Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyada Bir Ilk!

Türk Nefroloji Dernegi’nin yayinlarina göre su anda kronik böbrek yetmezligi olan hastalarin sayisi 19 bini asiyor. Bilinen iyilestirici bir tedavi olmadigi için ilerleyen safhalarda hastalikli böbregin alinmasi ve dialize baglanma geregi ortaya çikabiliyor. Alime KALEBEK de bu insanlardan biriydi. Ancak o, bu hastaliktan kurtulmayi basararak dünyada bir ilk oldu.

Alime KALEBEK, 38 yasinda bir devlet memuru. Uzm. Dr. Duygu BILGINER ve Dr. Seçkiner GÖRGÜN’ün çalismalari sayesinde bu hastaliktan kurtulan Alime Hanim’la bir röportaj yaptik.

Rahatsizliginizi ilk olarak nasil farkettiniz?

Alime Kalebek: “Ilk olarak 2001 senesinin subat ayinda tansiyonum yüksek düzeyde seyretmeye basladi. Sikayetimden ötürü doktora gittim. Rahatsizligimin nedeninin psikolojik oldugu düsünüldü ve bu yüzden bana antidepresanlar verildi. Bir müddet bu ilaçlari kullandim fakat bir sonuç alamadim. Zamanla kolumda uyusmalar, sirt ve bel agrilari gibi sikayetler ortaya çikti. Bunun üzerine baska doktorlara basvurdum. Doktorlardan biri böbregimde bir sorun olabilecegini ve bunun kontrol edilmesi gerektigini söyledi.”

Doktorlar nasil bir tani yöntemi izlediler?

Alime Kalebek: “Doktorlar göz dibi taramasi yaptilar ve gözümde 2. dereceden retinopati oldugu anlasildi. Retinopati böbrek hastaliginin imzasi gibidir. Bu sonuçtan sonra böbregimde bir sorun oldugu kesinlesmisti. Doppler ve sintigrafi tetkiklerinin ardindan sag böbregimin normalden küçük oldugu anlasildi. Sol böbregim, normal bir böbrege oranla %92.5 islevsellikte çalisirken sag böbregim sadece %7,5’luk bir oranla çalismaktaydi. Sag böbregimde, normalde 12-16 mm kalinliginda olmasi gereken parankim dokusunun ise 4mm oldugu görüldü. Bu Sintigrafi ve dopler sonuçlarimin daha dogru degerlendirilebilmesi için IVP’ye girdim. IVP sonucunda sol böbregimin de normal olmadigi ve kötüye gidebilecegi anlasildi.”

Tani dogrultusunda nasil bir yol izlendi?

Alime Kalebek: “Sol böbrek yeterli düzeyde çalistigindan dolayi sag böbregin alinmasi gerektigi söylendi. Eger bu yol izlenseydi ilerde diyaliz makinasina baglanmak zorunda kalabilirdim. Ancak böbregimin alinmasini istemedim. Yüksek tansiyon sikayetim yüzünden tansiyon ilaçlari kullandim ve agrilarimin tedavisi içinde Uzm. Dr. Duygu Bilginer’in Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon muayenehanesine gittim.

Duygu Hanim size nasil bir tedavi uyguladi?

Alime Kalebek: “Böbrek patolojisi gözönüne alinarak Aralik 2001 tarinde fizik tedaviye baslandi. Tedavi baslangicindan belli bir müddet sonra sirt ve bel agrilarimdan kurtuldum. Ayni zamanda tansiyonum normal seviyelere indi. Kendimi daha dinamik hissettim. Cildimdeki kuruluk düzeldi ve sik idrara çikma sikayetlerim sona erdi. Sikayetlerimin azalmasi üzerine 2001’in Ocak ayinda IVP kontrolüne tekrar girmek istedim. Bu IVP sonuçlarinda sol böbregimin eskisinden daha iyi oldugu ve sag böbregimin fonksiyonlarini yerine getirmeye basladigi ortaya çikti. Bunun üzerine tedaviye Kasim 2002 tarihine kadar devam edildi.”

Tedavi sona erdiginde rahatsizliginiz ne durumdaydi?

Alime Kalebek: “Artik hiç bir sikayetim kalmamisti. Kasim ayinda yapilan son Doppler tetkikinde inanilmaz bir gelisme oldugu ortaya çikti. Tedaviden önce 4mm olan sag böbrek parankim dokusunun tedavi sonunda 7.9mm’ye çiktigi görüldü.”

Bu iyilesmeyi Uzm. Dr. Duygu Bilginer söyle açikliyor:

“Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavisinin fiziksel etkilerinin yanisira biyolojik etkilerinin de oldugu bilinmektedir. Alime Hanim’in vakasinda da, 4mm olan sag böbrek parankim dokusunun tedavi sonrasinda %97’lik bir artis gösterip 7,9mm’ye çikmasi buna bir örnek olarak gösterilebilir.”

Dr. Seçkiner Görgün teknik olarak tedavi sistemini söyle anlatiyor:

“Yakin zaman içerisinde atomun parçalanamayacagi iddia edilirdi ancak bunun dogru olmadigi anlasildi. Ayni bu örnekte oldugu gibi hasar görmüs çogu dokunun rejenere olmayacagi iddia edilmektedir. Ancak bu günümüzün teknolojisiyle mümkündür. Alime Hanim’in tedavisinde kullandigimiz ‘Radyodalgasi ile çalisan fizik tedavi sistemi’, böbrek parankiminin rejenere olmasini saglamistir.”. Dr. S. GÖRGÜN, Dr. Duygu BILGINER'in fizik tedavi ve rehabilitasyon muayenehanesinin teknik danismanligini yapar ve Türkiye'nin sinirlari dahilinde tip doktorlugu meslegini yapmaz.

Alime Hanim konusmayi söyle noktaliyor:

“Rahatsizligim sirasinda diger böbrek hastasi insanlari gördüm. Bu hastaligi yasamayanlar, onlari maalesef tanimiyor, çektigi acilari ve sikintilari bilmiyorlar. Bu yazi umarim benim durumumda olan insanlara yol gösterici bir kaynak olur ve hala bir umut isigi kaldigini hatirlatir.”


Uzm. Dr. Duygu Bilginer ve Dr. Seçkiner Görgün gibi idealist insanlar sayesinde Türkiye’de tip çok daha ileri seviyelere çikartiliyor. Bize zaman ayirip, yakin ilgi ve alaka gösterdikleri için Duygu Hanim, Seçkiner Bey ve Alime Hanim’a tesekkürlerimizi sunariz.

Detayli bilgi için:
• Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Muayenehanesi, Tel: 0090-216-4429050
• Teknik Bilgi için, Dr. Seçkiner Görgün: 0090-532-2025007 (13:00 – 22:00 saatleri arasinda ulasilabilir)

Referanslar:
• Electromagnetic Fields and Living Matter Neoplastic Cellular Culture (ISSN: 1062-4767)
• Magnetic Flux Quantization and Josephson Behaviour in Living Systems
• ÜROLOJI, Carl-Erich Alken, Jürgan Sökeland, Çeviren Prof. Dr. Vural Solok (SERMET MATBAASI)
• ÜROLOJI, Prof. Dr. Giyas KORKUD, Prof. Dr. Kenan KARABAY, Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Yayinlari, (Rektörlük No: 3328, Dekanlik No: 139)


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası