Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Asilar


Asilamanin temelindeki ilke,bakteri ve virüs gibi enfeksiyon etkenlerini yada çesitli zehirli maddeleri belirli islemlerden geçirdikten sonra kisiye vererek vücudun bu maddelere karsi antikor üretmesini,yani bagisiklik kazanmasini saglamaktir.

Böylece vücudun,hazirlikli oldugu hastalik etkenlerinden biriyle karsilastiginda,

Önceden,olusmus antikorlar sayesinde bu maddelerle savasmasi kolaylasir.

ASILARIN BILESIMI

Asilar ya hastalik etkeni olan mikroorganizmalardan(bakteri,virüs vb)yada bunlarin ürettigi zehirlerden yapilir.Vücuda verilmeden önce çesitli islemlerden geçirilen asinin hastalik yapici etkisi ortadan kaldirilir.Ama bu islemler asinin antijen özelligini ve vücutta antikor olusturma etkisini engellemez.Baslica asi tipleri sunlardir:

•Canli asilar-Enfeksiyon etkeni mikroorganizma isitma,kimyasal islem gibi çesitli yöntemlerle zararsiz hale getirilerek vücuda verilir. Bazen de enfeksiyon etkenine benzeyen daha zararsiz bir mikroorganizma kullanilir.Örnegin,çiçek asisinda inek çiçek hastaliginin etkeni,verem asisinda da hastalik yapma gücü zayiflatilmis BCG denen verem basili kullanilir.

•Ölü mikroplarin kullanildigi asilar-Örnegin bogmaca ve kolera hastaliklarinda bu tip asilar kullanilir.

•Mikroplarin ürettigi zehirleri(anatoksin)içeren asilar-Bu tip asilarda formol gibi kimyasal maddeler yada isi kullanilarak zehrin hastalik yapici etkisi yok edilir,ama antikor yapimini uyaran etkisi korunur(tetanos asisi,difteri asisi vb).

ASILARIN ETKI MEKANIZMASI

Canli asilarla vücuda giren mikroorganizmalar çogalmaya baslar,ama bunlar etkisizlestirilmis oldugundan üremeleri hastalikla sonuçlanmaz yada ancak çok hafif belirtiler gelisir.Sonuçta gerçek mikroplarin olusturduguna benzer bir bagisiklik ortaya çikar.Asilanmadan en erken 2-3 hafta sonra gelisen bu bagisiklik yillarca sürer.

Ölü asilar ve anatoksinler hastalik belirtilerine yol açmaz,ama vücutta bunlara karsi antikor üretilir.Gene de tam bir bagisiklik olusmasi için asi dozu birkaç kez yinelenmelidir.

Bunlarin yarattigi bagisiklik canli asilarinki kadar uzun süreli degildir.Yeni doganlarda ve

Süt çocuklarinda bagisiklik sistemi tam olarak olgunlasmadigindan,asilara yanit( göreceli olarak)zayiftir.Ilk asi(karma asi)yasamin ikinci ayindan sonra yapilir.Asiya en iyi yanit çocukluk ve ergenlik döneminde alinir.Daha sonra bu etki azalir.

YAN ETKILERI

Yan etkiler asinin özelliklerine göre degisir.Canli asi yapildiktan sonra gelisen yan etkiler,gerçek hastaligin hafif bir biçimi gibidir.Örnegin kizamik asisindan sonra hafif ates ve

Döküntü ortaya çikabilir.

Etkisizlestirilmis maddeler içeren(örnegin,ölü bakteri yada virüsler,anatoksinler)asilar ise kizariklik,asinin uygulandigi yerde sislik ve agri gibi yerel,ates ve kiriklik gibi genel durumlara yol açabilir.

Asi komplikasyonlari agir ve hafif olarak ikiye ayrilabilir.Hafif komplikasyonlar asidaki çesitli ögelere karsi gelisen alerji tepkimelerinin deride yol açtigi belirtiler ile asinin uygulandigi bölgedeki lenf bezlerinde siskinlikten olusur.

Agir komplikasyonlar ise daha az görülür ve anafilaktik sok(ikinci kez karsilasilan bir antijene karsi siddetli alerji tepkisi), çirpinma nöbetleri(özellikle çocuklarda bogmaca,kizamik,çiçek gibi asilardan sonra)yada çok ender olarak beyin iltihabi gibi durumlara neden olur.

ASILAMA YAPILAMAYAN DURUMLARDA

Özellikle canli asi uygulamasinin sakincali oldugu durumlar arasinda ates,ishal,genel bitkinlik,enfeksiyon hastaliklari,kalp hastaliklari,gebelik ve bebegin erken dogmus olmasi olabilir.

Kortizon tedavisi görenlere asi uygulanmaz.Çünkü kortizon bagisiklik sistemini etkilestirerek asinin içindeki maddeye karsi vücudun antikor üretmesini önler.

Kötü huylu tümörü olan hastalara canli asi uygulamasi yapilmaz.Kanserin etkisiyle baskilanan bagisiklik sistemi nedeniyle ölü asi ya da anatoksin asisi da yeterli antikor üretmediginden yararli olmaz.

Merkez sinir sistemi hastaligi bulunanlara bogmaca asisi kesinlikle uygulanmaz.Bu hastalara zayiflatilmis canli asilar uygulanirken de çok dikkatli olunmalidir.Sindirim sistemi hastaligi bulunanlara çocuk felci asisi uygulanmamalidir.Alerjik özellikleri olan kisilerde ise yumurta proteini içeren asilarin kullanilmasi sakincalidir.Antihistaminik türü ilaçlarin koruyuculugu altinda öbür asilar dikkatli bir biçimde uygulanabilir.Böbrek ya da karaciger hastaligi bulunanlara BCG asisi uygulanmamali,difteri ve tifo asisi uygularken de çok dikkatli olunmalidir.

ASI ÇESITLERI

• ÇOCUK FELCI ASISI

Bu asi agiz yoluyla dogrudan ya da çocugun direnç göstermemesi için kesme sekere emdirilerek verilebilir.

Asilama sonucu olusan antikor düzeylerinde yillar geçtikçe düsme egilimi görülmekle birlikte,dogru ve yeterli dozlarda yapilmis asilama yasam boyu koruma saglayabilir.

Sakincali durumlar: Bagisiklik sistemi baskilanmis,örnegin isin tedavisi gören,kortizon ve kanser ilaçlari alan kisilerde bagisiklik olusturma tepkisi zayifladigindan asi yapilmamalidir.Asinin dölüt yada gebelik üzerinde olumsuz etkisini gösteren bir kanit yoktur.Ama önlem olarak gebe kadinlara ve asidan sonraki üç ay içinde gebe kalmayi düsünenlere asi uygulamasi önerilmez.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası