Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Duvardan-duvara tehlike

Eskiden duvardan-duvara hali çekici ve ucuz bir yer kaplama malzemesiydi. Degistirmesi kolay ve ayaklara yumusaklik vermesi ise bir baska tercih sebebiydi.

Arastirmalara göre duvardan duvara halilarin 1 metre karesi ortalama 67 gram toz içeriyor

Artik bu popüler yer kaplamasinin potansiyel sagliga zararli gaz çikardigi ve alerjik toz ve partiküller içerdigi biliniyor. Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Arastirma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof.Dr. Muammer Kaya , “The Green Guide, Consumer Report”dan aldigi yazisinda duvardan-duvara hali tehlikesi üzerinde duruyor.

Sokaklardan haliya bir çok toksik / zehirli maddeler (örnegin arsenik, kursun, civa) ve böcek öldürücü / tarim ilaçlari gibi maddeler girebiliyor. Ev hayati da halilarin içine kedi / köpeklerden bit / pire/ güve / kene, mantar sporlari, bakteri ve tozun sizmasina yardimci oluyor. Arastirmalara göre duvardan duvara halilarin 1 metre karesi ortalama 67 gram toz içeriyor. Bu hijyende kabul edilebilecek toz miktarinin çok üzerinde. Bu çesit tozlardan en fazla da çocuklar etkileniyor. Özellikle emekleyen bebekler veya yerde oyuncak oynayan çocuklar bu tehlike ile sürekli karsi karsiya. Gerçekte çocuklar her gün bu tozdan 10 gram kadar yutabiliyorlar. Özellikle çocuk yuvalarinda ve ayakkabi ile girilen isyerlerinde duvardan-duvara hali kullanimi saglik açisindan çok tehlikeli.

Sadece hali tabanindaki toz sorun degil. Duvardan-duvara halilar tabana çogunlukla kimyasal yapistiricilarla yapistiriliyorlar. Hali dösendikten sonra birkaç hafta bu kimyasal yapistiricilar zararli buhar çikariyorlar. Bu buhar zararli maddeler olan formaldehit, toluen ve ksilen ile karisik 200 farkli kimyasal içerebiliyor. Bazi arastirmacilarin çalismalarina göre, fareler üzerinde yapilan testlerde iki günde 4 defa birer saat sicak hava üflenen bazi hali numuneleri fareleri öldürmüstür. Ancak hangi halilarin toksik oldugunu söylemek kolay degil.

Hali altliklari haliya yapistirilmamali aksine dikisli yapilmali. Standart hali altliklarinda stiren - butadin - lastik lateks karisimi ve poliüretan (boyar maddeler, halojenli alev geciktiricileri fosjen, isosiyanat, toluen, diamin ve ozon tüketen metilen klorid ve CFC içerir) gibi sentetik maddeler yerine biyolojik bozusabilen jüt veya dogal lifler kullanimi tercih edilmeli. Hali boyalari ve hali islenirken kullanilan böcek öldürücü, tarim ilaçlari ve mantar öldürücüler de halilardan istenmeyen kimyasal buhar / gaz çikisina neden olabiliyorlar.

HALILARIN YARATTIGI ÇEVRESEL SORUNLAR

Tüketici Raporlarina göre dünyada en fazla satan duvardan-duvara hali liflerinin ikisi de sentetik: naylon ve olefin (polipropilen-PP). Bu iki hammadde de petrole dayanmakta olup üretim ve tasinmalarin da bir takim çevresel sorunlar yaratabiliyor. Eski halilarin yok edilmesi, özellikle bozusurken kimyasal maddeler çikaran poliüretan astarli, halilar kati atik problemi yaratmakta. Amerikan Çevre Ajansi (EPA) göre 2000 yilinda 2.5 milyon ton hali ve kilim çöpe atildi.

HALIDA DIKKAT EDILMESI GEREKEN HUSUSLAR

Hangi halilarin saglik problemleri yaratacagini söylemek zor. Ancak uzmanlara göre hali alirken dikkat edilmesi gereken hususlar %100 yün veya pamuk hali almak olmali. Ancak asagidaki hususlara dikkat etmek gerekebilir:

Alerji sorunu olanlar her tür halidan rahatsizlik duyarlar.

Yün halilar genellikle zehirli güve yok edici kimyasallarla islem görürler.

Pamuk halilar ise pamuk üzerine sikilan böcek öldürücü tarim ilaç kalintilari içerebilir.

Hali sektöründe, hali marka sertifika gözetim kurumu / enstitüsü olusturulmali halilar bu kurum tarafindan kimyasal maddeler için test edilip “Yesil Marka” alisi tesvik edilmeli. Büyük üreticiler özellikle duvardan-duvara hali atiklarini / eskilerini geri alma programi olusturma. Eski halilar ve hali altliklari geri dönüstürülerek yeni malzemelerin üretim programi baslatilmali. Dünya’da Basf, DuPont, Collins&Aikman gibi firmalar kendi hali geri toplama ve dönüsümü islemlerini yapmaktalar.

Sonuç olarak, duvardan-duvara sabit hali yerine, kaldirilip yikanabilir parça halilar saglik acisindan çok önemli. Küçük, yikanabilir, dogal liflerden üretilen halilar, sicak su ile yikandiginda astim ve alerji yapan bakterileri, kene vs’yi öldürür ayrica halinin altindaki tozlar rahatlikla süpürülüp uzaklastirilabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası