Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asi, alerjide en etkili çözüm

Alerjik reaksiyonlar artmadan yapilan asi tedavisinin daha etkili oldugu bildirildi.

Uzmanlar, alerjik bünyelerde yüksek olan astim riskinin asi tedavisiyle azaltilabilecegini belirterek, yaklasik 10 yil etkili olan asi tedavisinde yüzde 80-90 basari saglandigini vurguladi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Ana Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ali Kokuludag, bahar mevsiminin gelisiyle alerjik hastaliklarin arttigini belirtti. Yilboyu süren alerjik reaksiyonlarin da önemsenmesi gerektigini kaydeden Prof. Dr. Ali Kokuludag, sunlari söyledi:

ASTIM RISKINI AZALTIR

“Solunum yolu alerjisi olarak da tanimlanan bahar (polen) alerjisinde saman nezlesi, gözde kasinti ve sulanma, genizde yanma gibi belirtiler görülür. Bu mevsimde kisi alerjik rahatsizlik yasadigini bilir. Yilboyu süren alerjilerde ise alerjik nezle, soguk alginligiyla karistirilabilir. Bu yüzden farkina varilmayabilir ve bu durum alerjinin sinsi sinsi ilerlemesine neden olur. Alerji hangi tür olursa olsun, alerjik bünyelerde astim olma riski daha fazladir. Asi tedavisi ise astim olma riskini azaltir.”

ILAÇ TEDAVISINDEN DAHA ETKILI

Prof. Dr. Ali Kokuludag, alerjisi olan ve ilaç kullanan kisilerin, ilaci biraktiktan sonra sikayetlerinin tekrar basladigini belirtti. Prof. Dr. Kokuludag, “Ilaç tedavisi asi kadar etkili olmuyor. Ayrica astim olma riskini de azaltmiyor. Alerjik kisiler zamanla yeni alerjenlere karsi da duyarlilik gösterebiliyorlar. Yaklasik 10 yil etkili olan asi tedavisinde yüzde 80-90 basari saglaniyor” dedi.

KORUNMA YOLLARI

Prof. Dr. Ali Kokuludag, çiçek açma mevsimi olan baharda, polen alerjisi olanlarin çayir, ot ve ormanlik bölgelerden uzak durmalari gerektigini belirtti. Özellikle sabahlari pencerelerin açilmamasi gerektigini söyleyen Kokuludag, “Günlük kiyafetlerin havalandirilmasi ve saçlarin gece yatmadan önce yikanmasi gibi tedbirler alinirsa, hasta biraz olsun rahatlayabilir” dedi. Ali Kokuludag, Ege Bölgesi’nde en çok “zeytin alerjisi” görüldügünü de belirterek, “Bu agaçlardan yayilan polenler özellikle mayis ve haziran aylarinda bazi kisilerde alerjiye neden oluyor ve polen alerjisinin belirtileri görülüyor” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası