Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nisan yagmurlari mantari uyandirdi

‘Köy göçüren’ olarak bilinen zehirli tip mantarlar 8 ile 40 saat arasinda ölüme götürüyor.

Ilkbaharda havanin isinmaya baslamasi ve Nisan yagmurlariyla kirlarda yeniden uyanan mantarlar, essiz lezzetinin yani sira ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Yüzden fazla degisik türü olan kir mantarlari, rüzgarla bile tasinabilen sporlar yardimiyla uygun yetisme ortaminin bulundugu hemen her yerde rahatlikla büyüyebiliyor. Anadolu’da ilkbahar ve sonbahar aylarinda, genellikle kirlardan toplanarak tüketilen mantarlar arasinda, bir çok zehirsiz türün yani sira son derece öldürücü etkiye sahip “köy göçüren” olarak bilinen mantarlar da yer aliyor. Latince adi “Amanita Phalloides” ve zararsiz türleri ile ayirt edilmesi son derece güç olan “Köy göçürenler”, ayni kabin içinde pisen 10 mantardan biri olsa bile, yiyenlerin ölümüne varan sonuçlar ortaya çikmasina neden oluyor.

Selçuk Üniversitesi Mantarcilik Arastirma ve Uygulama Merkezi Baskani Yrd. Doç. Dr. Celalettin Öztürk, “köy göçüren” tipi zehirli mantarlarin, yiyen kisilerde 8 ile 40 saat arasinda öldürücü etkisi gösterdigini söyledi.

Zehirlenme düzeyinin, zehirli mantardan yeme oranina ve açlik- tokluk gibi, kisinin o anki fizyolojik durumuna göre degisiklik gösterdigini belirten Öztürk, sunlari kaydetti: “(Köy göçüren) tipi zehirli mantar yiyen bir kisinin kurtulma sansi ortalama yüzde 30’dur. Çünkü, zehirli mantar yenmesiyle kana karisir ve ilk etkisini gösterdigi anda genellikle kendisini süzmeye çalisan karacigeri tamamen etkisiz duruma getirir. Bu tip mantardan zehirlendigi ögrenilen hastanin vakit geçirilmeden diyaliz makinesine baglanarak kani tamamen degistirilmelidir.”

Soluk yesil renge dikkat

“Köy göçüren” tipi zehirli mantarlarin tipik özelliginin zararsiz mantarlara göre sapkasinin üstünde soluk yesil rengi oldugunu ifade eden Öztürk, “Bu mantarlarin kökten gövdeye olan bölümünde, degisik sayilarda (manset) de denilen halkalar bulunur. Zehirli mantarlar, genel olarak renk ve sekil bakimindan zararsiz mantarlara çok benzerler. Bu nedenle ayirt edilebilmesi çok zordur” diye konustu.

Bu özelliklerden birini dahi, topladigi mantarda gözlemleyen kisilerin, en küçük kuskuda bile bu mantarlari yememeleri gerektigini kaydeden Öztürk, zehirli mantarlarin sadece insanlar için zehirli oldugunu, bir hayvanda zehirsiz oldugu test edilen mantarin insani rahatlikla zehirleyebilecegini vurguladi.

“Bana bir sey olmaz, ben mantari tanirim” rahatligi içinde hareket etmenin çogu kez hüsranla sonuçlandigini belirten Öztürk, bugüne kadar mantardan zehirlenmis hiç kimsenin “zehirlenmek için” mantar yemedigini, kirlardan toplanacak mantarin, mantari gerçek anlamda taniyan kisilere gösterilmesi gerektigi kaydetti.

Öztürk, zehirlenme uyarilarinin, kirdan mantar toplanmamasi anlamina gelmemesi gerektigini, son derece lezzetli olan zararsiz mantarlari tüketmenin saglikli beslenme için çok yararli oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası