Alzheimer hastaligi konusunda önemli ipuçlari verebilecegi kaydedildi.

Beyinde toplanan a-beta sindirit ve tau proteininin Alzheimer hastalarinda normal olmadigini ve azaldigini belirten bilimadamlari, omurilik salgilari üzerinde yapilan arastirmalarla hastaligin erken teshis edilebilecegini kaydetti.

Amerikan Tip Birligi tarafindan yayinlanan haftalik Journal of the American Medical Association dergisinin son sayisinda, 2 anormal proteinin incelenmesinin Alzheimer hastaligi ile ilgili, dogruluk orani yüzde 92 olan sonuçlar verdigi görüsü ifade edildi.

ALZHEIMER’IN TANIMLANMASI

Ulusal Ruh Sagligi Enstitüsü’nden Yaslilik Psikiyatrisi Bölümü Sefi Dr. Trey Sunderland, beyinde toplanan a-beta sindirit ve tau proteininin Alzheimer hastalarinda normal olmadigini ve azaldigini belirtti. Omurilik salgilarinin Alzheimer hastaliginin tanimlanmasinda önemli oldugu görüsünü dile getiren Dr. Sunderland, böylece hastaligin erken teshis edilebilecegini söyledi. Dr. Sunderland, konunun halen arastirma safhasinda olduguna da isaret etti.

ABD’de yaklasik 4 milyon Alzheimer hastasi bulunuyor. Bu sayi 60’li yaslarda patlama gösteriyor. 65 yasindakilerin yüzde 1’i, 85 yasindakilerin ise en az yüzde 20’si Alzheimer hastasi. Biyokimyasal tedavilerin bu konudaki en büyük umut oldugu bildiriliyor.

MEPONOZ SONRASI KADINLAR

Journal of Neuroscience dergisinde de, ayni konuyla ilgili olarak Weill Cornell Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Terasa Milner’in Rockefeller Üniversitesi’nden meslektaslariyla birlikte kaleme aldigi arastirma yayinlandi. Arastirmada, östrojen hormonunun ögrenme ve hafizayi düzenleyen beyin hücrelerini nasil etkiledigi ele alindi. Arastirmada elde edilen veriler, menopoz sonrasi kadinlarin Alzheimer hastaligina yakalanma riskinin ayni yastaki erkeklerden yüksek olmasinin nedenlerini gösterdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası