Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Burun tikanikligi nedenleri

Burun tikanikligi, nefes almada zorluk çekme insanligin en eski sikayetlerinden biri. Bazilari için bu çok önemli olmasa bile kimileri bu sikayetlerden dolayi çok zorluk çekiyor.

Doktorlar burun tikaniklarinin nedenlerini dört bölümde inceler. Bunlar arasinda bazen benzer noktalar da olabiliyor. Özellikle sikayetlerine birden fazla seyin neden oldugu hastalarda bu ortak noktalar artiyor.

YAPISAL NEDENLER

Burnun ve ince bir kikirdaktan olusan ve burnu iki ayri bölüme ayiran burun septumunun bozukluklari incelenir. Bu bozukluklar genellikle insanin hayatinda geçirdigi herhangi bir kaza sonucu olusur. Kaza çocukluk çaginda olmus olabilecegi gibi unutulmus bile olabilir. Yeni dogan bebeklerin yüzde yedisinde dogum esnasinda burun zedelenmesi olabiliyor. Insan, hayati boyunca en az bir kere burnunu bir yere çarpar. Bu nedenlerden dolayi burun deformiteleri ve septum deviasyonlari çok sik görülen nedenler olup eger bunlar soluk almayi güçlestirirse cerrahi olarak düzeltilebilir.

Bademcige benzeyen ve damagin gerisinde, burnun arkasinda yer alan bir doku olan geniz etinin büyümesi çocuklarda en sik rastlanan burun tikanikligi nedeni olup bu problemi olan çocuklar, geceleri sesli nefes alirlar, hatta horlarlar. Bunun yani sira bu çocuklar sürekli olarak agizlarindan nefes alirlar, yüzlerinde bir mutsuzluk ifadesi olusur. Hatta dislerinde de bozukluklar söz konusu olabilir. Bu çocuklar için geniz etini almaya yönelik cerrahi girisimler önerilebilir.

Bu kategori içinde yer alan baska nedenler arasinda burun tümörleri ve yabanci cisimler de gelir. Çocuklar küçük parçaciklari burunlarina sokma egiliminde olurlar. Bunlar dügme, çengelli igne, oyuncak parçalari, bezelye ve nohut olabilir. Tek tarafli kötü kokulu akinti hissettiginizde dikkatli olun. Çünkü bu yabanci cisim tarafindan tikali bir burnun uyarisi olabilir. Bu durumda muhakkak bir doktora basvurulmasi gerekir.

ENFEKSIYON

Normal bir insan yilda ortalama ortalama bir iki kez soguk alginligi geçirir. Soguk alginligi virüsler tarafindan olusturulan bir hastalik olup bazi virüsler hava yoluyla geçerken çogunlukla, el ve burun yoluyla bulasir. Virüs bir kere buruna yerlesince vücutta bulunan histamin adinda bir kimyasal maddenin salgilanmasina neden olur. Bu madde sonucunda buruna giden kan miktarinda belirgin bir artis gözlenir. Sonuç olarak burun zarlari siser. Diger taraftan burun zarlarindan sivi salgilanmasi da artar. Antihistaminikler ve dekonjestanlar bu sikayetlerin azaltilmasi için kullanilabilir. Fakat soguk alginligi zaman içinde kendi kendine geçer.

Virüs enfeksiyonlari sirasinda burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarina olan direnci azalir. Bu da soguk alginligi sirasinda neden siklikla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldügünü açiklar. Burun akintisi berrak görünümünden sari veya yesile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora basvurulmasi gerekir.

Ani sinüs enfeksiyonlarinda burunda tikaniklik, koyu bir akinti, hangi sinüsün etkilendigine bagli olarak yanaklarda ve üst dislerde, gözler arasinda ve gerisinde veya üzerinde agri ve hassasiyet bulunur.

Kronik sinüs enfeksiyonlari agri yapabilirde yapmayabilir de. Fakat burun tikanikligi ve burun akintisi sürekli olur. Bazi hastalarda sinüslerden polip denilen yapilar gelisir. Hastalik asagi hava yollarina da yayilarak kronik öksürük, bronsit ve astima neden olabilir. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.

ALLERJI

Saman nezlesi allerjik rinite alerji denir. Allerji; yabanci bir cisim, polen, ev tozu akari, hayvan atiklari veya ev tozundaki bazi parçaciklara karsi olusan asiri enflamasyon yaniti olup bazen besinler de alerji olusumunda rol oynar. Polenler ilkbaharda veya sonbahar sorun yaratirlar. Bunun yaninda ev tozu bütün bir yil boyunca rahatsiz edebilir. Bunun ideal tedavisi sikayetlere neden olan seylerden uzak durmaktir. Ancak çogu zaman bu pratik degildir. Allerjik hastalarda, soguk alginliginda oldugu gibi, vücutta histamin salgilanmasina neden olan parçaciklar sonucunca burun tikanikligi ve akintisi olusur. Antihistaminik ilaçlar histaminin etkisini önleyerek sikayetleri ortadan kaldirilabilir. Dekonjestanlar genislemis kan damarlarini büzerek burnun açilmasini saglarlar. Antihistaminiklerin büyük çogunlugu uykuya meyli artirirken dekonjestanlar ( burun damlalari, Sudafed gibi ilaçlar) tam bunun aksi olarak uyarici etki gösterir. Bu nedenle bu ilaçlari bir arada kullanmak en dogru seçim olacaktir.

Antihistaminik kullanirken uykuya meyili olanlarin otomobil kullanmalari veya tehlikeli islerde çalismalari çok sakincalidir. Dekonjestanlar kalp hizini ve kan basincini artirdiklari için yüksek tansiyonu, kalbin ritim bozuklugu, glokomu ve idrara çikmada zorlugu olan hastalarda kullanilmamasi gerekir. Hamilelerin alacaklari herhangi bir ilaç için mutlaka doktorlarina danismasi gerekir.

Kortikosteroidler (Kortizon) birçok allerjik hastada belirgin bir sekilde etkindir ancak bilinen yan etkilerinden dolayi muhakkak doktor kontrolünde kullanilmalari gerekir. Bunun yaninda bu ilaçlar burun spreyi olarak kullanildiklarinda da etkilidirler ve bu kullanim sekli daha güvenlidir.

Allerji igneleri en spesifik tedavi yöntemi olup, yüksek düzeyde basariya sahiptir. Bazen hastanin hangi maddelere karsi allerji olusturdugunu anlamak için kan ve deri testleri yapilir. Doktor tedavinin baslangiç semasini belirler. Bunlar genelde enjeksiyonlar seklinde olur.

Bu tedavi insandaki antikorlari bloke ederek allerjik reaksiyonun önlenmesi yoluyla etki gösterir. Birçok hasta ilaçlarin yan etkilerinden dolayi enjeksiyonu tercih eder.

Allerjisi olan hastalarin sinüs enfeksiyonu olma egilimleri daha da artar.

VAZOMOTOR RINIT

Rinit burunun ve burun zarlarinin enflamasyonu anlamina gelir. Vazomotor kan damarlari ile ilgili demektir. Burun zarlari çok miktarda genisleme ve daralma yetenegine sahip atar damar, toplar damar ve kilcal damarlara sahiptir. Normalde bu damarlarin yarisi açik yarisi kapalidir. Fakat kisi agir egzersiz yapiyorsa uyarici etkili hormonlarin (adrenalin) salgilanmasi artar. Adrenalin damarlarin büzülmesine neden olur. Bunun sonucunda zarlar büzülür, hava yolu açilir ve kisi daha rahat nefes alir.

Bunun tam tersi allerjik atakta veya kisi soguga maruz kalinca gelisir. Kan damarlari genisler ve burun tikanir. Allerji ve enfeksiyonlara ek olarak bazi baska nedenler de burun damarlarinin genislemesine sebep olarak vazomotor rinite yol açar. Bunlar arasinda stres, tiroid foksiyonlarinda yetersizlik, hamilelik, bazi tansiyon ilaçlari, dogum kontrol haplari ve dekonjestan ilaçlarin asiri veya uzun kullanilmasi sayilabilir.

Bütün bu nedenlerin baslangicinda burun tikanikligi geçici ve geri dönebilir niteliktedir. Yani neden ortadan kaldirilirsa hastalik düzelir. Bunun yaninda eger yeterince uzun sürerse bu sefer de kan damarlari elastikiyetini kaybeder ve olay geri dönülmez bir duruma dönüsür. Varislesmis damarlara benzerler. Hasta sirt üstü yattiginda veya bir tarafina döndügünde asagi kisimlari kanla dolar...


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası