Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Etinizi saklarken ve pisirirken dikkatli olun!

Mikroorganizma yükünün yükselmesi nedeniyle ortaya çikacak hastaliklara karsi etlerin, kavrulmus küçük porsiyonlar seklinde saklanmasi gerektigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yusuf Durak, etlerin hijyenik kurallar çerçevesinde parçalanmasi ve çok bekletilmeden kavrularak küçük porsiyonlar seklinde buzdolabina konulmasi gerektigini söyledi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yusuf Durak, yaptigi açiklamada, Kurban Bayrami’nda etli yemeklerin hazirlanmasi ve saklanmasinin büyük özen gerektirdigini söyledi.

Kurban kesildikten hemen sonra kendisine üreme için uygun ortam bulan mikroorganizmalarin hizla çogaldigini ve önlem alinmamasi durumunda çok tehlikeli hastaliklara davetiye çikarabilecegini vurgulayan Durak, sunlari ifade etti: “Ilk olarak etler hijyenik kurallar çerçevesinde parçalanmali ve çok bekletilmeden kavrularak küçük porsiyonlar seklinde buzdolabina konulmalidir. Kavrulmayan etlerde mikroorganizma miktari yüksek olacagindan etin bozulma riski de buna paralel artar. Ayrica, çok sayida aile etini büyük parçalar halinde saklar. Bu davranis da çok yanlistir. Çünkü, gerektiginde dolaptan çikarilan etin çözülmeye birakilmasi, ölmeyen mikroplarin hizla çogalmasina ve tehlikeli hastaliklara neden olur.”

PISIRIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Bunun yani sira, yemek pisirirken et kullanilmasi durumunda yemeklerin en az 70 dereceye kadar isitilmasini öneren Durak, su uyarilarda bulundu: “Donmus et pisirilmeden önce tamamen çözülmeli ve oda sicakligina geldiginde mikroorganizma çogalacagi için pisirildikten sonra hemen tüketilmelidir. Artan gidalar uzun süre bekletilecekse 10 derecenin altinda depolanmali, bagisiklik sistemi gelismedigi için hastaliga kolay yakalanan çocuklar bu gidalari tüketmemelidir. Depolanan gidalarin isitma islemi, pisirmede oldugu gibi en az 70 derece düzeyinde olmalidir.”

Pismemis et ile hazirlanmis etli gidalarin arasindaki temasin mutlaka önlenmesi gerektigini de vurgulayan Durak, “Temas ile mikrop üremesi ve pisirme öncesi mevcut hastaliklar için tüm potansiyel riskler tekrar olusabilir. Çig etle temas edilen eller diger gidalarin hazirlanmasina geçilmeden önce iyice yikanmalidir” dedi. Durak, gidalarin hazirlanmasinda dikkat edilecek hususlarin yani sira mutfagin da sürekli temiz tutulmasinin saglik açisindan son derece önemli olduguna dikkati çekti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası