Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aglamak ayip degil

Gözyasi eksikligi ile ortaya çikan ''kuru göz'' hastaliklarinin, görme kayiplarina ve körlüge neden oldugu söylendi.

Evet, gözyaslarinizi tutmayin. Birakin aksinlar... Çünkü gözyasi eksikligi nedeniyle ortaya çikan "kuru göz" hastaliklari, görme kayiplarina ve bazi durumlarda körlüge yolaçabiliyor...

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Kuddusi Erkiliç, gözün saglikli olarak görevini yerine getirebilmesi için gözyasinin vazgeçilmez bir unsur oldugunu kaydetti.

Gözyasinin, gözün üst dis tarafinda bulunan gözyasi bezi ve göz yüzeyindeki gözyasi hücreleri tarafindan üretildigini kaydeden Doç. Dr. Erkiliç, sunlari söyledi:

Gözümüzün saglikli olarak islevini yerine getirebilmesi için gözyasi, hayati önem tasiyan bir sividir. Gözün yüzeyini yikayip temizleyen gözyasi, gözün dis yüzeyindeki hücrelerin de yenilenmesini saglar. Gözyasi, göze kaçan maddelerin disari atilmasina yardimci olur ve göz yüzeyini temizler. Eger gözyasi olmasaydi, göz kapaklarinin saglikli açilip kapanmasi bile mümkün olmazdi. Gözün temizligi yapilamadigi için iltihaplanma ve mikrobik hastaliklar meydana gelir, bunun sonucunda da gözde, geri dönüsü mümkün olmayan rahatsizliklar ortaya çikardi.''

GÖZYASI EKSIKLIGI BÜYÜK TEHLIKE...-

Bazi insanlarda dogustan veya sonradan baslayan rahatsizliklar nedeniyle gözyasi eksikligi meydana gelebildigini belirten Doç. Dr. Erkiliç, bu durumda ''kuru göz hastaliklari'' olarak adlandirilan hastaliklarin ortaya çiktigini ifade etti.

Doç. Dr. Kuddusi Erkiliç, söyle devam etti:

Gözyasi eksikligi olan insanlar, agladiklari zaman bile gözlerinden yas çikmaz. Bu durumda kuru göz hastaliklari meydana gelir ve iltihaplar ortaya çikar. Kuru göz hastaliklari çogu zaman tedavi edilememekte ve körlüge neden olmaktadir. Bu nedenle gözyasi salgilanmasi açisindan zaman zaman aglamak, göz sagligi için faydali olabilmektedir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası