Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vakif hastaneleri de özel hastane kapsaminda

Saglik Bakanligi, Özel Hastaneler Yönetmeligi’nde yaptigi degisiklikle, vakif üniversitelerine ait hastaneleri de özel hastane kapsamina aldi.

Buna göre, su anda faaliyette olan vakif hastaneleri, 27 Mart 2004’e kadar yönetmelige uygun hale gelecek. Hastane yatak ücretleri Toptan Esya Fiyat Endeksi’ne (TEFE) göre belirlenecek ve bir yil dolmadan artis yapilmayacak.

Özel Hastaneler Yönetmeligi’nde degisiklik yapan yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayisinda yayinlanarak yürürlüge girdi. Buna göre, vakif üniversitelerine ait hastaneler de özel hastane kapsamina alindi. Baska amaçla insa edilmis binalarin özel hastane binasina dönüstürülmesi halinde dönüstürme ve tadilat isleminden önce Saglik Bakanligi’ndan ön izin alinacak. Ön izin verilmesi için yapilan talepler, basvuru belgelerinde usulsüzlük ve noksanlik bulunmamasi kaydiyla Saglik Bakanligi’na intikal ettigi tarihten en geç 30 gün içinde sonuçlandirilacak. Daha önce baska amaçla yapilan binalar sonradan özel hastane binasina dönüstürülemez ve özel hastane olarak kullanilamazken, bundan sonra tadilat isleminden önce Bakanliktan ön izin alinmasi kaydiyla özel hastaneye dönüstürülebilecek.

EN AZ 5 YIL HEKIMLIK

Özel hastane mesul müdürün, daha önce kamuya ait bir hastanede en az 5 yil hekimlik yapmasi gerekirken, yeni yönetmelikle özel hastane mesul müdürünün Türkiye’deki herhangi bir hastanede en az 5 yil hekimlik yaptigini göstermesi yeterli olacak. Özel hastanelerin laboratuvarlarinda çalisan uzmanlarin, kadrolu uzman tabip olarak çalistirilmasi zorunlu olmayacak. Dogrudan gün isigi almayan, ziyaretçi ve hastane personelinin yogun kullandigi, hastanin saglik ve istirahatini olumsuz etkileyecek mekanlarda hasta odasi yapilamayacak. Enfeksiyon hastaliklari dalinda hizmet verecek özel dal hastaneleri ile genel hastanelerin enfeksiyon hastaliklari için ayrilmis kliniklerinde de hastane enfeksiyonlarini önlemek amaciyla uyulmasi gereken kurallar da belirlendi.

FAKIR HASTAYA ÜCRETSIZ TEDAVI

Özel hastanelerde fakir ve muhtaç hastalarin tedavileri için ayrilan yataklarda, acil olarak müracaat eden ve baska bir kuruma nakledilmesi tibben mümkün olmayan fakir ve muhtaç hastalarin da tedavileri ücretsiz olarak yapilacak.

Yönetmelik kapsaminda olan ve yönetmeligin yürürlüge girmesinden önce bakanlik tarafindan ruhsatlandirilan özel hastaneler ile devir islemleri süren özel hastaneler, 27 Mart 2002 tarihine kadar imar ile ilgili mevzuata göre insa edilip yapi kullanma izni belgesi aldiklarini belgelemek zorunda olacaklar. Durumlarini bu süre içerisinde yönetmelige uygun hale getirmeyen özel hastanelerin ruhsatnameleri geri alinacak.

ÜCRETLER TEFE’YE GÖRE BELIRLENECEK

Su anda faaliyette olan vakif üniversitelerine ait hastaneler ise bina ve fiziki alt yapi sartlari hariç yönetmelikteki tüm unsurlara 27 Mart 2004 tarihine kadar uygunluklarini saglayarak bakanlik tarafindan ruhsat alacak. Özel hastanelerde gündelik yatak ücretlerinin bakanlikça belirlenen fiyatlar, diger tibbi uygulamalarin ise Türk Tabipleri Birligi’nin yayinladigi asgari ücret tarifeleri üzerinden faturalandirilmasi kaldirildi. Bunun yerine özel hastanelerin gündelik yatak ücretleri en son ücret tespit tarihi esas alinarak Devlet Istatistik Enstitüsü’nce her yil belirlenen Toptan Esya Fiyat Endeksi’ndeki (TEFE) bir yillik artis oranlari göz önünde bulundurularak bakanlik tarafindan belirlenecek ve belirlenen gündelik yatak ücreti bir yil geçmeden artirilamayacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası