Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nisan yagmurlari mantari uyandirdi

‘Köy göçüren’ olarak bilinen zehirli tip mantarlar 8 ile 40 saat arasinda ölüme götürüyor.

Ilkbaharda havanin isinmaya baslamasi ve Nisan yagmurlariyla kirlarda yeniden uyanan mantarlar, essiz lezzetinin yani sira ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Yüzden fazla degisik türü olan kir mantarlari, rüzgarla bile tasinabilen sporlar yardimiyla uygun yetisme ortaminin bulundugu hemen her yerde rahatlikla büyüyebiliyor. Anadolu’da ilkbahar ve sonbahar aylarinda, genellikle kirlardan toplanarak tüketilen mantarlar arasinda, bir çok zehirsiz türün yani sira son derece öldürücü etkiye sahip “köy göçüren” olarak bilinen mantarlar da yer aliyor. Latince adi “Amanita Phalloides” ve zararsiz türleri ile ayirt edilmesi son derece güç olan “Köy göçürenler”, ayni kabin içinde pisen 10 mantardan biri olsa bile, yiyenlerin ölümüne varan sonuçlar ortaya çikmasina neden oluyor.

Selçuk Üniversitesi Mantarcilik Arastirma ve Uygulama Merkezi Baskani Yrd. Doç. Dr. Celalettin Öztürk, “köy göçüren” tipi zehirli mantarlarin, yiyen kisilerde 8 ile 40 saat arasinda öldürücü etkisi gösterdigini söyledi.

Zehirlenme düzeyinin, zehirli mantardan yeme oranina ve açlik- tokluk gibi, kisinin o anki fizyolojik durumuna göre degisiklik gösterdigini belirten Öztürk, sunlari kaydetti: “(Köy göçüren) tipi zehirli mantar yiyen bir kisinin kurtulma sansi ortalama yüzde 30’dur. Çünkü, zehirli mantar yenmesiyle kana karisir ve ilk etkisini gösterdigi anda genellikle kendisini süzmeye çalisan karacigeri tamamen etkisiz duruma getirir. Bu tip mantardan zehirlendigi ögrenilen hastanin vakit geçirilmeden diyaliz makinesine baglanarak kani tamamen degistirilmelidir.”

Soluk yesil renge dikkat

“Köy göçüren” tipi zehirli mantarlarin tipik özelliginin zararsiz mantarlara göre sapkasinin üstünde soluk yesil rengi oldugunu ifade eden Öztürk, “Bu mantarlarin kökten gövdeye olan bölümünde, degisik sayilarda (manset) de denilen halkalar bulunur. Zehirli mantarlar, genel olarak renk ve sekil bakimindan zararsiz mantarlara çok benzerler. Bu nedenle ayirt edilebilmesi çok zordur” diye konustu.

Bu özelliklerden birini dahi, topladigi mantarda gözlemleyen kisilerin, en küçük kuskuda bile bu mantarlari yememeleri gerektigini kaydeden Öztürk, zehirli mantarlarin sadece insanlar için zehirli oldugunu, bir hayvanda zehirsiz oldugu test edilen mantarin insani rahatlikla zehirleyebilecegini vurguladi.

“Bana bir sey olmaz, ben mantari tanirim” rahatligi içinde hareket etmenin çogu kez hüsranla sonuçlandigini belirten Öztürk, bugüne kadar mantardan zehirlenmis hiç kimsenin “zehirlenmek için” mantar yemedigini, kirlardan toplanacak mantarin, mantari gerçek anlamda taniyan kisilere gösterilmesi gerektigi kaydetti.

Öztürk, zehirlenme uyarilarinin, kirdan mantar toplanmamasi anlamina gelmemesi gerektigini, son derece lezzetli olan zararsiz mantarlari tüketmenin saglikli beslenme için çok yararli oldugunu sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası