Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asi, alerjide en etkili çözüm

Alerjik reaksiyonlar artmadan yapilan asi tedavisinin daha etkili oldugu bildirildi.

Uzmanlar, alerjik bünyelerde yüksek olan astim riskinin asi tedavisiyle azaltilabilecegini belirterek, yaklasik 10 yil etkili olan asi tedavisinde yüzde 80-90 basari saglandigini vurguladi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Ana Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ali Kokuludag, bahar mevsiminin gelisiyle alerjik hastaliklarin arttigini belirtti. Yilboyu süren alerjik reaksiyonlarin da önemsenmesi gerektigini kaydeden Prof. Dr. Ali Kokuludag, sunlari söyledi:

ASTIM RISKINI AZALTIR

“Solunum yolu alerjisi olarak da tanimlanan bahar (polen) alerjisinde saman nezlesi, gözde kasinti ve sulanma, genizde yanma gibi belirtiler görülür. Bu mevsimde kisi alerjik rahatsizlik yasadigini bilir. Yilboyu süren alerjilerde ise alerjik nezle, soguk alginligiyla karistirilabilir. Bu yüzden farkina varilmayabilir ve bu durum alerjinin sinsi sinsi ilerlemesine neden olur. Alerji hangi tür olursa olsun, alerjik bünyelerde astim olma riski daha fazladir. Asi tedavisi ise astim olma riskini azaltir.”

ILAÇ TEDAVISINDEN DAHA ETKILI

Prof. Dr. Ali Kokuludag, alerjisi olan ve ilaç kullanan kisilerin, ilaci biraktiktan sonra sikayetlerinin tekrar basladigini belirtti. Prof. Dr. Kokuludag, “Ilaç tedavisi asi kadar etkili olmuyor. Ayrica astim olma riskini de azaltmiyor. Alerjik kisiler zamanla yeni alerjenlere karsi da duyarlilik gösterebiliyorlar. Yaklasik 10 yil etkili olan asi tedavisinde yüzde 80-90 basari saglaniyor” dedi.

KORUNMA YOLLARI

Prof. Dr. Ali Kokuludag, çiçek açma mevsimi olan baharda, polen alerjisi olanlarin çayir, ot ve ormanlik bölgelerden uzak durmalari gerektigini belirtti. Özellikle sabahlari pencerelerin açilmamasi gerektigini söyleyen Kokuludag, “Günlük kiyafetlerin havalandirilmasi ve saçlarin gece yatmadan önce yikanmasi gibi tedbirler alinirsa, hasta biraz olsun rahatlayabilir” dedi. Ali Kokuludag, Ege Bölgesi’nde en çok “zeytin alerjisi” görüldügünü de belirterek, “Bu agaçlardan yayilan polenler özellikle mayis ve haziran aylarinda bazi kisilerde alerjiye neden oluyor ve polen alerjisinin belirtileri görülüyor” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası