Bu İçeriği Paylaş
17 Mayıs 2015 Pazar

Bahar ve yazla astım krizleri kapıda!

Bahar mevsimi güzel havaların geldiğinin sinyalini verirken; yorgunluk, alerji ve astım gibi rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor.


Sıcak ve nemli havaya maruz kalma, alerjenler, çevresel faktörler ve toprak, astımı tetikliyor. Bahar mevsiminde astım hastalarının daha özenli davranması gerektiğini belirten Medline Acil Sağlık Genel Direktörü Dr. Barış Mutluer, konuyla ilgili bilgilendiriyor.
 
Astım rahatsızlığı akciğerlerde meydana gelen kronik bir rahatsızlık olup, kişinin göğüs ve nefes darlığı ile beraber solunum sıkıntısı yaşamasına sebep olur. Alerjik ve alerjik olmayan kronik bir rahatsızlık olan astımın, birden fazla tetikleyicisi olduğunu belirten Medline Acil Sağlık Genel Direktörü Dr. Barış Mutluer, “Bunlardan biri olan polenlerin bitkinin türüne göre zamanları farklıdır. Örneğin; iğne yapraklı ve yaprak döken ağaçlar ilkbaharda, otların ve çiçeklerin çoğu Haziran ve Temmuz aylarında polen yayarlar. Geç açan ağaçlar ve yabani otlar ise yaz sonunda polen verirler. Ülkemizde, polenlerin havada en çok bulunduğu dönem Nisan-Haziran aylarıdır.
 
Astımı tetikleyen faktörler, astımlı kişinin nöbet yaşamasına sebep olan unsurlardır. Bahar mevsimiyle polenler de astımı tetikleyen en önemli çevresel faktörler arasında yer alır. Astım hastaları kendi rahatsızlığını tetikleyen unsuru testlerle belirledikten sonra, bunlara karşı dikkatli davranarak hastalığını kontrol altında tutmaya çalışmalıdır. Bu sayede hasta çok daha az sayıda astım nöbeti geçirerek daha sağlıklı bir hayat sürebilir’’ dedi.
 
Alerjik astım hastalığı belirtileri nelerdir?
 
Astım krizleri, havaların değişken olduğu dönemlerde daha sık görülür. Belirtiler gece sabaha karşı şiddetlenir. Polenlerin havaya yayılmasıyla bazı kişilerde burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma, öksürük gibi belirtiler görülür.
 
Hangi unsurlar astıma sebep olur?
 
• Kapalı ortamda sigara dumanına maruz kalmak,
• Hastanın yaşadığı evin ve odanın tozlu olması,
• Evcil hayvanlar,
• Klima mazgallarına biriken tozlar,
• Temizlik maddeleri, saç spreyleri, parfüm ve böcek öldürme ilaçlarının kuvvetli kokuları polenler dışında astımın tetiklenmesine sebep olabilir.
 
Astım hastaları nelere dikkat etmelidir?
 
Alerjik astım hastalığı yaşayan bireylerin, özellikle bahar mevsimi girişlerinde astım tedavisi süreçlerinde nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ile ilgili öncelikle bir hekime başvurmaları gerekir. Astım hastalarının polenlerin fazla olduğu öğle saatlerinde açık havada daha az zaman geçirmeleri gerektiğini belirten Dr. Mutluer: ‘‘Kişi bu mevsimde öncelikle ev ve arabasının camlarını kapalı tutmaya özen göstermelidir. Öğleden sonra polenlerin azaldığı saat dilimleri içerisinde de camlarını açarak evini havalandırmalıdır. Yıkanan çamaşırlarını da evin dışarısında değil ev içinde kurutmaya özen göstermelidir’’ dedi.
 

 
Bu içerik 3825 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..