Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Direksiyonda 130'u geçmeyin

Otoyollarda saatte 130 km hiz sinirini asan sürücülerin görme oraninin düstügü ve hiz körü oldugu belirtildi.

Konuyla ilgili uzmanlardan derlenen bilgilere göre, göz, objeleri görmek için en az saniyenin sekizde biri gibi kisa bir süreye ihtiyaç duyuyor, bu süreyi asan zamanlarda göz görme yetenegini kaybediyor.

Karsilikli giden iki jet pilotunun birbirlerini geçtikten sonra farkedebildigini ifade eden uzmanlar, trafikte de belirlenen hiz sinirlarinin fiziksel ve bilimsel veriler dikkate alinarak belirlendigine dikkati çekiyor.

Artan hizla birlikte sürücülerin yol çevresindeki nesneleri ve olaylari tam olarak algilayamamasi olarak tanimlanan ''hiz körlügü'', hiz arttikça sürücüyü daha çok etkiliyor ve hiz körlügü etkisindeki sürücüler hizlarini 30 kilometre daha az algiliyor.

Araç kullanirken görme açisiyla hiz arasindaki ters oranti, 30 kilometre saat hizda 104 derece iken, 130 kilometrede 30 dereceye kadar düsürüyor. Hiz arttikça bu açi da azaliyor. Sonuçta yol çevresinde bulunan nesneleri görmek oldukça güçlesiyor. Hiz, traktör, köpek, vahsi hayvan gibi yola aniden çikabilecek nesnelerin yani sira heyelan bölgelerinde yola yuvarlanacak taslari farketmeyi güçlestiriyor ve görme oranini büyük ölçüde düsürüyor.

Hiz körlügü etkisi altindaki sürücüler çevre yolu üzerinde bulunan yaya hareketinin yogun oldugu yerlesim yerlerinden geçerken de büyük tehlike olusturuyor. Bu nedenle transit yollarin sehir geçislerinde 50 kilometre hizin üzerine çikilmamasi gerekiyor.

''Korunmasiz yol kullanicisi'' olarak tanimlanan ve trafikte her zaman yüksek risk altinda bulunan yayalar üzerinde yapilan arastirmalar, 32 kilometre hizla çarpilan yayalarin yüzde 5'inin yasamini yitirdigi, buna karsin saatte 64 kilometre hizla meydana gelen kazalarda bu oranin yüzde 85'e çiktigini ortaya koyuyor.

Meydana gelen trafik kazalarinda önemli bir paya sahip olan asiri hiz kaza aninda araç içindekilerin ölme riskini de artiriyor. Arastirmalar, 80 kilometre hizda giden bir aracin kaza yapmasi durumunda araçtaki yolcularin ölme olasiliginin, 30 kilometre hiz yapan araçtakilere göre 20 kat daha fazla oldugunu ortaya koyuyor.

Uzmanlar, sürücülerin bütün bu verilerin ortaya koydugu gerçekleri gözönüne alarak daha dikkatli olmasini isterken, sehiriçi ve sehirlerarasi yollarda uygulanan hiz sinirlarina uyarak yollarini bekleyen sevdiklerine saglikli sekilde ulasabileceklerini animsatiyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası