Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stresi müzikle yenin

Stresi “organizmada ortaya çikan zorlanma hali” olarak tanimlayan Prof. Dr. Bahadir, kisilerin hayatin her asamasinda stres olusturabilecek durumlarla karsi karsiya kalabildiklerini vurguladi.

Stresten korunmanin en etkin yollarindan birinin neselendiren ve dinlendiren müzik dinlemek oldugu bildirildi.

Düzensiz çalisma saatlerinin, yetersiz ücret ve sosyal destekten yoksun olmanin, ayrica gazetecilik, hekimlik, polislik ve ögretmenlik gibi insanlarla çalismak durumunda olan meslek sahiplerinin strese daha yakin oldugunu ifade eden Istanbul Üniversitesi (I.Ü) Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Güler Bahadir, ekonomik nedenlerin, belli bir yasam kalitesini tutturamamanin, sürekli ay sonunu nasil getirecegini hesap etmenin, tatile çikamamanin ve issizligin de stres kaynaklari oldugunu kaydetti.

Prof. Dr. Bahadir, stres durumunda vücudun alarma geçtigini dile getirerek, “Bu durum sürekli hale geldiginde, organizma iflas etme noktasina geliyor. Sürekli gergin, öfkeli bir insan olunuyor” dedi.

Müzik tedaviyi kolaylastiriyor

Bir noktaya kadar insanin kendi stresiyle bas edebilecegini anlatan Prof. Dr. Bahadir, stresle basa çikmak için neseli olmanin önemine deginerek, söyle konustu: “Müzigin çok fazla önemi var. Müzik, kanser ve seker hastalarinda dahi tedaviyi kolaylastirabiliyor. Neselendiren ve dinlendiren müzikler dinlenmeli. Hüzünlendiren, dertlendiren, sikintilari hatirlatan, gerginligi artiran müzikler uygun degil. Müzik gerçekten ruhun gidasidir. Müzikle terapi, psikiyatride eskiden beri kullanilir. Insan ne yapinca rahatliyorsa onu yapmali. Isteyen yoga ya da meditasyon yapabilir, inaniyorsa inancini yerine getirebilir.”

Düzgün nefes almanin da stresle mücadelede önemli oldugunu kaydeden Prof. Dr. Bahadir, “Müzigin yani sira günde yarim saat yürünüp, kolay egzersiz hareketleri yapilip dogru nefes alarak da büyük ölçüde stresle mücadele edilebilir” diye konustu. Diyaframa kadar inen derin nefes almanin insani rahatlattigina isaret eden Prof. Dr. Bahadir, günde en fazla 15-20 dakika ayirarak, ayaktan alna kadar vücudun bütün kaslarini tek tek kasip gevsetme seklinde yapilacak egzersizin çok faydali oldugunu söyledi.

Hemen herkesin günde yarim saat açik havada yürüme imkani bulabilecegini de belirten Prof. Dr. Bahadir, stresin bagisiklik sistemi üzerindeki olumsuz etkisine ve birçok hastaligin nedenlerinden biri olduguna dikkat çekti.

STRESIN BELIRTILERI

Prof. Dr. Güler Bahadir, stresin bazi belirtilerini ise söyle siraladi:

Ruhsal: Içinde bosluk hissetme, hayatin anlaminin kaybolmasi, ne yapacagini bilememe, suçluluk duygusu, kin duyma ve can sikintisi.

Sosyal: Diger insanlardan soyutlanma, yalnizlik, ‘ben merkezli’ olmak, hosgörüsüzlük, insanlarla iliski kuramamak.

Duygusal: Sik sik duygularin degismesi, heyecan duyamama, asiri aglama, sinirsel gülme, hastalik kuruntusu, kiskançlik, huzursuzluk, ümitsizlik, kaygi ve korkular.

Zihinsel: Kafa karisikligi, hafiza sorunu, karar vermede güçlük çekme, intihar düsüncesi, konsantrasyon güçlügü.

Fiziksel: Kalp çarpintisi, kan basincinin artmasi, el ve ayaklarin buz kesmesi, parmaklarda hissizlik, agizda kuruluk hissi, bas dönmesi, bayilma, asiri terleme, cinsel istegin azalmasi, kulak çinlamasi, düzensiz yemek yeme ve asiri kilo degisikligi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası