Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Saglik Kuruluslarinda Kalite


1 SAGLIK KURULUSLARINDA KALITE

1.1 SAGLIK HIZMETININ DÜZEYI

1.1.1 ILKELER

Verilen saglik hizmetinin uluslar arasi planda en üst düzeyde olmasi amaçlanmaktadir. Dünya Saglik Örgütü Alma Ata Konferansi ilkeleri ve Hastane Infeksiyonlarinin Önlenmesi Kilavuzu, Saglik Bakanliginin Hasta Haklari yönetmeligi temel alinmaktadir. Uluslararasi ve ulusal saygin bilimsel kuruluslarin ve uzmanlik örgütlerinin en son yayinladigi teshis ve tedavi uygulama kurallari standart olarak kabul edilmektedir.

1.1.2 PROSEDÜR VE TALIMATLAR

Bir saglik kurulusunda, hastanin ilk kaydindan baslayarak klinigi terk etmesine kadar olan tüm bürokratik ve tibbi islemlerin prosedürleri ve ilgili talimatlari yazili hale getirmek.

1.1.3 INSAN KAYNAKLARI

1.1.3.1 ORGANIZASYON SEMASI, YETKI VE SORUMLULUKLAR

Yönetim, bütün bölümlerin ve baglantilarin gösterildigi organizasyon semasini ortaya koyar. Her birimde görevli bulunan kisilerin yetki ve sorumluluklari net olarak belirlenir.

1.1.3.2 ORYANTASYON EGITIMI VE SÜREKLI IS BASI EGITIMI

Göreve yeni baslayan elemana, isi hakkinda yeterli egitim verilir ve bu dokümante edilir. Isin gelisen kosullarina ve ortaya çikan ihtiyaçlara göre tüm personelin sürekli egitiminin belli bir program çerçevesinde yapilmasi ve dokümante edilmesi gereklidir.

1.1.3.3 IS MEMNUNIYETININ SÜREKLI GELISTIRILMESI

Yönetim belli araliklarla is memnuniyeti anketleri yaparak çalisma ortami, çalisma ve saglik kosullari, ast – üst iliskileri, performans degerlendirme, konularinda çalisanlarin görüslerine bas vurmak, ve uygunsuz noktalari saptayarak memnuniyet düzeyini sürekli olarak yükseltmek zorundadir. Adil ve seffaf bir performans degerlendirme sisteminin kurulmasi, tüm çalisanlarin seçtikleri temsilciler araciligiyla aktif yönetime katilimi, çalisanlarin seçtikleri temsilciler araciligiyla yönetime aktif katilimi, çalisanlardan gelen önerilerin ve uygunsuzluk bildirimlerinin yönetim tarafindan dikkate alinmasi ve kendilerine geri bildirim yapilmasi, gribe ve hepatite karsi asilama, bulasici hastaliklar konusunda yeterli egitim verilmesi ve koruma önlemlerinin uygulanmasi is memnuniyeti konusunda yapabileceklerinin bazilaridir.

1.1.4 CIHAZLAR

Tüm cihazlarin yani basinda her an ulasilabilecek durumda kullanim kitapçiklari, talimatlar ve cihazi çalistirabilmek için gerekli araçlar bulunmalidir.

Günlük bakimdan ayri olarak 1 veya 3’er aylik araliklarla yetkililer tarafindan periyodik bakimlar yapilmalidir. Çikan tüm arizalarin giderilme süreleri dokümante edilmelidir.

Tani için önem tasiyan tüm cihazlarin dogru ölçüm yapip yapmadiklari, belli araliklarla kontrol edilmekte ve gerekli kalibrasyonlar yapilmaktadir.

1.1.5 MALZEME

Tibbi islemlerde ve tedavide kullanilan her türlü malzeme ve ilaçlar öngörülen kosullarda ( buzdolabi, dolap vs. ) ve birbirleriyle karistirilmayacak sekilde saklanmalidir. Belli araliklarla son kullanim tarihleri kontrol edilir. Dezenfeksiyon ve sterilizasyon talimatlara göre yürütülür ve dokümante edilir. Her malzeme için gerekli minimal miktarin sürekli hazir bulundurulmasi saglanir.

1.2 SAGLIK HIZMETINI ETKILEYEN DIS FAKTÖRLER : GIRDILER

1.2.1 CIHAZ MALZEME ALIMLARI

Klinige alinan tüm cihaz, malzeme ve ihtiyaçlar denetimden geçtikten sonra teslim alinir. Saticilar uygun kalitede, sayida, fiyatta ve sürede mal verip vermedikleri konusunda degerlendirilmeye tutulurlar.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası