Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meme kanseri ile ilgili bilmek istediginiz her sey

Aventis ilaç firmasi tarafindan Subat ayinda baslatilacak olan meme tarama programi ile 4 ilde 5 bin kadin meme kanseri riskine karsi taranarak, 5 yil süreyle takip edilecek.

Yasami boyunca kadinin memesinde bir sertlik fark etmesi ya da agri gelismesi sik rastlan bir durumdur. Memede fark edilen sertliklerin, kitlelerin ve degisikliklerin büyük bir çogunlugu kanser degildir. Eger kanserse bile meme kanseri, en kolay taranabilen ve erken teshisi hayat kurtaran bir kanser türüdür.

MEME KANSERI NEDIR ?

Meme, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme basina tasiyan kanallardan olusur. Bu süt bezleri ve kanallari döseyen hücrelerin, yukarida tanimladigimiz sekilde, kontrol disi olarak çogalmalari ve vücudun çesitli yerlerine giderek çogalmaya devam etmelerine meme kanseri denir.

MEME KANSERI RISK FAKTÖRLERI NEDIR ?

Bazi özellikleri tasiyan kadinlarda, meme kanserinin daha sik görüldügünü biliyoruz. Bu özelliklere risk faktörleri diyoruz. Bu risk faktörlerini tasiyan kisilerin mutlaka meme kanserine yakalanacaklari söylenemez. Sadece, bu faktörleri tasimayanlara göre, daha fazla meme kanserine yakalanma olasiliklari oldugunu biliyoruz. Bu faktörleri tasimayan kisiler de meme kanserine yakalanabilirler. Meme kanserine yakalanan kadinlarin yarisi, bu risk faktörlerini hiç tasimamaktadir. Bu nedenle, risk faktörlerinin tasimayan kisiler de olagan kontrollerini yaptirmalidirlar.

Meme kanserine yakalanma riskini artiran faktörleri kisaca su sekilde sayabiliriz;

Yas: Ileri yas önemli bir risk faktörüdür. Yeni meme kanseri tanisi konan kadinlarin % 70’i, 50 yas üzerindedir. Diger bir deyimle, yasi 50 yas üzerinde olan kadinlarda meme kanseri görülme sikligi, yasi 50 yasin altinda olan kadinlardan 4 kat daha fazladir. Bu nedenle, 50 yas üzerindeki her kadin, mutlaka yilda bir defa hekime bas vurarak muayene olmali ve mamografi dedigimiz meme filmini çektirmelidir.

Kisisel meme kanseri hikayesi: Daha önce meme kanseri geçirmis ve tedavi olmus kadinlarda, diger memede kansere gelisme olasiligi normal kadinlara göre 3-4 kat daha fazladir.

Ailede meme kanseri hikayesi: Aile yakinlari arasinda meme kanserine yakalanmis kadinlarin, meme kanserine yakalanma olasiligi, diger kadinlara göre daha fazladir. Örnegin, kiz kardesi veya annesi meme kanserine yakalanan bir kadinin, meme kanserine yakalanma riski, diger kadinlardan 2- 5 kat daha fazladir. Bu kadinlar daha sik ve dikkatli izlenmelidir. Bu sekilde sorunlari olan kadinlar, meme kanseri genetik danismanliginin yapildigi kliniklere bas vurarak risklerini hesaplattirmalari gerekir. Eger aile geçis riski yüksek bulunursa, genetik testi yaptirmalidirlar. Vakfimiz polikliniginde bu hizmet verilmektedir.

Daha önce meme biopsisi yapilmis olmasi: Memede bir kitle nedeni ile biopsi yapilmis ve iyi huylu bir tümör saptanmis olabilir. Bazi kanser olmayan iyi huylu tümörlerin bulunmasi, kanser gelisme riskini degisik oranlarda artirabilmektedir. Bu, tümörün hücresel yapisina göre degisir. Örnegin, yapilan bir biopside, çikartilan kitlenin patolojik incelemesi sonucu atipik hiperplazi tanisi konmus kadinlarda ( bu tamamen iyi huylu bir tümördür), meme kanseri gelisme orani normal kadinlara göre daha fazladir.

Fertil çag süresi: Adet görmeye erken baslanmasi, menepoza geç girilmesi, fertil cagi uzatmaktadir. Bu sirada kadin daha uzun süre östrojen hormonu etkisi altinda kalmakta, meme kanseri gelisme riski artmaktadir. Erken menopoza giren kadinlarda hormon tedavisi yapilmiyor ise, meme kanseri riski önemli ölçüde azalmaktadir. Elli yasindan sonra adet görmeye devam eden kadinlarda, meme kanserine yakalanma riski az da olsa artmaktadir.

Dogurganlik hikayesi: Ilk çocugu dogurma yasi önemlidir. Ilk çocugunu 30 yasindan sonra doguran kadinlarda meme kanseri görülme orani 20 yasindan önce doguranlara göre 2 kat fazladir. Hiç çocuk dogurmayan kadinlarda risk hafif yükselmektedir

Sosyoekonomik seviyenin yüksekligi: Varlikli, sosyoekonomik düzeyi yüksek olan kadinlarda, meme kanseri görülme orani daha fazladir. Bu ailelerin kizlari daha iyi beslendikleri için daha erken gelismekte ve erken yasta adet görmeye baslamaktadir. Ayrica bu çocuklar büyüdükleri zaman egitim ve is nedeni ile daha geç evlenmekte ve daha geç çocuk sahibi olmaktadirlar. Bu nedenlere bagli olarak fertil çagin erken baslamasi, geç dogurma gibi nedenler sebep olarak sayilabilir. Ayrica bunlarin disinda baska faktörler de rol almaktadir.

Östrojen hormonu tedavisi görenler: Menopoz nedeni ile uzun süre östrojen tedavisi ( 10 yildan fazla) gören kadinlarda, meme kanseri orani artmaktadir. Fakat, hormon tedavisi almayan kadinlarda da, kalp hastaliklarinda ve osteoporoz gibi sorunlarda artis ortaya çikmaktadir. Bu nedenle, menopoz yakinmalarinin azaltilmasi amaci ile, östrojen verilmesi önerilebilir fakat, mutlaka bir hekim kontrolu altinda yapilmalidir.

Dogum kontrol hapi kullanilmasi: Bu konuda farkli görüsler olmakla birlikte hafif bir risk artisi oldugu ileri sürülmektedir. On yil önce dogum kontrol hapini birakmis olan kadinlarda ise, bu risk tamamen ortadan kalkmaktadir.

Alkol kullanilmasi: Fazla alkol alan kadinlarda, almayan kadinlara göre risk nispeten artmaktadir. Günde 3 bardak yüksek dereceli alkol içen bir kadinin meme kanserine yakalanma riski, hiç içmeyen kadina göre 2 kat daha fazladir. Alkol aliminin günde bir kadeh ile sinirlandirilmasi önerilmektedir.

Sigara: Sigaranin kesin bir etkisi gösterilememistir. Fakat, genel sagligi etkilediginden dolayi birakilmasi önerilmektedir. Sismanlik ve yagli beslenme: Bazi çalismalarda sismanligin, özellikle 50 yas üzerindeki kadinlarda meme kanserine yakalanma riskini artirdigi gözlenmistir. Özellikle, doymus yaglarin fazla bulundugu yagli et gibi yemekler ve yagli süt ürünlerinin fazla alinmasinin bu riski artirdigi ileri sürülmüstür.

MEME KANSERI RISKI AZALTILABILIR MI ?

Egzersiz: Yogun egzersiz ve jimnastik yapan kadinlarda meme kanseri riskinin azaldigi gözlenmistir. Bu nedenle, tüm kadinlara önerilmektedir. Beslenme:Meme kanseri ile beslenmenin önemli iliskisi vardir. Sebze ve meyveden zengin beslenme, agir yagli yiyeceklerden uzak durulmasi önerilmektedir. Günlük gida alimina C vitamini, betakaroten gibi antioksidanlarin eklenmesinin koruyucu etkisi oldugu ileri sürülmektedir.

Kisaca,

sismanligin azaltilmasi,

alkol aliniyorsa birakilmasi.

Hafif egzersiz yapilmasi(haftada 4 saat tempolu yürüyüs),

Sebze ve meyvenin bol tüketilmesi,

gibi basit önlemler ile meme kanseri riski % 30-40 oraninda azaltilabilmektedir.

MEME KANSERI ÖNLENEBILIR MI ?

Henüz meme kanserini kesin önleyen bir yöntem henüz yoktur. Günümüzde bilinen tek yöntem, erken tanidir. Erken tani sayesinde, meme kanserinin getirdigi sorunlar büyük oranda çözülebilmektedir. Bu sayede hastaligin toplumda yaptigi hasar en aza indirilebilir, yasam süresi ve kalitesi önemli ölçüde arttirilabilir.

Erken teshis için bilinen en iyi ve etkili çözüm, kadinlarin risk durumlarina göre belirlenmis olan muayene ve tetkik protokollarinin uygulamasidir.


ÜCRETSIZ MEME TARAMA PROGRAMI

Aventis ilaç firmasi tarafindan SUBAT ayinda baslatilacak olan meme tarama programi ile 4 ilde 5 bin kadin meme kanseri riskine karsi taranarak, 5 yil süreyle takip edilecek. Meme tarama programi için IÜ Onkoloji Enstitüsü, Istanbul SSK Okmeydani Hastanesi, Ankara Numune Hastanesi, Izmir SSK Tepecik Hastanesi ve Diyarbakir Dicle Üniversitesi’ne birer mamografi cihazi bagislandi.

Katilimcilar, önce risk faktörlerini belirlemek üzere hazirlanan soru formunu doldurarak, klinik muayeneden geçip mamografi çektirecekler. Sonraki yillarda risk gruplarina göre katilimcilardan her yil veya 2 yilda bir mamografi çektirmeleri istenecek. Program süresince katilimcilar mamografileri ücretsiz olarak çektirecekler.

Meme Tarama Programi’na katilmak isteyenlerin asagidaki merkezleri telefonla arayarak, randevu alabilecekler:

Istanbul:

IÜ Onkoloji Enstitüsü- Tel: (212) 533 41 00

SSK Okmeydani Egitim Hastanesi (SSK mensuplari için)- Tel: (212) 221 77 77/ Dahili: 1195

Ankara:

Ankara Numune Hastanesi- Tel:(312) 310 30 30

Izmir:

Izmir SSK Tepecik Egitim Hastanesi- Tel: (232) 433 08 10/ Dahili: 1745

Diyarbakir:

Diyarbakir Dicle Üniversitesi- Tel: (412) 248 80 01/ Dahili: 4571

MEME KANSERI NASIL ERKEN TESPIT EDILEBILIR ?

Meme kanserinde erken teshis yöntemleri, hastanin tasidigi risk faktörlerine göre degismektedir. Bu risk faktörlerinin arasinda en basta yas gelmektedir. Daha genç yaslarda ortaya çikabilmesine ragmen, ilerleyen yas gruplarinda bu risk artmaktadir. Bu nedenle ilerleyen yas gruplarinda erken teshis için alinmasi gereken önlemler, daha erken yas gruplarina göre farklilik göstermektedir.

Yirmi yas üzerindeki kadinlar, her ayin belirli bir döneminde kendi kendilerini muayene etmelidirler. Bu muayene sirasinda meme dokusunda farklilik olup olmadigi arastirilir. Eger bir degisiklik tespit edilirse derhal bir hekime bas vurulmalidir. Bir degisiklik saptanmasa bile, üç yilda bir kez hekim tarafindan muayene edilmelidirler.

Kirk yasina gelen kadinlarin, kendi yaptiklari periyodik muayeneye ek olarak her yil bir kez hekim tarafindan muayene edilmeleri gereklidir. Ayrica her yil veya iki yil ara ile mamogrofiyi çektirmeleri gereklidir.

Elli yasindan sonra, kadinlar kendilerinin periyodik muayenelerine ve her yil bir defa hekim muayenesine devam etmeli ve mamografi dedigimiz meme filmini her yil çektirmelidir.

KADINLAR KENDILERINI NASIL MUAYENE ETMELIDIR ?

Erken teshis için her kadinin ayin belirli bir günü kendisini muayene etmesi gerekir. Her ay düzenli olarak kendisini muayene eden bir kadin, memesinde ortaya çikan bir kitleyi çok daha erken fark eder.

Kadinlara kendilerini muayene etmesini ögreten çesitli kitap ve brosürler var. Fakat bu çogunlukla yetersiz kalmaktadir. Meme muayenesini ögreten silikon meme kiti ve video filmleri bulunmaktadir. Vakfimizda meme muayenesi egitimi, bu araçlar ile seminerler seklinde verilmektedir.

MUAYENE SIRASINDA FARK EDILEBILECEK DEGISIKLIKLER NELERDIR?

Asagida degisiklikler fark edildiginde, gecikmeden bir hekime bas vurulmalidir:

Memede iki haftadan uzun süre ele gelen sertlik veya kitle,

Meme derisinde kalinlasma, sisme, renk degisikligi,

Meme basinda kalinlasma, kizariklik veya yara olmasi,

Memede veya meme basinda içeri dogru çekinti olmasi,

Memenin seklinde degisiklik,

Meme baslarinin pozisyonlarinda degisiklik,

Meme basinda ortaya çikan akinti.

MAMOGRAFI NEDIR ?

Mamografi, düsük dozda çekilen bir meme rontgen filmidir. Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amaci ile çekilir. Mamografinin gerçek degeri budur. Çünkü, bu sayede, hastalik muayene ile tespit edilebilecek safhadan önce saptanir. Bu nedenle kesin hayat kurtaricidir. Kirk yasini geçen kadinlar her yil veya iki yilda bir mamografi çektirmeli ve her yil uzman bir hekime meme muayenesi olmalidir. Elli yasini geçen kadinlar ise her yil mamografi çektirmeli ve hekime muayene olmalidir.

MAMOGRAFI NE ZAMAN ÇEKTIRILIR ?

Mamografi çekilirken meme, iki tabaka arasinda birkaç saniye hafifçe sikistirilir. Bu nedenle memelerin en az hassas oldugu zamanda mamografi çekilmesi, özellikle memeleri hassas kadinlara önerilmektedir. Adet bitimini takip eden hafta, memelerin hassasiyetinin en az oldugu zamandir. Ayrica adet bitimini takip eden hafta, hormonal nedenlerle memelerin sisligi en alt düzeydedir ve bu sirada daha iyi sonuçlar alinmaktadir. Bu sebeplerden dolayi herhangi özel bir durum olmadikça, mamografi çekiminin, adetin bitimini takip eden haftada yapilmasi önerilmektedir.

MAMOGRAFI ÇEKTIRMEYE GIDERKEN NELERE DIKKAT ETMELI ?

Mamografi çekilirken belden yukarisi çiplaktir. Bu nedenle çekime gelirken iki parça elbise giyilmesi önerilir. Bu sayede çekim sirasinda belden üstü kolaylikla çikartilabilir. Filmi etkileyebileceginden, koltuk altlarina deodorant, talk pudrasi, losyon gibi seyler sürülmemelidir.

MEMEDE BIR KITLE TESPIT EDILDIGINDE NE YAPILMALI?

Memede bir kitle tespit edilince bunun kanser mi, yoksa baska bir hastalik mi oldugu arastirilmalidir. Sunu önemle vurgulamak gerekir ki, memede saptanan her kitle kanser degildir. Bu nedenle, memede süpheli bir kitle saptaninca, hemen korkup telaslanmaya ve panige kapilmaya gerek yoktur. Memede bir kitle saptandiginda, bir hekime basvurarak daha ileri tetkiklerin yapilmasi gereklidir.

MEME KANSERI NASIL TEDAVI EDILIR ?

Son yillarda meme kanseri tedavisinde oldukça önemli gelismeler olmustur. Bir çok tedavi olanaklari ortaya çikmistir. Bu olanaklar, önemli ölçüde, hastaligin saptandigi safhaya göre degisir. Hastalik ne kadar erken safhada saptanirsa tedavi olanagi ve seçenegi o kadar fazla olmaktadir.

Meme kanseri tedavisi, günümüzde, uzmanlardan olusan ekiplerce yapilmaktadir. Böyle bir ekip içinde cerrah, onkolog, radyasyon onkologu, radyolog, patolog, psikolog, plastik cerrah, fizyoterapist gibi, tibbin degisik dallarindan bir araya gelmis ve özellikle çalisma alanlari meme kanseri üzerinde yogunlasmis hekimler bulunur.

MEME AMELIYATLARI NELERDIR ?

Günümüzde meme kanserinin tedavisinde, cerrahi girisimin birkaç farkli uygulamasi vardir. Bu uygulamalar temel olarak, memenin alinmadan korunmasina yönelik olanlar ve memenin tümünün çikartilmasina yönelik olanlar olarak iki ana gruba ayrilmaktadir. Bunlara ek olarak da, alinan memenin yerine, plastik cerrahi teknikler ile yeniden meme rekonstrüksiyonu yapilmasi ameliyatlari vardir

KEMOTERAPI NEDIR ?

Kanser hücrelerini öldürücü ilaçlarla yapilan tedavidir. Bu ilaçlar agizdan veya damardan verildikten sonra tüm vücuda yayilir. Genellikle, ayni anda birkaç ilaç birlikte verildiginde daha etkili olduklarindan, degisik kombinasyonlar halinde verilirler. Kemoterapi, belirli bir süre verilir ve sonra ara verilir. Bu aralarda hastanin kendisini toparlamasi saglanir. Daha sonra tekrar bir süre ilaç verildikten sonra ara verilir.

Bazi olgularda lokal olarak yapilan cerrahi tedaviye ek olarak, ilaç tedavisi de eklemek gerekebilir. Hastalarda cerrahi tedavi sonrasi yapilan tetkiklerde, herhangi bir bölgede kanser kalmamis olsa bile, koruyucu önlem olarak bir süre ilaç tedavisi yapilabilir. Bu tedaviye adjuan kemoterapi denir.

HORMON TEDAVISI NEDIR ?

Bazi meme kanseri hücreleri, içerdikleri hormon reseptörleri (algilayicilari) araciligi ile disilik hormonu olan östrojene duyarli olabilir. Yani, östrojen hormonu bu kanser hücrelerinin büyümelerine ve artmalarina neden olabilir. Hormon tedavisinde amaç, bu sekilde östrojen reseptörü içeren ve bu hormona duyarli olan kanser tiplerinde, östrojen etkisinin ortadan kaldirarak kanserin gelismesinin önlenmesidir. Bu amaçla günümüzde kullanilan ilaç, tamoxifendir. Tamoxifen tedavisi, genellikle en az iki yil ve en fazla bes yil sürmektedir.

ISIN TEDAVISI (RADYOTERAPI) NEDIR?

Isin tedavisi, meme bölgesine ve koltuk altina uygulanarak, cerrahi girisimden sonra kalma olasiligi olan kanser hücrelerinin öldürülmesini saglamak amaci ile yapilir. Bu tedavinin de, diger tedaviler gibi bazi yan etkileri vardir. Bu tedaviyi gören kadinlarin çogu halsizlikten yakinirlar. Memede sisme ve agirlik hissi ortaya çikabilir. Bu yan etki yaklasik bir yilda kendiliginden kaybolur. Tedavi edilen bölgedeki deri, günes yanigi rengini alabilir. Bu da yaklasik bir yil içinde azalir.

ERKEKLERDE DE MEME KANSERI GÖRÜLÜR MÜ ?

Kadinlara kiyasla daha az görülmekle birlikte, erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Her 100 meme kanserinden birisi erkeklerde görülür. 1993-1997 yillari arasinda, erkeklerde görülen meme kanseri orani % 50 artis göstermistir. Bu nedenle erkeklerin de bu konuda duyarli olmalari gereklidir.

DÜNYADA MEME KANSERI GÖRÜLME SIKLIGI NEDIR?

Meme kanseri bir çok ülkede, kadinlarin en korkulu saglik sorunu olma özelligini tasimaktadir. Günümüzde ABD’ de, sekiz kadindan birisi meme kanserine yakalanmaktadir. Bu oran Avrupa ülkelerinde on kadinda birdir. Meme kanseri ile ilgili sayilari su sekilde siralayabiliriz;

1950-1970 yillari arasinda ABD’ de, 1milyon kadin meme kanseri nedeni ile hayatini kaybetti. Bu sayi ABD’nin 2. Dünya savasi, Kore ve Vietnam savaslarinda kaybettigi insan sayisindan fazladir. 1998 yilinda Avrupa’da 1 milyon kadin, meme kanserin nedeni ile tedavi görmektedir. 2000 yilinda dünyada 1 milyon kadina, yeni meme kanseri tanisi konacaktir. Dünyada her 11 dakikada 1 kadin, meme kanseri nedeni ile hayatini kaybediyor. Dünyada her 3 dakikada 1 kadina, yeni meme kanseri tanisi konuyor.

TÜRKIYEDE MEME KANSERI GÖRÜLME SIKLIGI NEDIR?

Türkiye’ de saglikli bir istatistik bulunmuyor. Gerek beslenme, gerekse iklim açisindan, ülkemiz sartlarina yakin sayabilecegimiz bir Akdeniz ülkesi olan Italya istatistiklerini ülkemize uyguladigimizda, Türkiye’ de her yil 30 bin kadin meme kanserine yakalanmaktadir.

Sayilar soyut kavramlar olduklari için fazla bir anlam tasimayabilir. Fakat bir an durup düsünürsek, yakin çevremizde, akraba ve dostlarimiz arasinda, bu sorun ile karsilasmis birkaç tanidigimizi, mutlaka animsayacagiz. Sorunun hiç de sandigimiz kadar bizden uzak olmadigini, güç de olsa kabul etmeliyiz.

DÜNYADA MEME KANSERI ARTIS GÖSTERIYOR MU?

Hastaligin diger bir özelligi de, görülme sikliginin artiyor olmasidir. Kirk yil önce 1960 yillarinda, ABD’ de yirmi kadindan birisinde meme kanseri görülürken, günümüzde sekiz kadindan birisinde meme kanseri görülmektedir. Hastaligin gösterdigi bu artis, tüm gelismis bati ülkelerinde izlenmektedir. Meme kanseri görülme orani artis göstermekle birlikte, teknolojik gelisme ve erken tani olanaklarinin artmasina bagli olarak, meme kanseri ölüm orani ayni kalmistir, artmamistir.

MEME KANSERINDEN ÖLÜM ORANI YÜKSELIYOR MU?

Bati ülkelerinde sivil toplum örgütlerinin çalismalari ve hükümetlerin saglik politikalari sonucu, meme kanseri ile ilgili toplum bilinci oldukça yüksek seviyede gelismistir. Bunun sonucu erken tani olanaklari yaygin olarak kullanildigi için, meme kanserine bagli ölüm orani düsük kalmaktadir.

Türkiye’ de ise, bu konudaki toplum bilinci yeterince gelismemistir. Erken tani olanaklari yetersizdir. Bu olumsuzluklarin sonucu, Türk kadini meme kanseri konusunda çagdas erken tani olanaklarindan mahrum oldugu için, tani çok geç konulmaktadir. Hastalarin büyük bir çogunda, ilk tani sirasinda çok geç kalindigi için,uygulanacak tedavi seçenekleri fazla olmamaktadir.

MEME KANSERI TOPLU TARAMASI NASIL YAPILIR ?

Mamografi, memenin rontgen filminin çekilerek, kanserin erken dönemde saptanmasina yardimci olan bir yöntemdir. Bu yöntem ile, toplumda belirli bir yasin üstündeki tüm kadinlarin meme filmi çekilerek, meme kanseri erken safhada yakalanmaya çalisilir. Bu sekilde toplumda meme kanseri taramasinin yapilabildigi mamografiye, tarama mamografisi denir.

Tarama mamografisi, dünyada en yaygin kullanilan meme kanseri erken tani yöntemidir. Amerikan Kanser Enstitüsü, 40 yas üzerindeki her kadinin, yilda bir defa mamografi çektirmesini ve uzman bir hekim tarafindan muayene edilmesini önermektedir. Türkiye’de gelismis teknolojik donanimli mamografi merkezlerinin sayisi sinirlidir. Bu aygitlarin kalibrasyonu düzenli olarak yapilmamaktadir. Filmi çeken teknisyenlerin egitim düzeyleri yeterli degildir. Bu filmi okuyup degerlendiren bir radyoloji uzmanin deneyimli olabilmesi için, yilda en az 8 bin mamografi filmini degerlendiriyor olmasi gereklidir. Türkiye’de tüm bu özellikleri tasiyan tani merkezi sayisi oldukça azdir.

MEME KANSERI TEDAVISINI KIM YAPAR?

Meme kanserinin tedavisi, günümüzde multidisipliner bir yaklasim gerektirmektedir. Hastanin ilk ameliyatini yapan cerrah, ilaç tedavisini uygulayan onkolog, isin tedavisini uygulayan radyasyon onkologu, teshisin konulmasinda kilit rol alan patolog ve plastik cerrah mutlaka bir ekip çalismasi içinde birlikte hastayi ele almali ve hastanin tedavisini birlikte planlamalidir. Bu hekimler meme kanseri konusunda yeterince bilgili ve uzmanlasmis olmalidir. Alinan memenin yerine, rekonstrüksiyon yapilarak hastalarin bedensel kayiplarinin en aza indirilmesi, çagdas meme kanseri tedavisinin ayrilmaz parçasidir. Bu nedenle plastik ve rekonstrüktif cerrahi, bu ekip içinde yerini almalidir. Ameliyat sonrasi erken dönemde kol ve omuz hareketlerinin kazanilmasinda, geç dönemde kolun sismesi seklinde seyreden lenfödem tedavisinin yapilmasinda, fizik tedavi ve rehabilitasyonun önemi çok büyüktür. Meme kanseri sadece hastayi degil, çevresindeki insanlari da psikolojik olarak önemli ölçüde etkileyen bir sosyal bir sorundur. Böyle bir ekip içinde psikolojik destegi saglayan psikologun bulunmasi, mutlaka gereklidir. Hastalarin hemen tümü büyük bir bilgi açligi içindedir. Özellikle beslenme konusunda kendileri yeterince bilgilendirilmemektedir. Ekip içinde bulunan bir diyet ve beslenme uzmani, bu açigi kapatacaktir. Bu ekiplerin birlikte çalistigi meme poliklinikleri, gelismis ülkelerin çogunda vardir. Yapilan bilimsel arastirmalar, meme kanseri hastalarinin, bu konuda uzmanlasmis kliniklerde tedavi görmeleri ile, çok daha basarili sonuçlarin alindigini göstermistir.

MEME PROTEZI NEDIR?

Meme ameliyati olmus ve plastik rekonstrüksiyon yapilmamis kadinlar, beden görümlerini korumak amaci ile protez meme kullanmaktadir. Bati ülkelerinde bu konuda egitimli protez hemsireleri, hastanin ölçülerini almakta ve uygun protezin seçimine yardimci olmaktadir. Bu hizmet, egitim ve deneyim gerektirmektedir. Ülkemizde bu protezlerin satisi, siradan satis elemanlarinca yapilmakta ve ülke alim gücünün çok üzerinde ücret istenmektedir. Uygun bir organizasyonla, bu sorun çözülebilir ve ücret üçte bire düsürülebilir. Bu sayede hizmet toplumun tüm kesimlerine yayilabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası