Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Etinizi saklarken ve pisirirken dikkatli olun!

Mikroorganizma yükünün yükselmesi nedeniyle ortaya çikacak hastaliklara karsi etlerin, kavrulmus küçük porsiyonlar seklinde saklanmasi gerektigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yusuf Durak, etlerin hijyenik kurallar çerçevesinde parçalanmasi ve çok bekletilmeden kavrularak küçük porsiyonlar seklinde buzdolabina konulmasi gerektigini söyledi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Yusuf Durak, yaptigi açiklamada, Kurban Bayrami’nda etli yemeklerin hazirlanmasi ve saklanmasinin büyük özen gerektirdigini söyledi.

Kurban kesildikten hemen sonra kendisine üreme için uygun ortam bulan mikroorganizmalarin hizla çogaldigini ve önlem alinmamasi durumunda çok tehlikeli hastaliklara davetiye çikarabilecegini vurgulayan Durak, sunlari ifade etti: “Ilk olarak etler hijyenik kurallar çerçevesinde parçalanmali ve çok bekletilmeden kavrularak küçük porsiyonlar seklinde buzdolabina konulmalidir. Kavrulmayan etlerde mikroorganizma miktari yüksek olacagindan etin bozulma riski de buna paralel artar. Ayrica, çok sayida aile etini büyük parçalar halinde saklar. Bu davranis da çok yanlistir. Çünkü, gerektiginde dolaptan çikarilan etin çözülmeye birakilmasi, ölmeyen mikroplarin hizla çogalmasina ve tehlikeli hastaliklara neden olur.”

PISIRIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Bunun yani sira, yemek pisirirken et kullanilmasi durumunda yemeklerin en az 70 dereceye kadar isitilmasini öneren Durak, su uyarilarda bulundu: “Donmus et pisirilmeden önce tamamen çözülmeli ve oda sicakligina geldiginde mikroorganizma çogalacagi için pisirildikten sonra hemen tüketilmelidir. Artan gidalar uzun süre bekletilecekse 10 derecenin altinda depolanmali, bagisiklik sistemi gelismedigi için hastaliga kolay yakalanan çocuklar bu gidalari tüketmemelidir. Depolanan gidalarin isitma islemi, pisirmede oldugu gibi en az 70 derece düzeyinde olmalidir.”

Pismemis et ile hazirlanmis etli gidalarin arasindaki temasin mutlaka önlenmesi gerektigini de vurgulayan Durak, “Temas ile mikrop üremesi ve pisirme öncesi mevcut hastaliklar için tüm potansiyel riskler tekrar olusabilir. Çig etle temas edilen eller diger gidalarin hazirlanmasina geçilmeden önce iyice yikanmalidir” dedi. Durak, gidalarin hazirlanmasinda dikkat edilecek hususlarin yani sira mutfagin da sürekli temiz tutulmasinin saglik açisindan son derece önemli olduguna dikkati çekti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası